Ciężko precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje odrobaczenie psa, ponieważ konkretna kwota zależy od wielu różnych czynników. Mowa tu przede wszystkim o wielkości miasta, w którym znajduje się gabinet weterynaryjny. W dużych ośrodkach miejskich ceny są zazwyczaj wyższe niż w małych miejscowościach, co wynika przede wszystkim z wysokości czynszów i innych rachunków. Dodatkowo cena odrobaczania psa zależy również od jego wagi i rodzaju podanego preparatu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
Ile kosztuje odrobaczenie szczeniaka?
Odrobaczenie szczeniaka wykonuje się o wiele częściej niż dorosłego psa. Jest to podyktowane kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim pierwsze odrobaczenie można przeprowadzić w drugim tygodniu życia psiaka, bo szczenięta bardzo często zarażają się pasożytami od matki. Kolejna dawka podawana jest po około 3–4 tygodniach od pierwszej. Trzecią i czwartą również aplikuje się w podobnych odstępach. W międzyczasie wykonuje się szczepienia profilaktyczne.
Ile kosztuje odrobaczenie psa w tym wieku? Zależnie od wybranego preparatu może być to koszt od 10 do 40 złotych za dawkę. Przed wycieczką do weterynarza możesz zadzwonić na recepcję i zapytać, ile dokładnie wyniesie usługa. Koniecznie jednak upewnij się, że podana kwota obejmuje zabieg podania tabletki razem z kosztami wizyty. Czasami te ostatnie są dodatkowo płatne.
Potem tabletki na odrobaczanie podaje się szczeniętom średnio co 4–6 miesięcy. Niektórzy jednak popierają odrobaczanie co miesiąc. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że szczeniaki, jako stworzenia bardzo ciekawskie, biorą do pyska wiele rzeczy. To sprawia, że są bardziej narażone na zakażenie larwami glist czy tęgoryjców.
Ile kosztuje odrobaczenie psa bezdomnego?
W przypadku psów ze schronisk bardzo często koszt pierwszego odrobaczenia pokrywa placówka. Nie oznacza to jednak, że twojego psa nie musisz odrobaczyć, gdy weźmiesz go do domu. Ile kosztuje odrobaczenie psa wziętego ze schroniska czy w ulicy? To zależy, czy zostanie u niego stwierdzona robaczyca, czyli infestacja pasożytów wewnętrznych. W takim przypadku leczy się psa przez dłuższy czas, co sprawia, że koszty odrobaczania zwyczajnie rosną. Jakie to konkretnie kwoty? Podobnie jak w przypadku odrobaczania szczeniaka, zależy to od wagi psa i jego stanu, a także robaków, które zostaną wykryte w badaniu kału.
Objawami robaczycy są m.in.:
- uszkodzenia błony śluzowej jelit, co powoduje obecność krwi w kale;
- widoczne robaki lub człony tasiemca w kale;
- wymioty albo wrażenie, że pies chce wymiotować;
- duży obwód brzucha przy niskiej masie ciała;
- objawy wycieńczenia.
Ile kosztuje odrobaczanie psa domowego?
Jeśli twój pies jest zadbany, możesz odrobaczać go raz na kwartał albo raz na pół roku. Pierwsze rozwiązanie jest polecane, jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Pies zjada na spacerze różne rzeczy, które mogą zawierać w sobie pasożyty. Częstsze odrobaczanie zapobiega sytuacji, w której dziecko zarazi się robakami od żywiciela, jakim jest pies.
Ile kosztuje odrobaczanie psa w takim przypadku? Koszt tabletek, które zazwyczaj podawane są czworonogom, oscyluje wokół ok. 10 zł dla psa o wadze ok. 10 kg. Można podawać też krople, które działają zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Ile kosztuje odrobaczanie psa tą metodą? To zależy od użytego preparatu. Z zasady jest droższe, ale zapewnia ochronę również przed np. kleszczami.
Badanie kału – kiedy je wykonać?
Wiesz już, ile kosztuje odrobaczenie psa. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Czasami należy najpierw zbadać kał, co pozwala nie tylko dobrać odpowiedni preparat, ale też stwierdzić, czy jego podanie jest w ogóle potrzebne. W weterynarii określa się przynajmniej kilka sytuacji, w których jest to procedura korzystna dla zwierzaka i jego opiekuna. Dotyczy to przypadków, gdy:
- pies ma wrażliwy układ pokarmowy i, gdy zje tabletkę, cierpi na biegunki lub inne objawy niestrawności;
- objawy zarobaczenia nie ustępują w sytuacji, gdy podane zostały standardowe preparaty;
- pies bierze leki, które są przeciwwskazaniem do dodatkowego obciążania wątroby preparatami odrobaczającymi.
Ile kosztuje odrobaczenie psa, a ile wykonanie badania kału? Koszt jest całkiem podobny. Wykonanie badania kału pod kątem pasożytów wewnętrznych to zazwyczaj koszt około 20 zł w przypadku próbki psiego kału z ostatnich trzech dni i badania wykonywanego na miejscu. Badanie pod kątem lamblii i innych pasożytów bywa nieco kosztowniejsze. Ostateczna cena zależy od wybranego laboratorium.
Kiedy odrobaczać regularnie psa?
Specjaliści zalecają, aby przeprowadzać regularne odrobaczanie psa i kota w przypadku, gdy:
- uczestniczy on w wystawach dla zwierząt;
- istnieją plany rozmnażania – suka powinna być dodatkowo odrobaczana kilkakrotnie w trakcie ciąży oraz po porodzie;
- istnieje ryzyko inwazji np. glisty psiej;
- pies miał stwierdzoną inwazję pcheł;
- pies ma kontakt bezpośredni lub pośredni z warunkami, w których odrobaczenie zwierząt jest niemożliwe, np. w domach tymczasowych, na polowaniach, dużych zawodach.
To, ile kosztuje odrobaczenie psa, zależy od jego stanu oraz częstotliwości powtarzania podania preparatu.
Koszt odrobaczania szczeniaka i dużego psa nie różni się wiele, bo zwykle zależy jednorazowo od wagi czworonoga. Warto zadbać o zapobieganie pojawieniu się robaków u swojego psa z wielu powodów. O to, ile kosztuje odrobaczenie psa, warto pytać zawsze w gabinecie, do którego się udajesz.