Owczarek francuski krótkowłosy raczej nie jest polecany niedoświadczonym opiekunom. Ten inteligentny pies nie wyróżnia się ogromnym temperamentem, jednak, nieprawidłowo prowadzony, może wykazywać zachowania agresywne. Pies tej rasy bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i czuje potrzebę bronienia jej przed każdym niebezpieczeństwem.
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 61 do 68 cm, psy od 65 do 70 cm; masa ciała: suki od 30 do 39 kg, psy od 32 do 45 kg |
Szata | sierść: krótka i gładka na głowie, na reszcie ciała sztywna, długości do 4 cm, ze szczotką i portkami; podszerstek gęsty, krótki i delikatny; maść: arlekin, czyli szara z podpalaniem i ciemnymi plamami; czarna z podpalanymi znaczeniami |
Długość życia | 10–12 lat |
Charakter | pewny siebie, bezpośredni, łagodny, nieustraszony |
Owczarek francuski – opis rasy
Owczarek francuski beauceron jest psem bardzo dużych rozmiarów. Wysokość w kłębie u suk waha się pomiędzy 61 i 68 centymetrów. Samce są jeszcze większe i mierzą zazwyczaj między 65 i 70 centymetrów. Waga tych psów waha się od trzydziestu do czterdziestu kilogramów.
Kolory i budowa ciała sprawiają, że beaucerona można bardzo łatwo pomylić z dobermanem. Jest bardzo silnym, odpornym i harmonijnie zbudowanym psem, który ma płaskie, krótkie uszy i ciemne oczy. Jedynie odmiana beauceron arlekin może mieć porcelanowe oczy. Na tylnych łapach u tej rasy psów pojawiają się charakterystyczne podwójne pazury zwane wilczymi.
Wzorzec dopuszcza dwa rodzaje umaszczenia u tych psów. Czarne z podpalaniem oraz arlekin, czyli szata czarna i szara z podpalaniem. Sierść beaucerona jest krótka i nie powinna przekraczać czterech centymetrów. Powinna przylegać do tułowia i być bardzo gładka na głowie. Jest dwuwarstwowa, a podszerstek tworzy bardzo skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Na zadzie i spodniej części ogona znajdują się charakterystyczne frędzle.
Owczarek francuski beauceron – charakter
Owczarek francuski krótkowłosy jest zwierzęciem, które bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Może jednak być nieufny wobec obcych.Ten pies bardzo kocha całą swoją rodzinę, jednak zazwyczaj wybiera sobie jednego przewodnika, który jest dla niego najważniejszy i z którym łączy go wyjątkowa więź.
Hodowcy dbają o to, aby psy tej rasy wyróżniały zrównoważonym charakterem. Mają stabilną osobowość, ale silny charakter. W połączeniu z bardzo dużą masą ciała w nieodpowiednich rękach mogą stać się bardzo problematyczne. Beauceron ma bardzo dużo energii. Do żywiołowy pies o umiarkowanym temperamencie. Uwielbia ruch na świeżym powietrzu i chętnie bierze udział we wszystkich zabawach.
Krótkowłosy owczarek francuski to bardzo mądry zwierzak. Psy tej rasy cechują się zrównoważoną osobowością. Na co dzień są spokojne a kiedy ich potrzeby zostaną zaspokojone, chętnie odpoczywają w towarzystwie najbliższych.
Owczarek francuski beauceron to niezwykle wszechstronna rasa. Ze względu na swoją pasterską przeszłość jej przedstawiciele bardzo lubią współpracować z człowiekiem. Te psy pracujące chętnie pomagają w gospodarstwie i są doskonałymi stróżami. Zazwyczaj nie mają problemu z dostosowaniem się do stylu życia swojego opiekuna. Należy jednak zapewnić im dużo aktywności i traktować je z odpowiednim szacunkiem.
Szkolenie przeprowadzone metodami pozytywnymi nie powinno sprawiać problemu. Beauceron szybko się uczy, jednak nie akceptuje żadnej formy przemocy. Źle traktowany, może stać się problematyczny. Należy więc znaleźć złoty środek pomiędzy stanowczością i konsekwencją a łagodnością. Ważne jest to, aby jego opiekun był osobą stabilną emocjonalnie i na tyle silną fizycznie, aby w razie potrzeby móc zapanować nad tak silnym psem.
Tak jak wszystkie psy pasterskie, beauceron lubi wykonywać powierzone mu zadania i czerpie z tego dużą przyjemność. Polecenia i komendy powinny jednak być wydawane spójnie i po wcześniejszym przeszkoleniu. W stosunku do obcych krótkowłosy owczarek francuski może być z początku nieco nieufny jednak nie powinien być ani lękliwy, ani agresywny.
Pies beauceron – zdrowie i żywienie
Ze względu na budowę i swoją użytkową przeszłość krótkowłose owczarki francuskie są psami odpornymi zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na choroby. Rasa ta nie cierpi na żadne szczególne schorzenia genetyczne, chociaż w sporadycznych przypadkach może dotykać je postępowy zanik siatkówki (PRA). Czasami zdarza się także alopecja, czyli genetyczna choroba skóry, która objawia się utratą sierści.
