Przeczytaj, jak rozpoznać hot spot u psa, czym charakteryzuje się to zapalenie skóry oraz jak pomóc choremu czworonogowi.
Co znaczy hot spot u psa? Charakterystyka zapalenia skóry u psów
Hot spot u psa jest symptomem zapalenia psiej skóry. Można go rozpoznać po charakterystycznej formie przypominającej niewielki rumień. Zmiana rumieniowa rozrasta się w miarę z rozwojem zapalenia. Początkowo powierzchowna zmiana jest mała, ale bardzo swędząca. Hot spoty mają zazwyczaj od trzech do dziesięciu centymetrów szerokości. Zmiana może jednak powiększyć się nawet w ciągu kilku godzin.
Ciągły świąd sprawia psu duży dyskomfort, na co zwierzę reaguje drapaniem lub wylizywaniem zmiany. Podrażnienia mechaniczne mogą doprowadzać do wysięków ropnych i uszkodzenia mieszków włosowych w okolicy hot spotu. Wysięk ropny wskazuje na obecność bakterii w ranie. Hot spoty nie są zaraźliwe, również pomiędzy psami.
Skąd bierze się hot spot u psa?
Co ciekawe, hot spoty rozwijają się przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim. Wynika to ze wzrostu temperatur, letniej wilgoci i znacznie szybszego rozwoju mikroorganizmów. Najczęstszym powodem jest zbyt długie nasiąknięcie sierści i skóry psa po długiej kąpieli lub pływaniu w jeziorze. Hot spot u psa może również pojawić się jako skutek alergii. Ostre zapalenie skóry ma formę miejscową i nawracającą, jeśli więc raz zauważymy hot spot u psa, warto monitorować wszelkie ugryzienia.
Najczęstsze przyczyny zmiany skórnej hot spot u psa to:
- długotrwałe zabrudzenie sierści;
- ekspozycja na substancje drażniące;
- infekcje skóry i ucha;
- alergie pokarmowe;
- zawilgocenie sierści;
- pasożyty.
Hot spot może być też symptomem zaburzeń behawioralnych. Znudzone lub zestresowane psy potrafią nadmiernie lizać punkty na skórze, co prowadzi do powstania zmiany. Długotrwały stres sprzyja też wydzielaniu kortyzolu przez organizm, co skutkuje zwiększonym swędzeniem skóry.
Objawy hot spot
Sam hot spot jest symptomem innych problemów ze skórą – czy to związanych z wilgocią, czy alergiami. Stany zapalne mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele psa, najczęściej na łapach lub zewnętrznych stronach ud. Na hot spot wskazuje nie tylko zaczerwienienie skóry, ale i wypadanie włosów w okolicy infekcji. Stany zapalne wydzielają ropę o nieprzyjemnym zapachu i tworzą zaschnięte strupy.
Hot spoty powiększają się wraz z rozwojem infekcji, a ponieważ należą do bakteryjnych zapaleń skóry, są łatwo rozpowszechniane na inne miejsca. Wylizywanie i drapanie uporczywie swędzącej rany doprowadza do powiększania się ran i rozprzestrzenienia bakterii. Pies cierpiący na hot spot powinien więc mieć założony kołnierz.
Zmiany skórne typu hot spot najczęściej pojawiają się na skórze zewnętrznych części ud, okolicach podudzia, poniżej małżowin usznych oraz w okolicach nadgarstka i stawów skokowych. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie te części ciała mają częsty kontakt z alergenami, np. świeżo skoszoną trawą.
Leczenie i profilaktyka zaburzeń skóry u psów
Leczenie zapalenia skóry typu hot spot polega na zahamowaniu świądu oraz zwalczeniu bakterii obecnej w zmianie skórnej. Jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez lekarza weterynarii jest założenie psu kołnierza. Choć czworonogi za nim nie przepadają, kołnierz nie dopuści do nadmiernego wylizywania rany. Podstawą leczenia infekcji są antybiotyki podawane doustnie i miejscowo oraz leki sterydowe w zastrzykach i spreju. Leki stosowane przy ropnych zmianach to chemioterapeutyki, takie jak amoksycylina z kwasem klawulanowym, samodzielna amoksycylina, cefaleksyna i fluorochinolina. Do eliminacji nieprzyjemnego świądu wykorzystywane są za to kortykosteroidy.
Jeśli nie doszło do poważnej infekcji, możliwe jest wyleczenie rany bez pomocy leków. Aby pomóc męczącemu się psu, możesz na hot spot nałożyć maść hydrokortyzonową. Często bardzo pomocne jest zastosowanie kąpieli przeciwgrzybicznej. Najważniejsze jest jednak zabezpieczenie miejsca i utrzymanie rany w czystości.
Ważne, aby wspólnie z lekarzem weterynarii znaleźć źródło nawracającego hot spotu u psa. Ponieważ choroba nie ma jednoznacznej przyczyny etiologicznej, można jedynie szukać stojącego za hot spotem powodu. Najczęściej są to alergie pokarmowe lub wziewne, zaburzenia behawioralne czy zaparzenie skóry będące rezultatem nadmiernego zawilgocenia sierści. Uczulenie może też pojawić się na skutek ukąszenia przez owady, np. pchły, meszki czy kleszcze.
Profilaktyka
Do profilaktyki przeciw powstawaniu hot spotów należą:
- regularna pielęgnacja sierści psa;
- komplet przyjętych środków przeciwpasożytniczych;
- właściwa dieta bez nadmiaru cukru;
- unikanie nadmiernej wilgoci;
- ograniczenie ekspozycji na alergeny wziewne i skórne.
Pamiętaj o odpowiednim osuszeniu długiej sierści psa po jego kąpieli w basenie, jeziorze czy kałuży. W okresie wiosenno-letnim warto też co jakiś czas sprawdzić, czy nie doszło do zaparzenia skóry. Raz na jakiś czas psa warto wykąpać z użyciem szamponu przeciwgrzybicznego.
Które z ras są najbardziej narażone na zmiany skórne hot spot?
Hot spoty pojawiają się głównie u psów długowłosych oraz psów podatnych na infekcje skóry. Do ras predysponowanych do zaburzeń skóry zalicza się psy takie jak:
- owczarek niemiecki;
- golden retriever;
- labrador retriever;
- rottweiler;
- mops;
- bernardyn;
- cocker spaniel;
- nowofundlandczyk;
- chow-chow.
Na to zapalenie skóry bardziej narażone są więc psy z długą sierścią lub z charakterystycznymi dla rasy fałdami skóry. Powstawanie hot spotów jest też częstsze u czworonogów uwielbiających wodne zabawy.
Szybkie wyłapanie hot spotu u psa pozwoli na szybkie zwalczenie infekcji skórnej. Podstawowym punktem jest jednak niedoprowadzenie do obrzęku skóry i powiększenia się zmiany. Przy szybkiej reakcji hot spot u psa może zniknąć nawet w ciągu tygodnia.