Basset gaskoński, zgodnie z klasyfikacją FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), należy do grupy VI psów gończych i posokowców, do sekcji psów gończych. Podlega on próbom pracy. W Polsce nie jest to rasa szczególnie popularna, ale każdy, kto zna tego psa, ogromnie ceni go za przyjazne usposobienie, odwagę i wytrwałość w pracy. Jest to pies o wyjątkowym węchu. Jego cechą charakterystyczną, poza bardzo długimi uszami, jest… spora niezależność. Poznaj tę rasę i zachwyć się nią!
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 34 do 38 cm masa ciała: od 16 do 18 kg |
⭐ Szata | sierść: krótka, gęsta maść: marmurkowa biała z czarną i opcjonalnymi łatami |
❤️ Długość życia | 10–12 lat |
? Charakter | wierny, posłuszny, pojętny, indywidualista |
Basset gaskoński – historia rasy
Basset bleu de gascogne to rasa pochodząca z Francji, podobnie zresztą jak wiele innych psów myśliwskich. Jego początki związane są z historyczną krainą zwaną Gaskonią. Basset ten jest bardzo starą rasą, o której informacje można odnaleźć już w dokumentach z XII wieku. Oczywiście nie były to wówczas psy zgodne z obecnym wzorcem, ale dały one początek rasie. W późniejszym czasie, gdy rozrywka, jaką było polowanie, zaczęła tracić na znaczeniu, populacja wielu ras psów myśliwskich zaczęła maleć. Początkiem XX wieku rasa niemal wyginęła, ale na szczęście udało się ją odtworzyć.
Pies rasy basset gaskoński – wygląd
Pies basset gaskoński jest czworonogiem średniej wielkości, osiągającym wagę 7-9 kg. Zgodnie ze wzorcem dorosły osobnik powinien mieć wysokość w kłębie od 33 do 38 cm. Jest to typowy basset o krótkich łapach i wydłużonym ciele. To pies bardzo sprawny, wytrwały i silny. Nie jest ociężały. Nisko osadzone uszy basseta są bardzo długie i w charakterystyczny sposób zawijają się do wewnątrz. Długi, mocny ogon jest szerszy u nasady i zwęża się ku końcowi. Skóra na łapach przednich i tylnych może być lekko pofałdowana. Oczy w kształcie rombu są ciemne, mają łagodny, przyjazny wyraz.
Szata i umaszczenie
Pies rasy basset gaskoński ma krótką sierść składającą się z podszerstka i okrywy włosowej. Jego charakterystyczne umaszczenie pozwala go łatwo odróżnić od innych bassetów. Wedle wzorca przeważać powinna biel. Umaszczenie jest czarne nakrapiane z czarnymi łatami.
Basset gaskoński – charakter
Basset gaskoński to pies o bardzo spokojnym, zrównoważonym usposobieniu. Jednocześnie podczas polowania jest bardzo aktywny, zwinny i wytrwały. To czworonóg szybko przywiązujący się do osób z najbliższego otoczenia i bardzo im oddany, cierpliwy, łagodny i przyjazny, co czyni z niego doskonałego towarzysza rodziny. Z racji tego, że jest to pies myśliwski o wprost genialnym węchu, potrzebuje codziennej dawki aktywności fizycznej i umysłowej, aby mógł zaspokajać swoje potrzeby i pokazać pełnię potencjału.
Basset hound – szkolenie
Jak każdy pies, basset gaskoński także wymaga szkolenia, które pozwoli mu bezpiecznie poruszać się w granicach psio-ludzkiego świata. Niestety nie należy ono do najłatwiejszych i zdecydowanie wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Jest to bowiem czworonóg cechujący się sporą dawką niezależności. Jest bardzo inteligentny, a przy tym bywa uparty. Opiekun tego psa powinien wykazać się ogromną empatią i cierpliwością, a także po prostu zrozumieć, że basset, jako pies niezależny, nie podporządkuje się całkowicie.
Basset hound gaskoński – zdrowie
Psy tej rasy są stosunkowo zdrowe i długowieczne – dożywają nawet 12 lat. Ze względu na specyficzną budowę miewają problemy ze stawami i kręgosłupem. Niezmiernie istotne jest prawidłowe żywienie basseta, bo jest to pies, który ma skłonności do nadwagi. Nadprogramowe kilogramy będą dodatkowo obciążać stawy, prowadząc tym samym do rozwoju groźnych chorób. Koniecznie regularnie trzeba kontrolować stan oczu i uszu. Zwisające uszy są narażone na infekcje.
Basset hound gaskoński – pielęgnacja
Pielęgnacja szaty basseta gaskońskiego jest prosta. Wystarczy czesać ją raz na kilka dni. Można odświeżyć sierść, przecierając ją (zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa!) wilgotnym ręcznikiem. Kąpiel w razie konieczności. Basset wymienia sierść standardowo dwa razy do roku. Ponadto należy czyścić uszy (wyłącznie środkami do tego przeznaczonymi) oraz kontrolować stan oczu, zębów (możliwość rozwoju kamienia nazębnego) i pazurów (jeśli pies sam ich nie ściera w wystarczającym stopniu, konieczne może okazać się ich przycinanie co kilka tygodni).
Basset gaskoński – hodowla
Bez trudu znajdziesz dobrą hodowlę bassetów w Polsce. Cena za szczenię tej rasy waha się w granicach od 2000 do 4000 zł. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, dokładnie sprawdź hodowlę, porozmawiaj z właścicielem i zadaj wszelkie nurtujące cię pytania. Pamiętaj, że kupujesz psa, który będzie ci towarzyszyć przez kolejne kilkanaście lat!
Basset gaskoński z pewnością skradnie serce każdego, ale… niestety nie każdy powinien być jego opiekunem. Nie jest to najbardziej odpowiedni kandydat na pierwszego psa. Jego poczucie niezależności i upartość mogą przysporzyć kłopotów osobom niedoświadczonym. Niemniej to genialny, inteligentny czworonóg o fantastycznym węchu, który jest niezastąpioną pomocą każdego myśliwego!
Bibliografia
FCI-Standard N° 35, 25.11.1996/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/035g06-en.pdf, TRANSLATION: Mrs. Peggy Davis. Official language (FR), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 24.01.1996.