Zapamiętaj!
- Guzki po kleszczach u psów to rozmaite reakcje skórne o zróżnicowanym podłożu. Warto obserwować stan zdrowia psa i dodatkowe objawy, gdyż większość zmian ustępuje samoistnie.
- Kluczowy 2-tygodniowy okres po ugryzieniu i usunięciu pasożyta. Jeśli nie następuje poprawa lub objawy nasilają się, konieczna jest konsultacja z weterynarzem.
- Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, takich jak babeszjoza, borelioza, anaplazmoza czy wirusowe zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, które wywołują wiele dolegliwości.
- Wczesne wykrycie i leczenie infekcji po ukąszeniu kleszcza to podstawa. Sposób leczenia dostosowuje do konkretnego przypadku, może obejmować m.in. antybiotyki, leki przeciwpierwotniakowe, środki przeciwzapalne czy chirurgiczne usuwanie zmian.
- Profilaktyka przeciwpasożytnicza obejmuje stosowanie środków ochronnych, kontrolę sierści psa po spacerach, unikanie miejsc o wysokim ryzyku występowania kleszczy oraz szczepienia przeciw chorobom przenoszonym przez pasożyty.
Guzek po kleszczu u psa – wygląd, warunki wystąpienia zmiany
Guzek po kleszczu u psa to lokalna reakcja skórna występująca na miejscu ugryzienia przez pasożyta – zazwyczaj jest to niewielkie zaczerwienienie, opuchlizna lub niewielkie zgrubienie. Rozwija się dokładnie w miejscu, gdzie pajęczak wbił się w skórę swojego żywiciela. Może powstawać pod wpływem różnych czynników:
- działania substancji zawartych w ślinie kleszcza, które mają na celu znieczulenie miejsca ugryzienia oraz zahamowanie krzepnięcia krwi;
- silnej reakcji alergicznej organizmu na wydzielinę pasożyta;
- patogenów, które zainfekowały czworonoga (postępująca choroba zakaźna);
- inny proces zapalny (np. przez niedokładne usunięcie kleszcza).
Obecność guzka na psiej skórze nie świadczy jednoznacznie o zakażeniu i ryzyku poważnego schorzenia. Należy zwracać szczególną uwagę na ogólny stan zdrowia pupila oraz występowanie dodatkowych oznak problemów ze zdrowiem. Większość pokleszczowych guzków ustępuje samoistnie. Rzadko pozostawiają po sobie zgrubienia czy widoczne plamy na dłużej.
Dla oceny guzka po kleszczu u psa kluczowe są pierwsze 2 tygodnie
14 dni po usunięciu pasożyta to orientacyjny czas, w którym ślady po wbiciu kleszcza powinny zaniknąć lub przynajmniej wyraźnie się zmniejszyć. Jeśli pies drapie lub gryzie guzek po kleszczu, albo właściciel spróbuje nierozważnie „wycisnąć” ropień, zwiększa się ryzyko pogłębienia stanu zapalnego i infekcji.
Wizyta u weterynarza
Jeśli nie widać poprawy, a zaczerwienienie, obrzęk, ból, swędzenie i inne zmiany trwają ponad 2 tygodnie, należy skonsultować się z weterynarzem. To specjalista powinien ustalić, co dokładnie pojawiło się na powierzchni skóry psa.
Czym jest guzek po kleszczu u psa? Przykłady
Wypukłe wykwity mogą mieć zróżnicowany charakter. Niektóre są zmianami zapalnymi, czasami wypełnionymi treścią surowiczą, a część zdeformowanymi tkankami. Jedną z możliwości są kaszaki, czyli przekształcone gruczoły łojowe, które zaczynają wytwarzać treść o nietypowej woni. Tego rodzaju guzki mogą z czasem się powiększać, wzrasta też ich twardość.
Tego rodzaju zmiany zazwyczaj usuwa się chirurgicznie. Inne, samodzielnie stosowane metody najczęściej kończą się szybkim nawrotem dokuczliwych narośli.
Babeszjoza
Guzki po kleszczach u psów to jeden z objawów babeszjozy – śmiertelnie niebezpiecznej choroby przenoszonej przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, które mogą być obecne w wydzielinie zewnętrznych pasożytów. Inne symptomy choroby to przede wszystkim:
- gorączka;
- apatia;
- brak apetytu;
- powiększenie śledziony;
- zmiany w kolorze moczu.
