Klatka kennelowa jest przez krytyków porównywana do więzienia dla psów, a właściciele, którzy zdecydowali się na takie rozwiązywanie, są nawet uznawani za prześladowców zwierząt. Specjaliści tymczasem potrafią jednym tchem wymienić całą masę zalet stosowania klatek dla psów zarówno w domu i mieszkaniu, jak i podczas wyjazdów. Czy to oznacza, że osoby, dla których klatka kennelowa to okrutne więzienie psa, nie mają choć odrobiny racji? W naszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i drążymy kontrowersyjny dla niektórych temat. Warto przeczytać poniższy tekst i dowiedzieć się czym dokładnie jest kennel dla psa. Zapraszamy do lektury!
Do czego służy klatka kennelowa dla psa?
Jeśli w swoim domu masz czworonoga, to zapewne zauważyłeś, że psiaki mają pewien naturalny odruch – chowają się w zamkniętych, ciasnych przestrzeniach. Zazwyczaj więc szukając swojego psiaka, zaglądasz pod łóżko, stół czy biurko. Dobrze wiesz, że właśnie takie miejsca wybiera do tego, aby uciąć sobie drzemkę, odpocząć lub po prostu się schować, np. przed żywiołowymi dziećmi. Ciasna kryjówka, zwłaszcza z ograniczoną od góry przestrzenią, zapewnia twojemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego wymyślono klatkę kennelową.
Do czego służy klatka dla psa?
Skąd pewność, że pies w ciasnym kącie (zwłaszcza pod łóżkiem) czuje się bezpieczniej? Wystarczy zaobserwować go w czasie burzy, której się boi. Każdy przestraszony grzmotem, hukiem czy innym przerażającym hałasem psiak biegnie od razu w bezpieczne, ciasne miejsce. Niewielka przestrzeń pozwala czworonogowi odciąć się od wszelkich nieprzyjemnych i zbyt intensywnych bodźców pochodzących z zewnątrz. Oprócz tego pomaga także w zmniejszeniu czujności w czasie snu, kiedy pies może spokojnie wypocząć. Klatka kennelowa to właśnie takie bezpieczne miejsce dla twojego pupila.
Klatki dla psa – bezpieczeństwo czy więzienie dla twojego czworonoga?
Klatka może okazać się więzieniem dla twojego pupila, jeśli źle ją wykorzystasz. Jeśli jednak kochasz swojego zwierzaka, a przy okazji masz odrobinę wolnego czasu, zaplanuj wszystko i włóż trochę wysiłku w przygotowanie odpowiedniej klatki dla psa. Jeżeli jako opiekun zrobisz wszystko, co w twojej mocy, to klatka kennelowa okaże się z czasem ulubionym miejscem twojego czworonoga. Wówczas będziesz miał pewność, że pies wykorzystuje klatkę do drzemki, snu, odpoczynku, a także skrywania się w niej w czasie odkurzania, remontu czy burzy, czyli wówczas, gdy nie czuje się bezpiecznie i komfortowo.
Jak przyzwyczaić psa do klatki?
Jeśli zdecydujesz się na taką klatkę (potocznie określaną jako kennel), pamiętaj o tym, aby jej pod żadnym pozorem nie zamykać. Klatka kennelowa powinna być traktowana jako dodatkowe posłanie dla pieska, zawsze otwarte i gotowe do wykorzystania. Oczywiście, pies nie przekona się do niego od razu, ale powolne przyzwyczajenie go do nowego miejsca sprawi, że stopniowo je polubi. Jeżeli z czasem nauczysz swojego psa, że siedzenie w zamkniętej klatce nie jest niczym strasznym, ani złym, wspólnie na tym skorzystacie. Pamiętaj tylko, że kennel dla psa to nie więzienie i nie zamykaj go na siłę.
Zalety kennelu
Klatka kennelowa to korzyść zarówno dla właściciela, jak i dla psa. Ten pierwszy zyskuje bowiem trochę spokoju, natomiast drugi dostaje bezpieczną przystań, w której może się zrelaksować i odpocząć. Zobacz, jakie zalety klatki kennelowej wymieniają specjaliści ze szkoły behawioralnej dla psów.
Po co ludzie kupują klatkę kennelową? Klatka dla psa do domu
Klatka kennelowa to przede wszystkim gwarancja spokoju dla ciebie i twojego psa. Wyobraź sobie tylko, że na czas sprzątania (np. odkurzania) zostawiasz swojego spokojnego pupila w klatce, aby po zakończonych porządkach go ponownie wypuścić. Zyskasz dużo czasu, który do tej pory niepotrzebnie marnowałeś. Właśnie dlatego klatka kennelowa jest taka popularna.
Zalety klatki kennelowej – klatka kennelowa dla psa-niszczyciela
Częstym problemem właścicieli psa, są jego niszczycielskie zapędy. Jak złagodzić jego frustrację, obniżyć koszty naprawy poszarpanych i podrapanych mebli, a także uchronić zwierzaka przed zrobieniem sobie krzywdy? Kennel sprawdza się w przypadku psów cierpiących na tzw. lęk separacyjny. Przestają się martwić, denerwować i wyć. Pamiętaj jednak, aby twój pies miał w swojej metalowej (odpornej na zęby) klatce kennelowej dwie miski (jedną z jedzeniem, a drugą – z piciem).
