To nieistotne, czy pies zjadł ślimaka bez skorupy, czy pospolitego winniczka. Ślimaki mogą być nosicielami groźnego pasożyta. Co to za pasożyt? Czy jest śmiertelnym zagrożeniem? Jak wygląda leczenie, gdy pies zjadł ślimaka, objawy? Koniecznie czytaj dalej!
Pies zjadł ślimaka – czy jest się czym martwić?
Łakomstwo psów stanowi nieraz bardzo poważny problem. Zwierzaki te zjadają różne przedmioty oraz niewielkie żyjątka, które mogą być poważnym zagrożeniem dla psów. Bywa, że psy zjadają foliowe opakowania, zabawki, trutki na ślimaki, same ślimaki, pająki… O ile po spożyciu plastiku czy zjedzeniu trutki często zabiera się psa do lekarza weterynarii, o tyle mucha czy ślimak raczej nie wzbudzają takiego niepokoju. Niesłusznie! Psy zarażają się od takich zwierząt różnymi pasożytami. Pies zjadł ślimaka – mógł zarazić się nicieniem płucnym, którego ślimaki przenoszą. Tego nie wolno bagatelizować!
Nicień płucny – przez żołądek do serca
Nicień płucny (Angiostrongylus vasorum) występuje zarówno w rejonach tropikalnych, jak i w strefie umiarkowanej. Jego ostatecznymi żywicielami są najczęściej lisy i psy. Ślimaki są żywicielami pośrednimi, zarażają się larwami tego pasożyta. Mogą go przenosić też żaby. Jeśli pies zjadł ślimaka lub żabę, albo lizał śluz, jest w niebezpieczeństwie. Połknięte w ten sposób larwy trafiają do krezkowych węzłów chłonnych. Po dwukrotnej wylince larwy docierają do tętnic płucnych oraz serca psa przez wątrobę. Ten pasożyt powoduje chorobę zwaną angiostrongylozą. Przez żołądek do serca? To może się źle skończyć!
Pies zjadł ślimaka – objawy angiostrongylozy
Angiostrongyloza daje objawy ze strony układu oddechowo-krążeniowego. Są to:
- przyspieszony oddech;
- duszności;
- kaszel;
- omdlenia.
Gdy choroba ma charakter przewlekły, może dojść do zapalenia płuc, arytmii i powiększenia serca. Zdarza się, że larwy pasożyta atakują inne narządy, w tym mózg. W skrajnej sytuacji może dojść nawet do śmierci psa. Zarażenie może jednak mieć łagodny lub nawet bezobjawowy przebieg. Wszystko zależy bowiem od stopnia zarobaczenia psa. Jeśli więc pies zjadł ślimaka, warto udać się do weterynarza. Zleci on odpowiednie badania, które pomogą ocenić zagrożenie.
Pies zjadł ślimaka – leczenie choroby
Gdy pies zjadł ślimaka, bez skorupy lub ze skorupką, a badania wykazały obecność nicieni, należy w takiej sytuacji się ich pozbyć! Weterynarz dobierze bezpieczne preparaty odrobaczające. Jeśli dany przypadek tego wymaga, może zastosować też inne substancje, w tym antybiotyki i leki moczopędne. Zależy to od ilości robaków, zaawansowania infekcji i reakcji psa na leczenie. Infekcja nie musi mieć objawowego przebiegu, badaj więc profilaktycznie co jakiś czas kał psa. Nie zapominaj też o regularnym odrobaczaniu. Pies nie musiał zjeść nosiciela – równie dobrze mógł zjeść trawę ze śluzem ślimaka.
Pies zjadł ślimaka i wymiotuje – czy trutka na ślimaki może zabić psa?
Ślimaki często nie są mile widziane w domowym ogrodzie. Wiele osób stosuje specjalne trutki na ślimaki. Zapominają, że preparat na ślimaki może zaszkodzić ich psu! Ma on często formę niedużych, niebieskich granulek. Zawarty w nich metaldehyd pachnie dla wielu psów atrakcyjnie, przez co zjadają go sporo. Jest też niestety silnie trujący! Może wywołać wymioty, mogą też pojawić się inne objawy zatrucia u pupila.
Jeśli pies zjadł ślimaka w ogrodzie, nie jest bezpieczny! Istnieje prawdopodobieństwo, że mięczak miał kontakt z trutką. Jeżeli twój pies zjadł ślimaka i wymiotuje, prędko skontaktuj się z weterynarzem!
Bezpieczny pies – co zrobić, by uniknąć szkodliwych dla psów pasożytów i zatrucia?
Niepozorny ślimak jest mimo woli poważnym przeciwnikiem dla twojego psiaka. Oto co możesz zrobić, aby zadbać o jego bezpieczeństwo:
- nie dopuszczaj do sytuacji, w której pies może zjeść ślimaka;
- naucz swojego psa zostawiania rzeczy, które chce zjeść, na komendę (np. „Fe!”);
- regularnie odrobaczaj swojego psa oraz badaj kał;
- jeśli podajesz swojemu psu sałatę, pamiętaj, by ją uprzednio porządnie wypłukać;
- w domowym ogrodzie stosuj ekologiczne sposoby zamiast trutek na ślimaki;
- jeśli podejrzewasz, że pies zjadł ślimaka, natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii.
Spożycie ślimaka przez psa tylko pozornie nie wydaje się groźne. Metaldehyd może powodować poważne uszkodzenia, a nawet śmiertelne zatrucia u dorosłego człowieka, co dopiero u psa. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak do połknięcia ślimaka doszło, jak najszybciej skontaktuj się z lecznicą weterynaryjną.