Czy english toy terrier od zawsze był psem do towarzystwa? Podobnie jak wiele innych terierów, początkowo był wykorzystywany do polowania na gryzonie. Przez wzgląd na swoją zwinność i niewielki wzrost świetnie radził sobie w tej roli. To jednak nie oznacza, że współcześnie nie sprawdza się jako pies do towarzystwa. Dość szybko zauważono, że ma naprawdę sympatyczny charakter i zaczął być lubiany nawet przez dobrze urodzoną część społeczeństwa. Współcześnie być może nie należy do zbyt popularnych ras, jednak docenią go wszyscy miłośnicy niewielkich, ale mądrych i zwinnych psów. Angielski toy terrier będzie się dobrze czuł np. w niewielkim mieszkaniu.
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 25 do 30 cm; masa ciała: od 2,7 do 3,6 kg |
⭐ Szata | sierść: krótka, lśniąca, gęsta; maść: czarna podpalana |
❤️ Długość życia | 10–12 lat |
? Charakter | bystry, czujny, niekiedy cięty, towarzyski |
Jak powinien wyglądać english toy terrier?
Choć jest niewielki, cechuje go proporcjonalna i zwarta budowa. Jego sierść powinna być błyszcząca i zdrowa. Długie nogi połączone z odpowiedniej wielkości głową sprawiają, że english toy terrier powinien sprawiać wrażenie harmonijnie zbudowanego. Jego pysk powinien być dość długi, w kształcie klina. Pożądany jest wyrazisty nos w czarnym kolorze. Długa i łukowata szyja nadaje psu wdzięku, a zwarty tułów powinien mieć lekko uniesione lędźwie. Gruby u nasady ogon powinien zwężać się ku końcowi. Wszelkie wady fizyczne będą dyskwalifikować tego psa z wystaw.
Wielkość i wygląd sierści english toy terriera
Są to psy naprawdę niewielkich rozmiarów! Ich idealna waga waha się pomiędzy 2,7–3,6 kg, zaś perfekcyjny wzrost między 25–30 cm. W przypadku tej rasy bardzo ważne jest także umaszczenie. Krótka, ale gęsta sierść powinna odpowiednio przylegać do ciała. Dopuszczalne jest wyłącznie czarne podpalane umaszczenie. W tym przypadku kluczowy jest jednak odcień – czerń powinna być głęboka, hebanowa, a z kolei podpalanie powinno mieć wyrazistą, kasztanową barwę. Powinno sięgać nadgarstków, a po wewnętrznej stronie docierać do psich łokci. Na froncie psa powinny znajdować się dwa znaczenia. To niezwykle istotne, jeśli zwierzę tej rasy ma osiągać odpowiednie wyniki podczas wystaw.
Jaki jest angielski toy terrier?
Rasa ta łączy w sobie cechy typowe dla teriera oraz psa do towarzystwa. Jest więc dość energiczny i potrafi być stosunkowo uparty i niezależny, ale przy tym to niezwykle radosny pies. Dobrze ułożony, będzie pogodny i zrównoważony. Potrafi bez problemu odpoczywać, nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Łatwo się uczy i odznacza się dużą zwinnością. Z tego powodu jest często wybierany do uprawiania takich psich dyscyplin, jak agility. English toy terrier jest odważny i pewny siebie, dlatego należy uważać przy zapoznawaniu go z psami większymi od niego. W końcu w tym małym ciele mieszka naprawdę potężny duch!
Silny charakter nie wziął się znikąd
Poza swoją towarzyską funkcją, rasa ta była hodowana z myślą o walce ze szczurami. English toy terrier bez większego problemu poradzi sobie z atakiem gryzonia, w czym szczególnie pomaga mu jego zwinność, szybkość oraz czujność. Pamiętaj, że wbrew pozorom, ten czworonóg jest dość silny w stosunku do swojej wielkości.
To naprawdę długowieczna rasa psów!
Jest to długowieczna rasa psów, która raczej nie choruje na żadne powszechne choroby. English toy terrier powinien być więc stosunkowo tani w utrzymaniu, jeśli chodzi o wizyty u lekarza weterynarii. To jednak nie oznacza, że nie powinieneś sprawdzać regularnie stanu jego zdrowia! Zwróć uwagę na fakt, że angielski toy terrier ma niewielką warstwę tłuszczu oraz ochronnej sierści, dlatego w okresie zimowym nie powinien zbyt długo przebywać na mrozie.
Jeśli chcesz, by twój pupil przez całe swoje życie zachowywał właściwą kondycję, musisz zapewnić mu karmę wysokiej jakości. Najlepiej wybierz taką, która będzie pozbawiona zbóż albo samodzielnie układaj mu dietę z pomocą profesjonalisty, wykorzystując tzw. BARF.
Jak zadbać o wygląd english toy terriera?
Dzięki krótkiej sierści english toy terrier jest naprawdę prosty w pielęgnacji. Wystarczy, że w okresie linienia przeczeszesz go kilka razy, aby usunąć nadmiar martwej sierści. Niestety, musisz wziąć pod uwagę fakt, że tego typu okrywa jest dość sztywna i może wbijać się w ubrania czy pościel. Nie zapominaj także o regularnym podcinaniu psich pazurów, jeśli nie ścierają się wystarczająco szybko.
