Maltańczyk czarny – dlaczego to myląca nazwa?

Jakie kolory sierści może mieć maltańczyk?

Maltańczyk to rasa psów o charakterystycznym, jednolitym umaszczeniu. Sierść tych psów jest zawsze biała, choć czasami dopuszczalny jest odcień kości słoniowej. Nie spotkamy maltańczyka o czarnej, szarej, brązowej czy pstrej sierści. Standard rasy nie dopuszcza żadnych innych kolorów poza białym.

Sierść maltańczyka jest długa, prosta i bardzo gęsta. Ma jedwabistą strukturę, przez co jest miękka i przyjemna w dotyku. Niektórzy hodowcy celowo selekcjonują osobniki o jak najdłuższej sierści, by uzyskać efektowny, zwiewny płaszcz. Jednak najczęściej spotykane są maltańczyki o sierści przyciętej na średnią długość.

Skąd wzięła się myląca nazwa „maltańczyk czarny”?

Nazwa „maltańczyk czarny” jest myląca, ponieważ sugeruje, że sierść tych psów może być czarna. Tymczasem jest to niemożliwe. Skąd więc wzięła się i utrwaliła na portalach ogłoszeniowych? Tak pseudohodowle próbują sprzedawać mieszańce maltańczyka z innymi rasami. Nie znajdziesz czarnego maltańczyka z rodowodem, bo nigdy nie jest to rasowy pies.

Piękny jest kontrast między czarnym nosem i oczami maltańczyka a białą sierścią. Nie warto szukać niestandardowych odmian tych piesków kosztem ich czystości genetycznej, bo może to skutkować problemami zdrowotnymi.

Jak dbać o umaszczenie maltańczyka?

Aby utrzymać piękny, biały kolor sierści maltańczyka, należy regularnie ją czesać i przemywać łagodnymi szamponami. Zapobiega to powstawaniu supłów oraz żółknieniu sierści. Trzeba też uważać, by pies nie brudził się podczas spacerów i zabaw na dworze. Sierść maltańczyka wymaga codziennej pielęgnacji, ale za to nie linieje i nie powoduje alergii. Jest więc idealna dla alergików oraz osób, które nie chcą mieć psich włosów w całym domu.

Co warto pamiętać?

Nazwa „maltańczyk czarny” jest myląca, ponieważ sierść tej rasy psa zawsze jest biała. Szczeniaki ogłaszane jako czarne maltańczyki to w rzeczywistości mieszańce z innymi rasami. Aby zachować piękny, biały kolor sierści, maltańczyka trzeba regularnie czesać i myć delikatnymi szamponami.

Archiwum: kwiecień 2024

Więcej informacji

Dodaj komentarz