Boerboel

Przed laty boerboel był psem pracującym, który pomagał holenderskim osadnikom w Republice Południowej Afryki. Jego najważniejszym zadaniem była ochrona zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami. Według legendy jego wielka odwaga oraz masywna sylwetka odstraszały nawet polujące lwice. Obecnie rasa pojawia się w wielu krajach świata, ale jeszcze nie została uznana przez FCI.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 61 cm, samce ok. 66 cm;
masa ciała: od 60 do 80 kg
Szatasierść: gęsta, krótka, gładka;
maść: żółta, szara, brązowa, pręgowana; w niektórych organizacjach – łaciata
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakternieufny wobec obcych, czujny, terytorialny, odważny

Boerboel – wygląd i wzorzec rasy

Boerboel patrzy na wprost

Boerboel to bardzo duży pies, który osiąga nawet 66 centymetrów wysokości w kłębie. Samice są nieco drobniejsze, ale nawet one mierzą ok. 60 centymetrów. Wrażenie robi także waga tych molosów, która wynosi średnio od 55 do 65 kilogramów w zależności od płci i cech osobniczych. 

Ciało psów tej rasy jest bardzo muskularne i masywne. Wyróżnia się także mocnym kośćcem i zbitą budową. Kształt głowy jest bardzo typowy dla molosów – szeroki i kanciasty. Wielkość powinna być proporcjonalna do tułowia. Oczy są szeroko rozstawione i mają różne odcienie brązu. Trójkątne uszy umieszczone są wysoko i zwisają blisko policzków. 

Mastif afrykański – szata i umaszczenie

Sierść boerboela jest bardzo krótka i gładka. Powinna dobrze przylegać do ciała. Pożądane umaszczenia to:

  • żółte;
  • płowe;
  • czerwone;
  • pręgowane.

Mastif afrykański – charakter i temperament

Boerboel głaskany przez właściciela

Boerboel to bardzo duży i silny pies, który nie powinien wykazywać się żadną skłonnością do zachowań agresywnych. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest zrównoważone usposobienie. To zwierzę spokojne i bardzo oddane swojemu człowiekowi. Jako pies stróżujący dba o bezpieczeństwo swojego pana i jest w stanie chronić go nawet za cenę własnego życia. 

Boerboel – zapotrzebowanie na energię

Przedstawiciele tej rasy potrzebują dużej dawki ruchu. Ze względu na budowę ciała nie nadają się do większości psich sportów, jednak chętnie biorą udział w zabawach na świeżym powietrzu. Dobrze czują się, patrolując tereny, których pilnują. Potrzebne są im także spacery do miejsc, które mogą dopiero poznawać. 

Boerboel – szkolenie

Tak jak wszystkie psy ras olbrzymich, czworonogi te potrzebują wczesnej socjalizacji i intensywnego szkolenia. Są inteligentne i szybko się uczą, potrzebują jednak motywacji i łagodnego traktowania. Nie wolno stosować wobec nich przemocy, a szkolenie powinno być skupione na budowaniu relacji i wzajemnego zaufania. 

Tak jak w przypadku większości molosów, konieczne jest odpowiednie wychowanie. W rękach nieodpowiedniej osoby boerboel może stać się skłonny do dominacji, a nawet agresji. 

Pies afrykański boerboel – zdrowie i długość życia

Boerboel patrzy przed siebie

Nie ma zbyt wielu informacji na temat chorób genetycznych typowych dla mastifów południowoafrykańskich. Na ogół uchodzą one za zwierzęta zdrowe i – jak na tak dużą rasę – długowieczne. Średnia długość życia wynosi bowiem aż dziesięć lat. 

Tak jak wszystkie psy olbrzymie, boerboel ma skłonność do dysplazji stawów biodrowych. Nie powinien chodzić po schodach, a jego aktywność trzeba zawsze dostosowywać do wieku. Dorastających psów nie należy przeciążać. 

Pewnym zagrożeniem jest także skręt żołądka. To nagła i bardzo niebezpieczna choroba, która wymaga interwencji chirurgicznej i zagraża życiu psa. Możesz jej uniknąć poprzez:

  • dzielenie pożywienia na dwa – trzy mniejsze porcje;
  • unikanie intensywnego wysiłku tuż po jedzeniu.

