Saarlooswolfhond

Zdecydowanie nie jest to pies dla każdego. Saarlooswolfhond wymaga odpowiedniej socjalizacji już od pierwszych dni życia. Potrzebuje doświadczonego i odpowiedzialnego właściciela, który będzie wiedział, jak poradzić sobie z takim zwierzęciem. 

Nie można zaprzeczyć, że saarlooswolfhond to pies wierny, mądry i godny zaufania. Jest jednak również dość nieufny w stosunku do człowieka. Jak wygląda saarlooswolfhond? Jaki ma charakter? Czy psy te często chorują? Jakie cechy powinien mieć właściciel takiego pupila? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 70 cm, psy od 65 do 75 cm;
masa ciała: od 30 do 50 kg
Szatasierść: latem przeważa włos okrywowy ze skąpym podszerstkiem; zimą szata jest gęsta, podszerstek obfity, sierść tworzy kryzę;
maść: leśna (bos), czyli płowa i brązowa; wilcza; dzicza; jasnokremowa do białej; nos czarny lub czekoladowy, zależnie od maści; maska w niektórych umaszczeniach
Długość życia12–14 lat
Charakterenergiczny, żywy, dumny, niezależny, oddany opiekunowi, nieufny wobec obcych

Wygląd rasy saarlooswolfhond

Saarlooswolfhond to pies łudząco podobny do wilka. Mocna budowa i długie łapy od razu przywodzą na myśl jego dzikiego przodka. Jeśli chodzi o wysokość, osiąga on od 60 do 75 cm w kłębie. Waga waha się między 30 a 50 kg. Cechami charakterystycznymi tej rasy są przenikliwe żółte lub brązowe oczy i gęsta, mocna sierść. Występuje ona w dwóch rodzajach szaty: letniej i zimowej. Dopuszczalne umaszczenie jest:

  • czarne – od jasnego do ciemnego odcienia – zwane też wilczasto-szarym;
  • brązowe – we wszystkich poziomach nasycenia – zwane też leśno-brązowym;
  • jasnokremowe;
  • białe.

Saarlooswolfhond – jaki ma charakter?

Przed decyzją o zakupie psa musisz najpierw poznać charakter saarlooswolfhonda. Przede wszystkim jest to zwierzę stadne. W związku z tym przywiązuje się bardzo mocno do swojej ludzkiej rodziny i właściciela. Nie lubi samotności. Warto podkreślić, że jeśli wilczak Saarloosa zbyt długo będzie przebywał sam w domu i nie zostanie do tego odpowiednio przystosowany, może wyrządzić wiele szkód. Właśnie z tego względu bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja szczeniaka już od pierwszych dni życia. 

Wilczak Saarloosa – stosunek do ludzi

Mimo że jest bardzo podobny do wilka, może świetnie sprawdzić się jako mądry i miły przyjaciel rodziny. To świetny kompan, który obdarzy cię miłością i czułością, jeśli odpłacisz mu się tym samym. Ważne jest budowanie wzajemnego zaufania już od pierwszych wspólnych dni. Saarlooswolfhond uwielbia dzieci i zabawę z nimi, jednak jest ufny jedynie wobec swoich. Jeśli chodzi o obcych, zdecydowanie trzeba uważać przy pierwszym kontakcie.

Saarlooswolfhond – szkolenie

Nie jest to pies dla wszystkich, ponieważ wymaga odpowiedniego szkolenia, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. To bardzo mądry pies, przez co momentami może nie być na tyle posłuszny, na ile byś chciał. To sprawia wiele problemów osobom niedoświadczonym w szkoleniu psów. Najgorszym błędem, jaki może popełnić właściciel saarlooswolfhonda, jest stosowanie przymusu i krzyku. Ważne także, aby w przypadku wilczaka Saarloosa nie używać agresji podczas szkolenia, bo z pewnością przyniesie to odwrotny skutek. 

