Pies dingo należy do rodziny psowatych, podobnie jak m.in. jenot, wilk, cyjon, likaon czy lis. Choć swym wyglądem na pierwszy rzut oka przypomina psa, istnieją również znaczące różnice, które nie pozwalają uznać dingo za psa. Co ciekawe, dingo mogą jednak krzyżować się z psami, dając płodne potomstwo. Stworzenia te niestety nie cieszą się dobrą sławą w miejscu, w którym mieszkają i bywa, że są tępione wszelkimi możliwymi sposobami. Dlaczego? Dowiedz się!
Psy dingo – skąd pochodzą? Czy był kiedyś psem domowym?
Dziki pies dingo występuje obecnie przede wszystkim na terenach Australii i Nowej Gwinei. Ponadto jego występowanie stwierdza się m.in. na Filipinach. To bardzo stary gatunek, który liczy co najmniej kilka tysięcy lat. Co ciekawe, dingo pierwotnie były udomowionymi towarzyszami człowieka. Po dotarciu do Australii z czasem ponownie zdziczały, dlatego obecnie uznawane są za gatunek dziki, nieudomowiony.
Dingo australijski – wygląd
Pokrój dingo jest podobny do pokroju psa domowego. Szczególne podobieństwo można dostrzec, zestawiając go z rasami azjatyckimi oraz pierwotnymi. Zwierzęta te osiągają wagę w przedziale 10–24 kg i cechują się przy tym wysokością w kłębie około 44–63 cm. Ich długość ciała to 86–122 cm. U psów wyraźny jest dymorfizm płciowy – samce są większe od samic dingo. To, co odróżnia dingo od psa to przede wszystkim bardziej spłaszczona czaszka, wyraźnie dłuższy pysk oraz większe zęby.
Dingo – szata i umaszczenie
Australijski dingo ma krótką, gęstą, przylegającą sierść. Nieco dłuższą i bardziej puszystą szatę można zaobserwować na ogonie. Umaszczenie dingo sprowadza się do rozmaitych odcieni piasku i rudości. Cechą charakterystyczną są białe znaczenia na piersi, podgardlu i dole pyska. Łaty w kolorze białym występują również na łapach. Zdarzają się egzemplarze o umaszczeniu jednolicie białym lub jasnobrązowym, ale należą do rzadkości. Jakakolwiek inna maść u dingo oznacza, że stanowi on krzyżówkę z psem.
Dziki pies dingo – charakter
Jak zostało nadmienione, dawniej zwierzęta te były udomowione i towarzyszyły człowiekowi. Obecnie uznawane są za dzikie i nie podejmuje się prób ich udomowienia, dlatego z pewnością nie nadają się na pupili rodziny. Poszczególne osobniki odważają się podchodzić do domostw, nie uciekają przed człowiekiem. Na ogół jednak w stosunku do człowieka są zdecydowanie bardziej płochliwe od psów.
Pies dingo jest niezależny, odważny i uparty, a do tego ma wyjątkowo silny instynkt łowiecki. Jest mu on potrzebny do przetrwania.
Dlaczego dingo są tępione?
W Australii dingo traktowane są poniekąd jak szkodniki. Niechlubnym wyjątkiem od zaobserwowanej reguły (zabijanie wyłącznie dla jedzenia) jest sytuacja, gdy zwierzęta te wpadają w stada owiec. Wówczas mordują je w dużej ilości – nie po to, aby je zjeść, ale po prostu, być może dla „zabawy”. W ten sposób powodują duże straty w gospodarstwach domowych.
Dingo Fence – co to jest?
Dingo Fence, zwany również Dog Fence, to najdłuższy na świecie płot, który został postawiony w Australii po to, aby chronić tereny przed dingo. Jego budowa rozpoczęła się w 1880 roku i trwała 5 lat. Długość ogrodzenia to aż 5614 km. Płot został wkopany na głębokość 30 cm i ma wysokość 180 cm. Pomimo środków ochrony, zdarzało się, że dingo przedostawały się na chroniony obszar poprzez dziury w płocie. W wyniku budowy ogrodzenia znacznie wzrosła populacja kangurów oraz królików.
Dingo Fence to płot, zbudowany z siatki. Przez co na jego długości możne znaleźć liczne dziury. A co gdyby ten płot był z kamienia? Sprawdź: https://magazynremont.pl/plot-z-kamienia
Dingo australijski – gatunek zagrożony
Zwierzę to zostało umieszczone w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów. Oznaczone jest jako zagrożone wyginięciem. Populacji dingo nie zagraża wyłącznie tępienie przez człowieka, ale także krzyżowanie z psami. Potomstwo powstałe z takiej krzyżówki nie jest już dingo, ale mieszańcem.
Dingo w zoo
Psy dingo to bardzo intrygujące stworzenia, nie dziwi zatem fakt, że każdy jest ciekaw ich wyglądu i charakteru. Poszczególne osobniki można spotkać nie tylko na obszarze ich naturalnego występowania, ale w wielu innych miejscach na świecie – w ogrodach zoologicznych. Znajdują się one również w kilku zoo w Polsce. Odwiedzając takie miejsce, możesz bliżej przyjrzeć się tym zwierzętom, zaobserwować ich zwyczaje i zachowanie.
Pies dingo w domu – czy to dobry pomysł? Poznaj ciekawostkę na temat tych zwierząt
Zdecydowanie nie! Jak już zostało kilkakrotnie wspomniane, są to dzikie zwierzęta. Oczywiście teoretycznie możliwe jest oswojenie poszczególnych osobników – o ile wcześnie zostaną oddzielone od matki i wychowane przez człowieka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to niezależne stworzenia, które nie są nauczone życia z ludźmi.
Dingo to wyjątkowe ssaki, które z jednej strony bardzo wiele łączy z naszymi domowymi czworonogami, ale z drugiej strony równie sporo je różni. Na tyle sporo, że nie mogą być uznane za ten sam gatunek, pomimo tego, że należą do tej samej rodziny. Na zakończenie, w ramach ciekawostki, warto dodać, że psy dingo zasadniczo nie szczekają. Główną formą wokalizacji w ich przypadku jest skomlenie i wycie.