Kennel dla psa na nadmierne emocje wobec gości
Odwiedza cię fachowiec i nie może odgonić się od twojego psa, który zwyczajnie chce się bawić z twoim gościem? A może twój pies jest typem, który bardzo źle znosi wizyty gości i woli na nich szczekać, aż sobie pójdą? W obu przypadkach wystarczy klatka kennelowa, jakiś pyszny smakołyk dla psa i ewentualnie jego ulubiona zabawka, aby się nie nudził. Dzięki temu ty przyjmiesz gości, a twój pies odpocznie. Pamiętaj jednak, aby poinformować gościa, że psa w klatce nie wolno zaczepiać ani denerwować.
Kennel w podróży – klatka dla zwierząt w aucie i hotelu
Klatki dla psów sprawdzają się także poza domem, kiedy podróżujesz wraz ze swoim czworonogiem. Jeśli planujesz podróż samochodem i chcesz zatrzymać się w hotelu ze swoim pupilem, kup kennel. Klatka kennelowa w domu może ci jedynie ułatwić późniejsze podróże z psem. Dlaczego? Twój pupil:
- przyzwyczai się do zamknięcia;
- nie będzie panikował ani uciekał, gdy już postanowisz go gdzieś zabrać (np. na wycieczkę).
Klatka sprawdzi się także w hotelu. Pozwoli uniknąć podrapanych drzwi, zniszczonych mebli czy obsikanych dywanów, a co za tym idzie – także konsekwencji z tym związanych.
Klatka kennelowa w psich sportach
Klatka powinna kojarzyć się psu z odpoczynkiem, bezpieczeństwem i wyciszeniem. To, że tak jest, widać zwłaszcza w czasie zawodów sportowych psów. Czworonogi są zamykane w klatkach, bo inaczej byłyby zbyt pobudzone przed wyjściem na plac treningowy. W zamknięciu zmniejsza się u psiego sportowca napięcie i jest gotowy na start we właściwym czasie. Nie marnuje bowiem energii przed rozpoczęciem zawodów. Klatka kennelowa jest zatem podstawowym narzędziem w sportach kynologicznych, ponieważ zapewnia psu spokój i odpowiednią koncentrację.
Klatka kennelowa azylem dla szczeniaka i nie tylko
To jasne, że przyzwyczajanie psa do klatki powinieneś rozpocząć już na etapie, gdy jest szczeniakiem. Co jednak zrobić, gdy bierzesz pupila ze schroniska? Czy może on mieć traumę związaną z kratami? Okazuje się, że nie. Co więcej, to właśnie zwierzaki przygarnięte ze schroniska najbardziej lubią klatki dla psa. Potrzebują poczucia bezpieczeństwa, ciszy i izolacji od otoczenia. Klatka kennelowa dla psa ze schroniska to najlepsze, co możesz mu podarować. Taki czworonóg będzie się bowiem kojarzył to zamknięte miejsce z tym, co już wcześniej miał okazję obserwować.
Klatka kennelowa – porządek w domu
Dieta BARF składa się z kawałków surowego mięsa, dlatego wielu właścicieli psów skarży się na bałagan w domu, w postaci porozrzucanego po podłodze mięsnego posiłku i krwi na dywanie. Klatka kennelowa może więc umożliwić karmienie psiaka w jednym, zamkniętym miejscu i rozwiązać problemy, o których wspomnieliśmy.
Klatka kennelowa dla psa – ograniczenie ruchu po zabiegach
Przyzwyczajenie psa do klatki może być pomocne również w sytuacji, gdy będziesz musiał ograniczyć swojemu pupilowi ruch. Zakaz biegania i wskakiwania na kanapę może dotyczyć czworonogów po operacji bioder czy kręgosłupa, a także ze złamaniem stwierdzonym przez weterynarza. Pilnowanie psa 24 godziny na dobę nie wchodzi w grę i w takiej sytuacji kennel dla psa może bardzo cię odciążyć, a zwierzakowi pomóc w dojściu do siebie. Pamiętaj jednak, że najpierw na klatkę kennelową musi się zgodzić lekarz lub weterynarz.
Mała czy duża klatka dla psa? Sprawdź, którą wybrać!
Wielkość klatki zależy od tego, jak duży jest twój pies. Najważniejsza zasada mówi, że pies powinien mieścić się w kennelu i mieć możliwość swobodnego poruszania się. Najpopularniejsza jest obecnie klatka kennelowa dla psa XXL, która daje czworonogowi dużo miejsca. Jeśli jednak zwierzak jest niewielki, możesz śmiało kupić klatkę dla małego psa, która proporcjami będzie odpowiadała jego rozmiarom.
Kupno klatki dla psa jest świetnym rozwiązaniem, jeśli będziesz jej używał rozsądnie i etycznie. Nie nadużywaj zaufania swojego pupila, lecz pomóż mu przekonać się do kennelu. Jeżeli będziesz cierpliwy, wówczas i ty, i on możecie czerpać ogromne korzyści z klatki dla psa zarówno w domu, jak i poza nim. Klatkę kennelową dla swojego czworonoga warto kupić zwłaszcza wtedy, gdy przechodzi rekonwalescencję lub jest zwierzakiem przygarniętym ze schroniska. Może jednak sprawdzić się też w podróży czy podczas wizyt gości, wobec których pies okazuje nadmierne emocje.