Instynkt łowiecki a saarlooswolfhond

saarlooswolfhond leży na trawie

Wilczak Saarloosa potrzebuje długich spacerów, aktywności i przebywania na świeżym powietrzu. Nie możesz tego zaniedbać, jeśli nie chcesz kłopotów. Psy te mają świetny węch i bardzo dobrą kondycję fizyczną. Jednocześnie wykazują silny instynkt łowiecki, nad którym trzeba pracować od szczeniaka.

Wilczak Saarloosa – czy ta rasa często choruje?

Jednym z ważnych czynników przy wyborze danej rasy jest jej podatność na różne choroby. Można powiedzieć, że saarlooswolfhond jest bardzo odporny, zdrowy i silny. Choroby zdarzają się rzadko; mogą wystąpić problemy z oczami. Dosyć często przypadłością w przypadku tej właśnie rasy jest choroba lokomocyjna, choć nie jest to na tyle poważne, aby wpływać na komfort życia zwierzaka.

Saarlooswolfhond – czy pielęgnacja jest skomplikowana?

Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o pielęgnację? W przypadku saarlooswolfhonda nie jest ona wymagająca, jednak trzeba pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. W okresie linienia wymagane jest codzienne czesanie. Może to być dosyć uciążliwe, ponieważ szata zmienia się dwa razy do roku. Poza tym okresem wystarczy, że będziesz czesać psa raz na dwa tygodnie. Warto także zadbać o dobrej jakości karmę, która dostarczy czworonogowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

Saarlooswolfhond – cena za psa tej rasy

Zastanawiasz się pewnie, ile mogą kosztować szczeniaki saarlooswolfhonda? Ceny są zróżnicowane w zależności od hodowli, zaczynają się jednak od około 4000 zł za rasowego psa. Pamiętaj, żeby wybierać sprawdzone i legalne hodowle, które dbają o swoje zwierzęta i ich pochodzenie. 

Saarlooswolfhond siedzi na białym tle

Saarlooswolfhond – pochodzenie

Saarlooswolfhond to z pewnością rasa zasługująca na szczególną uwagę. Została stworzona przez Leenderta Saarloosa, którego celem było uzyskanie zwierzęcia łączącego najlepsze cechy wilka i psa obronnego. Przez wiele lat hodowca ten nie spotykał się z aprobatą ludzi, co nikogo nie dziwiło z uwagi na próby stworzenia hybrydy. Wniosek hodowcy o uznanie tej rasy został dwukrotnie odrzucony. Dopiero w 1981 roku została ona wpisana na listę FCI i powstał jej oficjalny wzorzec. Saarlooswolfhond nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. Po raz pierwszy trafił do kraju w 2008 roku. 

Wilczak Saarloosa – dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Warto zastanowić się chwilę nad tym, kto będzie odpowiednim właścicielem saarlooswolfhonda – temperament tych psów nie jest standardowy. Przede wszystkim powinna być to doświadczona osoba, która będzie wiedziała, jak wyszkolić takiego psa. Dla przedstawiciela tej rasy ważny jest ruch, realizowany podczas długich spacerów – opiekun musi mieć czas i chęci na taką aktywność. Wilczak Saarloosa świetnie będzie czuł się w rodzinie z dziećmi, o ile zostanie odpowiednio wyszkolony i przejdzie mądrą socjalizację.

Saarlooswolfhond – ciekawostki o rasie

Saarlooswolfhond portret psa

Psy te, jeśli czegoś się przestraszą – uciekają. To ich naturalny odruch obronny; nie są agresywne. Z tego powodu dobrze prowadzony saarlooswolfhond sprawdzi się jako pies rodzinny. 

Saarlooswolfhond nie jest taki przerażający, jak może się niektórym wydawać. Mimo że jest to połączenie wilka i psa, rasa ta nie jest agresywna i bardzo mocno przywiązuje się do ludzi. Nie lubi samotności, jest zwierzęciem stadnym, dobrze dogaduje się z dziećmi. Z pewnością może być świetnym towarzyszem codzienności i przyjacielem na wiele lat. Musisz jednak mieć na uwadze, że wilczak Saarloosa potrzebuje doświadczonego i stanowczego właściciela.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 311, 29.05.2015/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/311.pdf, rewizja polskiego tłumaczenia wzorca lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz