Gończy niemiecki to rasa, która została wyhodowana z myślą o polowaniach na drobną zwierzynę. Sam wzorzec rasy ustalono w 1900 roku, ale przez Międzynarodową Federację Kynologiczną rasa to została uznana dopiero w 1964 roku. Niemiecki pies gończy należy do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Klasyfikuje się go do sekcji psów gończych i podsekcji małych psów gończych. Czytaj dalej!
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 40 do 53 cm; masa ciała: ok. 20 kg |
⭐ Szata | sierść: średnio długa, twarda, gęsta; maść: od żółtej do czerwonej z czarnym siodłem i białymi znaczeniami typu bracken |
❤️ Długość życia | 8–10 lat |
? Charakter | spokojny, zrównoważony, z popędem do pracy |
Gończy niemiecki – historia rasy
Na terenie dzisiejszych Niemiec tradycja używania psów myśliwskich sięga setek lat. Ludy germańskie wykorzystywały psy do polowania na dużą zwierzynę. Znaczenie posokowców, czyli psów tropiących zwierzynę po śladach krwi, znacznie wzrosło, gdy do polowań zaczęto używać broni palnej. Gończy niemiecki to rasa, która powstała w wyniku połączenia wszystkich ras psów gończych, które występowały na terenie północno-zachodnich Niemiec. Połączenie to było dosyć sztuczne, ponieważ psy kategoryzowano, biorąc pod uwagę podobne cechy charakteru i wyglądu. Dlatego właśnie można wyróżnić kilka podgatunków gończego niemieckiego:
- gończy westfalski;
- gończy z Sauerlandu;
- gończy z Olpe.
Gończy niemiecki – wygląd
Gończy niemiecki jest mniejszy w porównaniu do typowych psów gończych. Osiąga on rozmiar od 40 do 53 centymetrów w kłębie. Waga wynosi zwykle około 20 kilogramów. Pies ten ma bardzo dobrze umięśnione ciało, które jest przystosowane do długiego wysiłku. Głowa jest wąska, wydłużona i lekko spłaszczona. Oczy są trochę skośne i mają kształt migdałowaty. Kolor oczu jest w odcieniach ciemnego brązu. Uszy gończego niemieckiego są średnich rozmiarów i mają kształt trójkąta, którego wierzchołki są delikatnie zaokrąglone i przylegają do policzków.
Szyja psów tej rasy jest mocna. Grzbiet jest prosty, a pierś głęboka. Łapy są dosyć dobrze umięśnione, a na ich końcach znajdują się grube opuszki. Gończy niemiecki ma długi i owłosiony ogon, który jest przez niego noszony nisko z delikatnym łukiem.
Gończy niemiecki – umaszczenie
Gończy niemiecki ma krótką, twardą i gęstą sierść, która przylega do ciała. Najczęściej spotykane są umaszczenia płowe, które często dopełniane są czarnym nalotem i ciemnoszarym lub czarnym czaprakiem. Na grzbiecie nosa, czole, klatce piersiowej i końcówce ogona mogą pojawiać się białe znaczenia. Sierść nie wymaga częstego wyczesywania, wystarczy zrobić to raz w tygodniu.
Gończy niemiecki – charakter i temperament
Gończe niemieckie to psy niezależne, które jednak wcale nie unikają ludzi. Są bardzo przyjazne i bardzo lojalne wobec całej rodziny. Wobec obcych pies zachowuje się nieufnie i może sprawdzić się jako pies stróżujący. Rasa ta lubi zabawy z ludźmi, ale tylko na własnych warunkach. Ze względu na to, że gończe niemieckie należą do rasy myśliwskiej, to potrzebują bardzo dużo ruchu. Nie zaleca się trzymania tego psa w mieście, najlepszy dla niego będzie dom z podwórkiem.
Gończy niemiecki a dzieci
Gończy bardzo chętnie bawi się z dziećmi i wykazuje wobec nich cierpliwość. Jeżeli będzie już zmęczony zabawą, to sam odejdzie, nie dając wyrazu agresji. Należy jednak nauczyć dzieci, jak odpowiednio obchodzić się z psem. Pamiętaj, że zabawa dzieci z psem powinna zawsze odbywać się w obecności opiekuna.
Gończy niemiecki a inne zwierzęta
Najczęściej ta rasa nie jest w żaden sposób agresywna wobec innych psów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to pies łowiecki, a więc posiadający instynkt łowny, który może sprawić, że będzie ganiał koty i małe zwierzęta.
Gończy niemiecki – pies bardzo aktywny
Rasa potrzebuje bardzo dużo ruchu. Ciągle chce poznawać nowe zapachy i bodźce. Nie nadaje się dla osób, które prowadzą bardzo spokojne życie. Należy często wychodzić z nim na spacery, żeby mógł się wybiegać. Gończy niemiecki ma bardzo dobry węch. Jego tresura wymaga doświadczenia i cierpliwości, dlatego nie poleca się go początkującym hodowcom. Podczas pracy pies jest bardzo niezależny i uparty, czasem nawet pojawia się u niego skłonność do ucieczek.
Gończy niemiecki to bardzo dumna i przyjazna rasa, która sprawdzi się u doświadczonych hodowców, którzy mają duże podwórka. Jest to pies niezależny, ale również bardzo lojalny wobec swojego właściciela.
Bibliografia
FCI-Standard N° 299, 15.09.1997/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/299g06-en.pdf, TRANSLATION: C. Seidler, revised by Dr. Paschoud. Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID
STANDARD: 24.06.1997.
Fot. ilustracyjne: Rumo via Wikipedia, CC BY-SA 2.0