Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu u psa. Mogą nimi być łatwe do wyleczenia infekcje, wrodzone wady anatomiczne, a nawet problemy neurologiczne wynikające z uszkodzenia kręgosłupa. To przypadłość, której absolutnie nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczona może odebrać pupilowi zdrowie, a nawet życie. Dowiedz się o niej więcej.
Czym jest nietrzymanie moczu u psa?
Nietrzymanie moczu u psa to stan, w którym zwierzak nie ma kontroli nad opróżnianiem swojego pęcherza moczowego. Czworonóg orientuje się, że odczuwa potrzebę mikcji dopiero w momencie załatwiania się. Nie ma to nic wspólnego z jego wolą, a on sam często może czuć się zaniepokojony sytuacją. Zwykle przyczyną nietrzymania moczu u psa są problemy behawioralne lub choroby. Nie powinno się go mylić z sytuacją, w której zwierzak nie jest nauczony zasad czystości w domu lub znaczy swoje terytorium.
Objawy nietrzymania moczu
W jaki sposób odróżnić mimowolne popuszczanie moczu przez psa od problemów związanych z brakiem przyswojenia odpowiednich zasad czystości albo znaczeniem terenu? Zwierzak, który jest chory lub mierzy się z problemami behawioralnymi, może popuszczać podczas snu, co dość łatwo zauważyć, ponieważ zostawia wtedy mokre plamy na posłaniu, a sam zaczyna pachnieć moczem. Możesz też zaobserwować kapanie moczu podczas chodzenia czy stania. Oznacza to, że pies nie zdążył kucnąć, ponieważ nie zarejestrował w odpowiednim czasie potrzeby mikcji.
Dlaczego młody pies nie trzyma moczu?
Problemy z nietrzymaniem moczu u szczeniąt są dosyć powszechne. Podobnie jak u ludzi przeważnie wynika to z niedojrzałości zwierzęcia. Psiak może reagować w ten sposób na silne emocje takie jak strach czy radość. Dzieje się tak, ponieważ jego mózg jeszcze nie potrafi wystarczająco dobrze odczytywać docierających do niego sygnałów.
Pamiętaj, że szczeniak nie robi tego złośliwie, tylko jak każde dziecko wciąż uczy się na błędach. Jeśli zadbasz o zapewnienie mu terapii wzmacniającej pozytywne zachowania, to z pewnością maluch w przyszłości nie będzie oddawał moczu w domu. Co prawda źródłem problemów zwykle nie są choroby, ale każde szkolenie powinno być poprzedzone wizytą u lekarza weterynarii.
Gdy starszy pies popuszcza mocz
Nietrzymanie moczu przez psa w podeszłym wieku często jest uważane za normalne zachowanie związane z wiekiem. To prawda, że starsze osobniki częściej mierzą się z tego typu problemami, jednak w żadnym wypadku nie powinno się uznawać tego za naturalną kolej rzeczy. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia można wydłużyć okres życia zwierzęcia i zwiększyć jego komfort. Możliwych Przyczyn nietrzymania moczu u psa jest wiele, a do postawienia diagnozy niezbędna jest wizyta w przychodni weterynaryjnej. Może okazać się, że zwierzak cierpi, na którąś z chorób lub po prostu mięśnie miednicy zwiotczały wraz z wiekiem, a cewka moczowa osłabiła się, czego skutkiem są tego typu problemy.
Pokastracyjne nietrzymanie moczu u psa
Problem nietrzymania moczu u psa po kastracji w rzeczywistości o wiele częściej dotyczy samic niż samców. Zaburzenia kontyngencji moczu pojawiają się w przypadku 20% sterylizowanych suk dużych ras. Co ciekawe, nie występują one od razu, a dopiero po kilku dniach lub nawet kilku tygodniach po zabiegu. Jest to spowodowane spadkiem poziomu estrogenów, który następuje zwykle w takim czasie od operacji.
Nietrzymanie moczu z powodów hormonalnych to przypadłość, którą można skutecznie leczyć, dlatego niezbędne jest udanie się do lekarza weterynarii w celu wykonania odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia kuracji. Po wykluczeniu innych chorób układu moczowego weterynarz przepisze tabletki hormonalne i leki działające na zwieracz cewki moczowej, które rozwiążą problem.
Infekcje układu moczowego
Powodem nietrzymania moczu u psów najczęściej są infekcje dróg moczowych. Głównym objawem choroby jest właśnie niekontrolowana mikcja, ale towarzyszy jej też ogromny ból zwierzęcia. Postawienie właściwej diagnozy w przypadku tej jednostki chorobowej nie należy do trudnych, a infekcje przeważnie są łatwe do wyleczenia. Wybierając się do weterynarza, pamiętaj o zabraniu ze sobą próbki do badania moczu. Pomoże to ustalić jakie patogeny zaatakowały układ moczowy zwierzaka i ułatwi leczenie.
Po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki może się okazać, że przyczyną powstałego zakażenia jest obecność kryształów i kamieni moczowych, przerost prostaty, zapalenie pęcherza lub młodzieńcze zapalenie pochwy u suczek, które będzie wymagać dłuższego leczenia.
Anatomiczne przyczyny popuszczania
Proces prawidłowego trzymania moczu u psa bywa zaburzony ze względu na wady anatomiczne. Najczęstszym z nich jest wrodzone przemieszczenie moczowodów. To sytuacja, w której ujście moczowodów znajduje się w cewce moczowej, okolicy pęcherza moczowego lub w pochwie. Do innych wad utrudniających funkcjonowanie dolnych dróg moczowych i zamykanie cewki moczowej należy nieprawidłowa budowa pęcherza lub jego niedorozwój, a także nieprawidłowości w budowie lub rozmieszczeniu cewki moczowej.
Leczenie nietrzymania moczu u zwierząt
Nie ma jednego leku na nietrzymanie moczu u psa, a proces leczenia musi być zawsze poprzedzony dokładną diagnostyką. Badanie ogólne krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej to podstawowe procedury przeprowadzane u zwierząt przejawiających takie objawy. Niemniej ważny jest dokładny wywiad, dlatego przed wizytą w gabinecie lekarza weterynarii dokładnie przemyśl, od jak dawana występują niepokojące symptomy.
Gdy problem zostanie odpowiednio zdiagnozowany, można zacząć leczenie. Zwykle będzie się ono ograniczać do podawania leków przez określony czas, niekiedy niezbędna będzie ingerencja chirurgiczna. W przypadku zaburzeń związanych z hormonami przeważnie terapia jest stosowana do końca życia zwierzęcia. Jeśli lekarz nie znalazł żadnej fizycznej przyczyny problemów z oddawaniem moczu przez psa, należy udać się z pupilem do behawiorysty.
Obowiązkiem każdego właściciela jest uważna obserwacja psa. Nietrzymanie moczu może mieć podłoże chorobowe, leżące np. w niewydolności układu, lub behawioralne. Zanim zdecydujesz się na leczenie lub szkolenie, zawsze musisz poddać zwierzę wszystkim niezbędnym badaniom w gabinecie lekarza weterynarii. Absolutnie nie wolno karcić psa za oddawanie moczu w domu, ponieważ nie rozwiąże to problemu, a może doprowadzić do poważnych zaburzeń behawioralnych.