Możesz poprosić swojego lekarza weterynarii, aby wyjaśnił ci, jak zrobić to poprawnie. Dobrą praktyką będzie także regularne sprawdzanie wnętrza uszu, które powinny być raczej chłodne i jasnoróżowe. Zaczerwienione i opuchnięte małżowiny powinny skłonić cię do odwiedzenia lekarza weterynarii.
Niska temperatura – jak pomóc swojemu psu?
Gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, koniecznie zadbaj o dobre samopoczucie swojego psa. Może ci się przydać derka, którą okryjesz go od góry. Nie będzie przeszkadzała w poruszaniu się, a jednocześnie sprawi, że twój english toy terrier nie będzie trząsł się zimna. Zwróć także uwagę na to, że w takim okresie zwykle podłoże posypywane jest solą, która może być bardzo nieprzyjemna dla psich łap. Możesz je zabezpieczyć specjalnym preparatem, a jeśli go nie masz, użyj niewielkiej ilości oleju kuchennego, który stworzy warstwę ochronną i zapobiegnie pękaniu skóry pupila.
Gdzie znaleźć hodowcę rasy english toy terrier?
Jeśli szukasz zwierzęcia tej rasy, powinieneś skontaktować się z odpowiedzialnym hodowcą. Możesz sprawdzić, czy w twojej okolicy ma miejsce wystawa psów rasowych organizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce. Jeśli tak, warto się na nią wybrać.
Nie na każdej z nich pojawi się english toy terrier, jednak jest to największa szansa na spotkanie z tą rasą na żywo i na rozmowę z kynologami zajmującymi się rasą. Inną metodą może być kontakt z najbliższym oddziałem ZKwP. Tam zdobędziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby znaleźć interesującego cię hodowcę.
Ile kosztuje angielski toy terrier?
Nie są to duże psy, co wiąże się z ograniczoną ilością miotów. Nie cieszą się też powszechną popularnością na terenie Polski. Ich dobre predyspozycje sprawiają jednak, że chętnych na posiadanie takiego pupila nie brakuje. Z tego powodu możesz spodziewać się, że za psa rasowego będziesz musiał zapłacić od 4000 zł w górę. Nie jest to jedyny wydatek związany z nabyciem psiego przyjaciela.Zanim zwierzę przybędzie do twojego domu, musisz zapewnić mu też odpowiednie legowisko, karmę, smycz, zabawki oraz inne potrzebne akcesoria, które łącznie mogą kosztować nawet ponad 1000 zł. Jeśli jest to dla ciebie zbyt duża kwota, możesz zdecydować się na adopcję psa. Pamiętaj, aby uważać na hodowców, którzy są zarejestrowani w innej organizacji niż zaakceptowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
Historia rasy english toy terrier
Jej tworzenie zaczęło się od próby pomniejszenia rasy manchester terrier. Krzyżowano najmniejsze osobniki, w celu ich zminiaturyzowania. Z czasem do rasy dodano domieszkę innych psów, np. charcików włoskich. To właśnie im angielski toy terrier zawdzięcza zwinność, szybkość oraz naprawdę długie nogi. Prawdopodobnie do linii wprowadzono także niewielkie wzrostem whippety. Dzięki temu w XIX wieku powstała rasa naprawdę cenionych i utalentowanych szczurołapów. W czasach panowania Królowej Wiktorii nastała moda na miniaturowe pieski, w związku z czym english toy terrier nie tylko stał się ulubionym pupilem, ale również hodowcy robili wszystko, aby był on jak najmniejszy. To niekorzystnie wpłynęło na zdrowie ówczesnej rasy. Gdy zakazano urządzania polowań na szczury i uściślono, jakie umaszczenie mają mieć te czworonogi, rasa stała się trudna w hodowli i szybko straciła na swojej popularności.
Dla kogo jest english toy terrier?
Niewielki wzrost, przyjazny charakter oraz łatwość w pielęgnacji sprawia, że są to psy, które sprawdzą się jako towarzysze wielu osób. Będą dobrze czuły się nawet w stosunkowo niewielkim mieszkaniu, pod warunkiem, że zapewnisz im wystarczająco długie i angażujące spacery. Pamiętaj, że samo chodzenie to zbyt mało! Pies powinien też w jego trakcie pracować. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie nauka sztuczek w trakcie wychodzenia na dwór lub dodatkowe zajęcia z posłuszeństwa czy agility. Rasa ta może też stosunkowo źle znosić rozstania z właścicielem, dlatego jeśli masz taką możliwość, zapewnij mu towarzystwo. Z tego powodu to także doskonałe psy dla emerytów.
Mają szybszy metabolizm niż duże psy!
Choć english toy terrier to niewielka rasa, potrzebuje dość dużo pożywienia. To cecha charakterystyczna wielu zminiaturyzowanych psów. Aby twój ulubieniec nie odczuwał głodu, powinieneś rozłożyć jego posiłki na 2–3 w ciągu doby. Dzięki temu zwierzak będzie dłużej zadowolony i nie będzie odczuwał nadmiernego łaknienia. Pamiętaj, że jeśli dodatkowo ćwiczysz z psem komendy i sztuczki, wręczana mu nagroda w postaci jedzenia także może liczyć się jako posiłek. Pamiętaj więc, aby od dziennej dawki karmy odliczyć takie przekąski.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 13 /19.05.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/13.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.03.2009.