Mastif południowoafrykański – pielęgnacja 

Pielęgnacja sierści psów tej rasy nie powinna przysporzyć ci żadnych problemów. Konieczne jest szczotkowanie jej co jakiś czas. Najlepiej użyć do tego szczotki z miękkiego włosia. Luźnej sierści pozbędziesz się za pomocą gumowej rękawicy lub zwilżonej ściereczki. 

W razie potrzeby konieczne będzie skracanie pazurów. Zadbaj o to, aby regularnie pielęgnować zęby boerboela. Od szczeniaka przyzwyczajaj go do szczotkowania. Z czasem trzeba zacząć robić to codziennie za pomocą specjalnej pasty.

Boerboel – żywienie

Żywienie boerboela warto oprzeć o dobrej jakości karmy komercyjne lub dietę BARF. Wybieraj pożywienie, które oparte jest na mięsie, a zawarte w nich węglowodany pochodzą z warzyw, a nie zbóż. 

Ze względu na swego rodzaju skłonności do skrętu żołądka, pies powinien dostawać dwie mniejsze porcje pożywienia dziennie. Możesz urozmaicić dietę zdrowymi przysmakami. Pamiętaj jednak, że muszą one być uwzględnione w bilansie kalorycznym. W przeciwnym razie mogą przyczynić się do niebezpiecznej dla kośćca nadwagi. 

Boerboel – hodowla

Boerboel szczeniaki

Boerboel to rasa, która jeszcze nie została uznana przez FCI, dlatego szczeniaków nie znajdziesz w hodowlach zarejestrowanych w ZKwP. Pozostaje ci poszukiwanie ich wśród miłośników rasy, którzy najlepiej orientują się, skąd warto brać młode psy.

W Polsce istnieje wprawdzie kilka aktywnych hodowli boerboela, jednak zdecydowanie jest to rasa niszowa. W wielu przypadkach konieczne jest sprowadzenie szczeniąt z zagranicy. 

Boerboel dog – cena

Ze względu na niewielką liczbę działających w Polsce hodowli trudno ustalić średnią cenę za szczeniaka boerboela. Jeżeli zdecydujesz się na sprowadzenie go z zagranicy, musisz liczyć się z kosztami od 2 do nawet 4 tysięcy dolarów. 

Przed zakupem powinieneś wiedzieć, że mastif afrykański jest dosyć kosztowny w utrzymaniu. Nie chodzi tylko o jedzenie, ale również o opiekę weterynaryjną. Wielkość psa ma kluczowy wpływ na cenę zabiegów pod narkozą oraz na dawki podawanych leków. 

Buldog afrykański – historia rasy

Tak jak wszystkie duże molosy, boerboel jest potomkiem wielkich psów, które towarzyszyły w wyprawach wojennych starożytnym Rzymianom. Rasa została jednak wyhodowana w Republice Południowej Afryki i nie bez powodu zwana jest molosem afrykańskim.

Istnieją pewne spekulacje co do tego, że boerboel ma swoich żyłach krew pochodzących z Babilonu wielkich psów, które były skłonne walczyć na arenie z lwami. Co więcej, nierzadko wygrywały te boje. 

Współczesna hodowla boerboelów rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych XX wieku. W 1983 roku powstała pierwsza organizacja hodowców, którzy rejestrowali psy i pracowali nad ich księgą rodowodową. 

Najważniejszym zadaniem boerboela było pilnowanie stad przed drapieżnikami – od kojotów aż po lwy.

Południowoafrykański Związek Kynologiczny (KUSA) oficjalnie zatwierdził rasę w 2008 roku. FCI ciągli jeszcze nie uznała boerboel za odrębną rasę, chociaż prace nad tym wciąż trwają. Dopuszczona jest możliwość rejestrowania hodowli w organizacjach podległych Federacji. 

Boerboel – dla kogo jest ten pies?

Czy boerboel nadaje się na pierwszego psa?

