Kaszel wsteczny u psa może okazać się groźny dla zdrowia i życia twojego pupila, więc nie można go lekceważyć. Jednorazowy atak kaszlu u psa nie musi oznaczać od razu poważnej choroby, może się pojawić na przykład po zbyt szybkim jedzeniu. Natomiast jeśli pies regularnie boryka się z tą dolegliwością, zdecydowanie warto udać się na kontrolę do specjalisty i wykluczyć ewentualne schorzenia. Jeśli chcesz, aby twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, podstawową kwestią są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.
Rodzaje kaszlu u czworonoga
Pamiętaj, że samodzielnie nie jesteś w stanie postawić diagnozy. Istnieje kilka rodzajów kaszlu, które mogą wystąpić u psa.
Kaszel wsteczny
W tym przypadku zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Krtań kurczy się na skutek bardzo silnych emocji, zmiany temperatury otoczenia lub zbyt ciasnej obroży. Choć atak w tym przypadku może wyglądać przerażająco, gdyż przypomina to duszenie psa, który nie może złapać oddechu, to zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju.
Kaszel kenelowy
To zdecydowanie schorzenie, które trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii. Kaszel kenelowy jest chorobą zakaźną, pojawiającą się w wyniku infekcji tchawicy. To dosyć charakterystyczny kaszel, suchy i bardzo głośny. To schorzenie często występuje w dużych skupiskach psów takich jak schroniska i hodowle psów. Leczenie kaszlu kenelowego polega zazwyczaj na podaniu antybiotyków.
Kaszel sercowy u psa
Ten rodzaj kaszlu u pupila może pojawić się w nocy lub krótko po przebudzeniu. To właśnie wtedy serce psa pracuje wolniej. Zdarza się również, że kaszel sercowy pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u weterynarza i wykonanie badań pozwalających wykluczyć choroby serca.
Zdecydowanie nie powinieneś lekceważyć żadnych objawów związanych z kaszlem u czworonoga. Choć odwrotne kichanie nie jest groźne, to kaszel kenelowy lub kaszel sercowy może stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierzaka.
Przyczyny kaszlu u psa
Zastanawiasz się, dlaczego pies kaszle? Otóż przyczyn może być sporo. Przede wszystkim kaszel u czworonoga może być wywołany różnymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Pasożyty w organizmie również mogą wpływać na pojawienie się kaszlu. Kolejna przyczyna to po prostu zbyt szybkie i zachłanne jedzenie, powodujące problemy z przełykaniem, a także za ciasna obroża, stres, nadwaga, suche i ciepłe powietrze, ciało obce w przewodzie pokarmowym. Ostatnim powodem kaszlu u czworonoga mogą być różne alergie, w takim przypadku szybka wizyta u weterynarza jest koniecznością, aby nie doszło do na przykład do problemów z oddychaniem i innych powikłań.
Jakie są objawy kaszlu kenelowego?
Kaszel kenelowy to bez wątpienia groźna choroba zakaźna, którą powinien zdiagnozować i leczyć doświadczony lekarze weterynarii. Objawy kaszlu kenelowego u psa to między innymi:
- brak apetytu;
- apatia;
- brak chęci do zabawy i ruchu;
- trudności w oddychaniu;
- pies wygląda na zmęczonego;
- gorączka;
- wodnista wydzielina z nosa;
- suchy, głośny kaszel, który może nawet prowadzić do odruchów wymiotnych lub wymiotów.
Wymienione objawy zdecydowanie powinny zaniepokoić właściciela czworonoga i skłonić go do wizyty u weterynarza.
Jakie są objawy kichania wstecznego?
Omawiana dolegliwość polega na nagłych i szybkich wdechach przez nos. Czasami może pojawić się również odruch wymiotny, parskanie i inne specyficzne dźwięki. Charakterystycznym objawem podczas ataku jest nagłe zatrzymanie się zwierzaka w miejscu, głowa i szyja są wyprostowane i wysunięte do przodu. Taki napad zazwyczaj trwa kilkanaście sekund. Gdy taki atak pojawia się pierwszy raz psa, zdecydowanie może wzbudzić obawy u domowników, jednak nie jest to groźna przypadłość.
Diagnoza u lekarza weterynarii
W przypadku pojawienia się u zwierzaka kaszlu, najważniejsza jest szybka diagnoza i wykluczenie poważnych schorzeń. Kaszel nie jest u psów powszechnym objawem, ale zdecydowanie warto udać się do weterynarza, który będzie mógł postawić trafną diagnozę po wykonaniu niezbędnych badań. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest przeziębienie, zapalenie płuc czy choroba zakaźna, konieczne jest wykonanie badań i podanie odpowiednich leków.
Na czym polega leczenie kaszlu u psa?
Pamiętaj, że nie warto leczyć pupila na własną rękę. Podawanie domowych specyfików może jedynie zaszkodzić zwierzakowi. Weterynarz może zdecydować o podaniu antybiotyku, leków przeciwzapalnych. Odpowiednie leczenie to klucz do zdrowia. Ważne jest to, aby podać psu wyłącznie preparaty zalecone przez lekarza.
Kaszel wsteczny u psa może wskazywać na problemy z układem oddechowym, oskrzelami, ale także może być skutkiem zakażenia pasożytami lub infekcji. Psi kaszel jednak zazwyczaj nie powinien wzbudzać strachu, ale wymaga konsultacji z lekarzem.