Nie tylko guzki. Po kleszczu u psa mogą rozwinąć się liczne choroby
Ugryzienie przez jednego z pospolitych stawonogów może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych u psów. Guzek to tylko jeden z potencjalnych objawów. Kleszczowate mogą przenosić wiele chorób, które powodują poważne problemy zdrowotne wśród czworonogów. W ich płynach ustrojowych znajduje się wiele bakterii i wirusów.
Im dłużej kleszcz jest przyczepiony do skóry, tym większe ryzyko infekcji – zagrożenie wzrasta również przy nieprawidłowym usuwaniu pasożytów. Ponadto ukąszenie angażuje mechanizmy odpornościowe i na jakiś czas osłabia organizm, który staje się bardziej podatny na choroby.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Do chorób przenoszonych przez kleszcze, które niekoniecznie pozostawią po sobie guzek, należą między innymi:
- borelioza;
- anaplazmoza;
- wirusowe zapalenie mózgu;
- wirusowe zapalenie rdzenia kręgowego.
Objawy po ukąszeniu kleszcza, które niepokoją bardziej od guzka na psie
We wcześniejszej części artykuły zostały wymienione symptomy babeszjozy. Borelioza objawia się m.in. przez gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, obniżenie lub całkowitą utratę apetytu, zmęczenie, brak energii, stany zapalne stawów oraz zaburzenia układu nerwowego.
Anaplazmoza wywołuje stan gorączkowy, osłabienie, bóle stawów (problemy z poruszaniem się), niechęć do jedzenia oraz kłopoty z prawidłowym krzepnięciem krwi. Z kolei zapalenia narządów nerwowych (mózgu, rdzenia kręgowego) mogą doprowadzić do:
- drgawek;
- dezorientacji;
- obniżenia siły mięśniowej;
- paraliżu;
- trwałych uszkodzeń neuronów.
Wcześniejsza diagnostyka to większe szanse na zdrowie
Jeśli stwierdzisz obecność guzka po kleszczu u psa oraz inne, niepokojące zachowania i oznaki problemów ze zdrowiem, niezwłocznie udaj się z pupilem do lekarza weterynarii. Wczesne wykrycie i leczenie infekcji mogą zapobiec poważnym powikłaniom i zwiększyć szanse na pełny powrót psa do dawnej kondycji. Terapię zawsze dopasowuje się do konkretnego przypadku.
Leczenie komplikacji ugryzienia kleszcza. Profilaktyka przeciw pasożytom
Często psom podaje się antybiotyki z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego. Są to m.in. tetracykliny (np. doksycyklina) lub beta-laktamy (np. amoksycylina). Babeszjozę leczy się lekami przeciw pierwotniakom (np. imidokarb dipropionat lub atowakwon). Mogą zostać włączone również:
- substancje przeciwzapalne;
- środki przeciwbólowe;
- suplementy pobudzające układ immunologiczny zwierzaka.
Pielęgnacja miejsca po kleszczu
Do czasu ustalenia przyczyn warto zadbać o czystość i higienę okolic guzka po kleszczu u psa. Zaleca się umyć skórę i skrócić sierść, aby nie podrażniać zmian chorobowych. Jeżeli czworonóg ma tendencję do gryzienia, drapania czy lizania takich miejsc, należy założyć kołnierz ochronny. Niektóre zmiany mogą wymagać usunięcia chirurgicznego.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – unikanie kleszczy
Skuteczna ochrona psa przed entopasożytami jest najlepszą metodą zapobiegania niepokojącym guzkom oraz innym objawom i dolegliwościom. Podstawy profilaktyki przeciw kleszczom to:
- stosowanie środków ochronnych (np. obroży, sprayu, kropli, tabletek);
- dokładna, sumienna kontrola sierści i skóry czworonoga po każdym spacerze
- szybkie i prawidłowe usuwanie wbitych w skórę kleszczy;
- unikanie spacerów z psem w wysokiej trawie, miejscach ciepłych i wilgotnych;
- szczepienia przeciw chorobom przenoszonym przez pasożyty.
Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia trudno prawidłowo rozpoznać, czym są guzki po kleszczach. U psa mogą wystąpić inne objawy – każda informacja pomoże weterynarzowi postawić trafną diagnozę. Opiekunowie powinni skoncentrować się na właściwej ochronie, a w razie jakichkolwiek zmian przestrzeganiu konkretnych zaleceń.