Wywodząca się z Majorki rasa jest najbardziej popularna właśnie na tej hiszpańskiej wyspie. Poza nią jest raczej nieznana, żeby nie powiedzieć – niespotykana. Paradoksalnie jest, to pies o niezwykle czułym i wesołym usposobieniu. Owczarek z Majorki od lat wykorzystywany był do pilnowania bydła, a dzisiaj odnajduje się w sportach, ale też jako domowy stróż.
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 62 do 68 cm, psy od 66 do 73 cm; masa ciała: ok. 40 kg |
Szata | sierść: przylegająca, krótka, od 1,5 do 3 cm lub długa, ponad 7 cm, zależnie od odmiany; podszerstek delikatny, rzadki; maść: czarna o różnych odcieniach, preferowana intensywna i głęboka; dopuszczalny biały krawat i znaczenia na pazurach i końcach palców |
Długość życia | 12–14 lat |
Charakter | pies jednego pana, czuły, inteligentny, wierny, odważny, zaczepny |
Owczarek z Majorki – wygląd psa
Wzorzec przyjęty przez FCI uwzględnia wyłącznie jedno umaszczenie rasy – czarną w różnych odmianach. Mogą pojawić się niewielkie i nieliczne plamki białego koloru, jednak im jest ich mniej, tym psa lepiej się punktuje. Włos może być krótki lub długi, jednak najbardziej popularny jest owczarek z Majorki krótkowłosy. Szata składa się z gęstego podszerstka i sierści o różnej długości, raczej mocno przylegającej do ciała i grubej. Pies zaliczany jest do kategorii dużych. Liczy sobie maksymalnie nawet 73 cm wysokości w kłębie (suki ok. 68 cm). Jego waga oscyluje w granicach 38–42 kg bez względu na płeć.
Owczarek ten jest wyjątkowo silny i mocno zbudowany. Ma długie łapy, regularny tułów o delikatnie podniesionym podbrzuszu. Głowa jest delikatnie trójkątna, nos mocno wysunięty, a uszy sporych rozmiarów i opadające na boki. Szczególnie w przypadku suk dopuszczalna jest delikatna nieproporcjonalność widoczna w większej długości niż wysokości w kłębie.
Jaki charakter ma owczarek z Majorki?
Owczarek z Majorki może mieszkać u naprawdę dużej rodziny, ale zawsze przywiąże się najmocniej tylko do jednej osoby, dzięki czemu sprawdzi się także w domu singla. Jako pies pierwotnie pasterski świetnie spełnia się w roli stróża. Jest oddany, posłuszny i jednocześnie wesoły. Co bardzo ważne, w pierwszych miesiącach życia rasa ta zdaje się być wycofana i ostrożna w przywiązywaniu się do ludzi i okazywaniu uczuć. Dlatego konieczne jest odpowiednie szkolenie od wieku szczenięcego. Wtedy pies jest w stanie właściwie się zasymilować i otworzyć.
Ten pies z Majorki pozbawiony jest instynktu łowcy, a więc będzie dobrze dogadywał się z innymi zwierzętami w domu, jeśli od maleńkości go z nimi wychowasz. Jako pies pracujący wymaga sporo ruchu, szczególnie spacerów i zabaw. Owczarek z Majorki jest niesamowicie wrażliwy, dlatego jego szkolenie musi przebiegać w miłej atmosferze.
Zdrowie i choroby owczarka z Majorki
Jako przyszły właściciel ucieszysz się z faktu, że pies ten jest wyjątkowo wytrzymały i odporny. Nie odnotowuje się chorób typowych dla przedstawicieli tej rasy. Trzeba jednak przyznać, że owczarek jest wyjątkowo rzadko występującym psem, a miejscem jego zamieszkania jest głównie Majorka. Z tego powodu czystość krwi i życie w jednolitych warunkach mogą pozytywnie wpływać na odporność i wytrzymałość rasy. Pozbawienie psa częstego ruchu i nadmiar jedzenia może doprowadzić do jego tycia.
Pielęgnacja owczarka z Majorki – jak wygląda?
Długość sierści determinuje częstotliwość jej szczotkowania. W przypadku krótkowłosego owczarka z Majorki wystarczy zrobić to raz w tygodniu. Osobniki o dłuższej sierści mogą wymagać nieco częstszej pielęgnacji. Właściciel nie musi przejmować się regulowaniem długości sierści psa. Wyzwaniem może być jedynie okres linienia, kiedy włosy wypadają o wiele szybciej niż na co dzień.
Hodowla owczarka z Majorki
Szkolenie i tresura psa tej rasy nie jest łatwa dla niedoświadczonego właściciela. Owczarek z Majorki bardzo źle znosi negatywne metody szkolenia. Kary i krzyk wywołują w nim trudne reakcje, które mogą przerodzić się w zaburzenie zaufania do osoby szkolącej. Potulność i przywiązanie buduje się bodźcami pozytywnymi i wspólną zabawą.
Owczarek z Majorki – cena szczeniaka
Biorąc pod uwagę występowanie tej rasy i zawężenie jej popularności do Majorki, trudno jest znaleźć renomowaną hodowlę w innych częściach świata. To wiąże się z wysokością ceny za szczenię. Trzeba się liczyć z kwotą rzędu 3500 zł, natomiast miesięczny koszt utrzymania psa oscyluje w granicach 200 zł.
Historia owczarka z Majorki
Początki rasy sięgają XVIII wieku, gdy na Balearach pojawiły się psy z Europy. Od tamtego czasu szkolenie rasy obejmowało pilnowanie i zaganianie owiec w tym hiszpańskim archipelagu. Największym zainteresowaniem ten czworonóg cieszył się oczywiście na Majorce, jednak w wyniku spadku zainteresowania hodowlą owiec w Hiszpanii, zmniejszyła się też popularność owczarka z Majorki. Od tamtej pory pies ten jest wykorzystywany głównie do stróżowania i jako pies towarzyski.
Dla kogo jest owczarek z Majorki?
Jak przystało na psa pasterskiego, wymaga on sporej aktywności każdego dnia. Z tego powodu osoby preferujące siedzący tryb życia nie będą najlepszymi właścicielami takiego pupila. Wyjściem z sytuacji jest posiadanie sporego ogródka lub ogrodzonej posesji, by pies mógł się swobodnie wyhasać, jednak nic nie zastąpi wspólnej zabawy z opiekunem. Owczarek z Majorki potrzebuje stymulacji i częstych zajęć z właścicielem, ponieważ bardzo mocno się do niego przywiązuje. Może sam przebywać w mieszkaniu, ale tylko wtedy, gdy jest do tego przyzwyczajony od samego początku. Nie powinny się na niego decydować osoby starsze i takie, którym brakuje doświadczenia oraz cierpliwości w szkoleniu.
Ciekawostki na temat rasy
Pies ten pozbawiony jest instynktu myśliwego, dlatego nie będzie wyczekiwał okazji do polowań. Jednak z powodu silnej potrzeby stymulacji umysłowej i fizycznej może niespodziewanie pogonić w zarośla lub las, czując interesujący zapach. Owczarek z Majorki jest niezwykle oddany swojemu opiekunowi, dlatego po nawiązaniu bliskiej więzi będzie świetnym stróżem. Biorąc pod uwagę te cechy, trudno jest uwierzyć, że pies ten jest mało popularny, nawet w swojej ojczyźnie.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 321, https://www.zkwp.pl/wzorce/321.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.05.1982.