Tak jak większość dużych psów, owczarek francuski beauceron może mieć skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Bardzo ważne jest więc to, aby zadbać o prawidłowe dostosowanie aktywności do warunków i wieku psiaka. Bardzo niebezpieczny jest także skręt żołądka, który najczęściej dotyka właśnie dużych psów. Posiłki psa warto dzielić przynajmniej na dwie porcje i nigdy nie dopuszczać do dużej aktywności fizycznej tuż po obfitym posiłku.
Na tylnych łapach beauceroa znajdują się tak zwane podwójne wilcze pazury, na które trzeba bardzo uważać, ponieważ mogą zostać uszkodzone podczas zabawy.
Średnia długość życia beaucerona wynosi od 11 do 13 lat. Zazwyczaj psy te dożywają późnej starości w dobrym zdrowiu. Muszą jednak mieć dostęp do stałej opieki weterynaryjnej i odpowiedniego żywienia.
Pielęgnacja beaucerona
Owczarek beauceron to krótkowłosy pies o użytkowej przeszłości, dlatego jego pielęgnacja nie wymaga szczególnego wysiłku. Warto zadbać o dobrą dietę, która będzie dostosowana do stylu życia zwierzaka. Dobrym rozwiązaniem może okazać się dieta BARF albo po prostu bardzo dobrej jakości karma komercyjna. To wystarczy do zachowania zdrowej i pięknej sierści.
Nie zapominaj jednak o regularnym szczotkowaniu. Pozwoli ono pozbyć się martwego włosa, który najobficiej wychodzi w okresie linienia – na wiosnę i jesień. Poza okresem linienia wystarczy czesać psa raz w tygodniu, jednak podczas jego trwania szczotkowanie może być konieczne codziennie. Nie jest ono jednak szczególnie skomplikowane – wystarczy ci jedna szczotka o gęstym włosiu.
Ze względu na podwójne pazury na tylnych łapach należy regularnie sprawdzać ich stan i często je przycinać. Będą wtedy mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas zabawy.
Hodowla rasy owczarek francuski beauceron
Owczarek francuski beauceron nie jest może rasą szczególnie popularną w naszym kraju, jednak znalezienie hodowli nie powinno być szczególnie trudne. Zwracaj uwagę na to, aby ta wybrana przez ciebie była zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. ZKwP to jedyna organizacja, która w naszym kraju ma prawo do wystawiania rodowodów FCI.
W celu poszukiwania hodowli najlepiej skonsultować się z miłośnikami rasy. Dodaj się do jednej z grup w social mediach albo odwiedź fora tematyczne – tam najszybciej znajdziesz opinie na temat poszczególnych hodowli i upewnisz się, z której najlepiej skorzystać.
Chociaż owczarek francuski beauceron nie jest chorowity, szczenię kupione z nieznanego źródła może wyróżniać się niestabilnym charakterem. W przypadku tak dużego i silnego psa taka ewentualność jest szczególnie niebezpieczna.
Owczarek francuski beauceron – cena
W przypadku rasy owczarek z Beauce szczeniaki kosztują około 3,5 tysiąca złotych. Wiele zależy oczywiście od czynników takich jak renoma hodowli czy osiągnięcia rodziców psa. Ceny są ustalane indywidualnie przez hodowcę i mogą się od siebie różnić.
Przygotuj się na to, że beauceron arlekin może kosztować dużo więcej niż odmiana o maści czarnej z podpalaniem. Wiele jednak zależy od sytuacji, dlatego kwestie finansowe warto dobrze omówić z hodowcą.
Owczarek francuski beauceron – historia rasy
Owczarek beauceron wywodzi się oryginalnie z rolniczych obszarów Basenu Paryskiego. Jego przodkami miały być psy pasterskie, które strzegły tamtejszych stad. Według niektórych badaczy historia tej rasy może być jeszcze dłuższa. Zakłada się, że beauceron może być potomkiem słynnego psa z Tourbieres.
Wiele dokumentów i kronik ze średniowiecza oraz czasów nowożytnych wspomina o dużych francuskich psach, które wykorzystywano do polowania na grubego zwierza. Pierwsze wzmianki o dwóch typach owczarka znajdziemy jednak dopiero w dziewiętnastowiecznej „Księdze rolniczej” autorstwa księdza Rozier’a.
We Francji spotykano wówczas dwa typy owczarków. Pierwszy, długowłosy, pilnował i zaganiał owce na otwartych terenach. Był lekki i bardzo ruchliwy. Drugi, o krótkiej i gęstej sierści, pracował na terenach górzystych. Był mocno zbudowany i bardzo silny – w razie konieczności mógł zaatakować potencjalnego drapieżnika. W 1896 roku dokonano ważnego rozróżnienia. Długowłosy owczarek otrzymał nazwę berger de Brie (briard) a krótkowłosy – berger de Beauce.
W XX wieku utworzono Club Francais du Chien de Berger, który nie tylko ustalił standard rasy, ale także dbał o to, aby zachowała ona swój użytkowy charakter. Beauceron był oczywiście kupowany także do roli psa towarzyszącego, jednak zdecydowanie nie było to jego główne przeznaczenie.