Jeśli jesteś początkującym opiekunem czworonoga, nie jest to najlepszy wybór. Tak jak większość olbrzymich molosów wyhodowanych do ochrony stad i domostw, boerboel potrzebuje doświadczonego właściciela. Z natury nie jest agresywny, wręcz przeciwnie standard rasy zakłada jego jak najbardziej stabilny charakter. 

Pamiętaj jednak, że tak duży pies o instynkcie obronnym potrzebuje doświadczonego i stabilnego opiekuna, który będzie wiedział jak z nim pracować. Wszystkie błędy będą bardzo trudne do skorygowania i mogą w przyszłości skutkować problemami w opanowaniu tak dużego i silnego psa. 

Dom czy mieszkanie?

Zazwyczaj nie ma przeszkód, aby duży pies przebywał w mieszkaniu. Jeżeli tylko jego potrzeba aktywności jest zaspokajana na zewnątrz, dom służy wyłącznie do wyciszenia i odpoczynku. W przypadku boerboela najlepszym rozwiązaniem będzie jednak dom z dużym terenem, którego pies może pilnować.

Pamiętaj także, że ryzyko dysplazji stawów biodrowych i łokciowych wyklucza codzienne wchodzenie i schodzenie ze schodów. Dom z ogrodem będzie dobrym rozwiązaniem. Boerboel jest jednak towarzyski i przywiązany do swojej rodziny, dlatego nie nadaje się do kojca. 

Potrzeba aktywności u mastifów afrykańskich

Mastif afrykański to duży i aktywny pies, który bardzo ceni sobie ruch na świeżym powietrzu. Chętnie bierze udział w zabawach i lubi długi spacery. Nie jest nadaktywny, ale zdecydowanie nie nadaje się na kanapowca. 

Mastif południowoafrykański i inne zwierzęta

Boerboel powinien być socjalizowany do poprawnego komunikowania się z innymi psami. Wówczas będzie tolerował innych przedstawicieli swojego gatunku. Nie zaleca się jednak trzymania razem dwóch niewykastrowanych samców. 

W stosunku do kotów pies ten jest raczej obojętny. Lepiej toleruje jednak te zwierzęta, z którymi się wychował. Nie ma instynktu myśliwskiego, dlatego u stabilnego psa nie zachodzi ryzyko polowania na mniejsze zwierzęta. 

Boerboel i dzieci

Mastif afrykański bardzo lubi dzieci. Chętnie się z nimi bawi i broni przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj jednak, że to ogromny i bardzo ciężki pies. Zabawy z najmłodszymi powinny odbywać się pod okiem dorosłego. W przeciwnym razie pies będzie miał szansę całkowicie przypadkowo poturbować dziecko. 

Boerboel – galeria zdjęć

Mastif południowoafrykański – ciekawostki

  • nazwę boerboel można przetłumaczyć jako „pies farmerski” lub „pies farmerów”;
  • szczekanie mastifów południowoafrykańskich może przypominać ryk lwa;
  • rasa nie została jeszcze uznana przez FCI, ale w najbliższych latach można się tego spodziewać;
  • boerboel bywa określany jako mastif afrykański, południowoafrykański lub buldog Burów.

Boerboel – podsumowanie 

Boerboel albo mastif południowoafrykański to bardzo duży pies w typie molosa. Najbardziej znany jest w swojej ojczyźnie (RPA), jednak coraz częściej można spotkać go w innych krajach, również w Polsce. 

Rasa nie została jeszcze uznana przez FCI, ale jesteśmy na najlepszej drodze do jej ostatecznego zarejestrowania. Te fantastyczne psy obronne są inteligentne i majestatyczne. Wymagają jednak bardzo doświadczonego opiekuna, który będzie szkolił je z pomocą łagodnych, ale jednocześnie konsekwentnych metod. 

Jeżeli marzysz o psie tej rasy, najpewniej będziesz musiał szukać szczeniąt za granicą. Na szczęście w Polsce działa coraz więcej hodowli tej rasy, a w chwili uznania jej przez FCI ich liczba na pewno wzrośnie jeszcze bardziej.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz