W artykule wyjaśnimy, czym jest muszyca u psa oraz przedstawimy objawy, które powoduje. Opowiemy również o jej przyczynach, a także zapobieganiu inwazji pasożytów. Dowiesz się także, jak wygląda proces stawiania diagnozy, leczenia weterynaryjnego i domowej opieki nad pacjentem w trakcie kuracji.
Muszyca – choroba wywoływana przez larwy much zasiedlające rany
Muszyca to choroba dotykająca nie tylko zwierzęta, ale również ludzi, którą powodują inwazyjne larwy much różnych gatunków. Najczęściej są to przedstawiciele Calliphoridae lub Sarcophagidae. Schorzenie jest problemem państw znajdujących się w strefie tropikalnej lub subtropikalnej. To przyczyna wielkiego cierpienia domowych czworonogów oraz ogromnych strat w hodowli zwierząt gospodarskich.
Rozwój choroby zaczyna się, gdy muchy składają jaja w uszkodzonej skórze zwierzęcia. Szybko wylęgają się z nich larwy pasożytów, które rozpoczynają żywienie się martwą tkanką zwierzęcia. Co gorsza, owady produkują enzym powodujący uszkodzenia powierzchni skóry, a już sama ich obecność wpływa na wzrost wilgotności. W ten sposób dochodzi do pogorszenia stanu rany oraz utrudnienia procesu gojenia. W takim środowisku muchy mają doskonałe warunki do rozmnażania się i atakowania kolejnych obszarów skóry, a nawet narządów wewnętrznych.
Przyczyny muszycy u psa
By doszło do rozwoju muszycy u psa, owady muszą mieć dostęp do uszkodzonej skóry, na której mogą zacząć żerować. Zwykle zwierzęta same oczyszczają swoje rany, wykonując proste czynności pielęgnacyjne, takie jak lizanie. Chociaż nie jest to tak skuteczne, jak stosowanie profesjonalnych środków przeciwpasożytniczych, pozwala usunąć z powierzchni ciała larwy much.
Problem pojawia się w momencie, kiedy robaki znajdą ranę, której zwierzak nie może samodzielnie wyczyścić, a jego opiekun nie dba o higienę i zdrowie swojego podopiecznego. Wbrew pozorom uszkodzenie skóry wcale nie musi mieć dużych rozmiarów, niekiedy wystarczą mikrouszkodzenia po źdźble trawy czy nadmiernym drapaniu, przez które larwy mogą wniknąć do organizmu żywiciela i rozpocząć żerowanie.
Objawy, które powinny cię zaniepokoić
Do najczęstszych symptomów muszycy u psa zalicza się przede wszystkim gorączkę i ból. Nierzadko chorobie towarzyszą także objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak:
- biegunka;
- wrzody;
- brak apetytu.
U niektórych pacjentów obserwuje się również nadmierne swędzenie i drapanie oraz czyraki.
Jednak najważniejszym symptomem świadczącym o muszycy jest obecność larw na skórze pacjenta. Ich skupisk należy szukać przede wszystkim w obszarach, do których pies nie może dosięgnąć językiem. Zwróć szczególną uwagę na okolice uszu oraz środek grzbietu. Jeśli szybko zlokalizujesz je u swojego pupila, możesz zapobiec rozprzestrzenieniu się ich na całej powierzchni skóry i narządach wewnętrznych.
Diagnoza i leczenie zwierząt cierpiących z powodu muszycy
Jeśli zauważyłeś larwy bytujące na skórze twojego pupila lub inne niepokojące objawy, powinieneś jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii. Postawienie właściwiej diagnozy nie sprawi specjaliście trudności, a leczenie muszycy u psa nie wymaga dużych nakładów finansowych ani czasowych. Zwykle rozpoznanie jest znane już po pierwszych oględzinach pacjenta, jednak w przypadku zaawansowanej inwazji weterynarz może zlecić dodatkowe badania, by ocenić ogólny stan zwierzaka.
Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia należy oczyścić rany ze wszystkich larw. Niezwykle ważne jest zachowanie sterylności podczas tych zabiegów. Zwłaszcza w przypadku pacjentów w zaawansowanym stopniu choroby zaleca się założenie psu kagańca, ponieważ czynność ta może wywoływać dyskomfort i ból. Gabinety weterynaryjne zwykle mają produkty w sprayu, które ułatwiają usuwanie larw z zaatakowanych przez nie tkanek. Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest dokładne zdezynfekowanie rany oraz podanie psu antybiotyków zapisanych przez lekarza.
Chociaż choroba zwykle nie prowadzi do poważnych powikłań, przy braku leczenia i higieny u psa może dojść do rozprzestrzenienia się larw wewnątrz ciała, zaatakowania mózgu, a w konsekwencji śmierci pacjenta. Dlatego, jeśli dbasz o swojego podopiecznego, nigdy nie lekceważ obecności nawet pojedynczych pasożytów na jego skórze.
Higiena i podawanie środków przeciwpasożytniczych
Po opuszczeniu kliniki weterynaryjnej będziesz musiał samodzielnie dbać o higienę rany zwierzaka oraz podawanie mu środków przeciwgrzybiczych. Muszyca u psa nie jest przypadłością trudną do wyleczenia, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim rana musi być utrzymywana w czystości, a jakiekolwiek jaja czy larwy natychmiast usuwane. Poza tym należy stosować wszystkie preparaty i leki zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza weterynarii.
Na ogół podczas kuracji nie dochodzi do komplikacji, jednak gdy zauważysz, że stan zdrowia twojego podopiecznego zaczyna się pogarszać, powinieneś od razu udać się z nim na wizytę kontrolną. Czworonóg może próbować lizać, a nawet gryźć ranę, ale absolutnie nie powinno się mu na to pozwalać. Dla bezpieczeństwa najlepiej założyć mu kołnierz ochronny, dzięki któremu unikniesz takich sytuacji. Można także zabandażować zaatakowane przez larwy miejsca, jednak trzeba zrobić to na tyle delikatnie, by opatrunek nie uciskał zwierzaka zbyt mocno i nie utrudniał swobodnego przepływu krwi.
Muszyca u psa nie należy do często diagnozowanych chorób, ale staje się coraz większym zagrożeniem dla czworonogów żyjących we wciąż zmieniającym się klimacie. Jeśli chcesz uchronić przed nią swojego podopiecznego, regularnie sprawdzaj jego sierść, zwłaszcza w miejscach, których nie może oczyszczać samodzielnie.