Pierwsze krótkowłose owczarki francuskie dotarły do Polski stosunkowo późno – na początku lat dziewięćdziesiątych. Suczka FRANCE została sprowadzona przez Antoniego Bojanowskiego, który wykorzystał ją do założenia pierwszej polskiej hodowli tej rasy.
Obecnie psy tej rasy nie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, jednak aktywnie funkcjonuje kilka uznanych hodowli.
Pies beauceron – dla kogo?
Owczarek francuski beauceron jest dużym zwierzęciem o bardzo silnej osobowości. Właśnie dlatego nie jest polecany niedoświadczonym osobom, które nigdy wcześniej nie pracowały z psem. Przed decyzją o jego zakupie warto więc zastanowić się, czy będziesz w stanie zapewnić takiemu psu odpowiednie szkolenie i socjalizację.
Psy tej rasy są niezwykle energiczne i potrzebują bardzo dużo ruchu. Czy w związku z tym mogą żyć w mieszkaniu? Oczywiście. Istnieje stereotyp mówiący, że duże psy, szczególnie owczarki, szczęśliwe będą tylko na wsi. W istocie wszystko zależy od tego, czy pies będzie miał dostęp do otwartych terenów, na których będzie mógł spacerować, biegać i ćwiczyć. Jeżeli tak – może z powodzeniem odpoczywać nawet w małym mieszkaniu. Jeżeli jednak jesteś domatorem, który spacery z psem odbywa tylko po parku, lub – co gorsza – wokół bloku, lepiej zdecyduj się na inną rasę.
Ze względu na silny charakter beaucerona bardzo ważne jest to, aby zapewnić mu odpowiednią socjalizację. W okresie między trzecim a dwunastym tygodniem życia szczeniak powinien zetknąć się z jak największą liczbą bodźców i sytuacji, które będą czekały go w dorosłym życiu. Nawet jeżeli mieszkasz na wsi, zapoznaj szczeniaka z gwarem miasta, komunikacją miejską oraz miejscami, w których kręci się dużo ludzi. W przeciwnym razie w dorosłym życiu zwierzak będzie reagował na nie lękiem, a nawet agresją.
Owczarek francuski beauceron potrzebuje opiekuna, który będzie postępował z nim stanowczo i konsekwentnie, ale jednocześnie łagodnie. Opiekun takiego psa powinien być silny fizycznie na tyle, aby w razie konieczności móc nad nim zapanować. W związku z tym nie jest to najlepszy wybór do towarzystwa dla osoby starszej.
Owczarek francuski beauceron jest bardzo czuły i cierpliwy w stosunku do dzieci w swojej rodzinie. Tak jak w przypadku każdego psa, lepiej jednak nie narażać go na niepotrzebny kontakt z najmłodszymi. Dla „swoich” dzieci beauceron będzie dobrym stróżem, jednak warto mieć go wtedy na oku, ponieważ nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest silny. Może niechcący poturbować malucha.
Beauceron nie ma instynktu łowieckiego, dlatego małe zwierzęta nie są w jego obecności zagrożone. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z kotami, szczególnie tymi, które zna od dziecka. Jego instynkt pasterski może kazać mu kontrolować kocie zachowania, jednak powinno to zostać rozpracowane podczas szkolenia.
Podsumowując, beauceron będzie doskonałym towarzyszem rodziny, jednak tylko takiej, która odpowie na jego specyficzne potrzeby. Te psy nienawidzą nudy i stagnacji. Podstawowe szkolenie z posłuszeństwa to nie wszystko. Warto zadbać o uprawianie z nimi specyficznych aktywności – psich sportów, pasienia owiec czy obrony sportowej. W takim wypadku pies tej rasy może spokojnie mieszkać nawet w małym mieszkaniu. Nie ma jednak sensu kupować go nawet do hektarowego ogrodu, jeżeli jego jedynym zajęciem ma być wypatrywanie za furtką potencjalnych wrogów do obszczekiwania.
Owczarek francuski beauceron – zdjęcia
Owczarek francuski beauceron – ciekawostki
- Kynolodzy zakładają, że krótkowłosy owczarek francuski może być potomkiem wykopanego w Jurze Francuskiej psa z Tourbieres.
- Owczarek francuski beauceron jest spokrewniony z długowłosym briardem.
- We Francji na psy tej rasy mówi się bas rouge, czyli czerwona pończocha
Owczarek francuski beauceron to pies o cechach typowo użytkowych. Może być oczywiście trzymany wyłącznie jako towarzysz rodziny, wówczas należy zapewnić mu jednak odpowiednie aktywności. Psy tej rasy są bardzo silne – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Warto mieć to na uwadze przed zakupem, ponieważ osoba zbyt słaba lub niestabilna emocjonalnie może nie być w stanie odpowiednio się nimi zająć.
Bibliografia
Wzorzec FCI 44, https://www.zkwp.pl/wzorce/44.pdf, data publikacji obecnej wersji wzorca: 09.11.2006.