Drgawki u psa mogą być między innymi wynikiem strachu, odczuwania zimna, zatrucia pokarmowego, a nawet poważnych chorób takich jak padaczka. Zdecydowanie nie można bagatelizować niepokojących objawów, które pojawiają się u pupila. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem i odpowiednich badań, będzie mógł postawić trafną diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie, które wyeliminuje problem. Czym są drgawki u psa? Jakie mogą być przyczyny napadu drgawek? Dlaczego pies się trzęsie, jeśli jest teoretycznie zdrowy? Sprawdź!
Drgawki u psa
Jeśli jesteś troskliwym właścicielem uroczego czworonoga, z pewnością szybko zauważysz zmianę zachowania u zwierzaka mogącą wskazywać na to, że w jego organizmie dzieje się coś złego. Z pewnością do takich oznak należą drgawki u psa. Z racji tego, że nie każde drżenie od razu oznacza groźną chorobę, to właśnie właściciel najlepiej będzie wiedział, kiedy udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Trzeba jednak pamiętać, że diagnozowanie zwierzaka na własną rękę i czekanie aż objawy samoistnie ustąpią, w niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnych powikłań i problemów. Doświadczony specjalista jest jedyną osobą, która powinna stawiać diagnozę i podawać leki zwierzakowi.
Dlaczego pies się trzęsie? Najczęstsze przyczyny drgawek u psa
Mimowolne drżenie ciała u psa może mieć różne przyczyny, od bardzo błahych do znacznie poważniejszych. Sprawdź, dlaczego pies się trzęsie i kiedy trzeba to leczyć.
Silne emocje
Jedną z przyczyn może być odczuwanie bardzo silnych emocji, takich jak strach, ekscytacja lub radość. Wiele sytuacji może wywoływać u twojego czworonoga nasilenie różnych emocji. Zwykła wizyta u weterynarza, burza, fajerwerki, głośne dźwięki, czy pojawienie się lęku separacyjnego to przykłady sytuacji, które mogą wywoływać drgawki u psa. Zazwyczaj nie powinno to budzić niepokoju właściciela. To sygnał, że należy ze zwierzakiem popracować, aby pozbyć się odczuwanego lęku i oswoić go z daną sytuacją. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz zgłosić się po pomoc do behawiorysty.
Dlaczego pies się trzęsie? Niska temperatura powietrza
Kolejną przyczyną może być uczucie zimna. Niektóre rasy psów mogą odczuwać zimno bardziej niż inne. Niska temperatura, przenikliwy wiatr oraz szeroko pojęte złe warunki atmosferyczne jak najbardziej mogą stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego pies się trzęsie, zwłaszcza jeśli ma to miejsce podczas szczególnie długich spacerów. Niska temperatura na dworze może być nieprzyjemna również dla czworonożnych przyjaciół. Niektóre psy nie mają podszerstka, którego zadaniem jest między innymi ochrona przed niską temperaturą. Do takich ras należy yorkshire terrier.
Chcąc oszczędzić pupilowi nieprzyjemnych wrażeń, warto przemyśleć zastosowanie kilku udogodnień, dzięki którym nie będzie odczuwał dyskomfortu. Przede wszystkim podczas złej pogody ograniczaj się do krótszych spacerów. Warto zaopatrzyć psa w specjalny sweterek albo kubraczek, który pozwoli mu zachować ciepłotę ciała. Ponadto zwróć uwagę na temperaturę, jaka panuje w mieszaniu. Zbyt duża różnica temperatur między mieszkaniem a podwórzem może pogłębiać odczuwanie zimna po wyjściu psa na dwór.
Zatrucie pokarmowe
Jeszcze inną przyczyną może być zatrucie pokarmowe. Psy mogą zjadać na spacerach różne szkodliwe substancje. W wyniku zatrucia pies może być osowiały, rozdrażniony, może borykać się z gorączką, wymiotami i drżeniem ciała. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Intensywny wysiłek
Intensywna aktywność fizyczna również może być przyczyną trzęsienia u zwierzaka. Zazwyczaj dodatkowo przemęczeniu towarzyszy przyspieszony oddech. Trening pupila powinien być dopasowany do jego możliwości. Pamiętaj również, żeby miał zapewniony stały dostęp do świeżej wody.
Padaczka
Zdecydowanie bardziej groźnym powodem trzęsienia może być padaczka. Jeśli zwierzak ma drgawki, rusza łapami i piszczy, może to wskazywać na padaczkę. To choroba układu nerwowego. To sytuacja, w której niezwłocznie trzeba się zgłosić do weterynarza.
Niezależnie od tego, jaka przyczyna wywołuje drgawki, nie warto bagatelizować tej dolegliwości. Właściciel najlepiej zna swojego zwierzaka i z pewnością będzie w stanie ocenić, czy są one wywołane błahymi problemami takimi jak uczucie zimna, odczuwanie silnych emocji, czy jednak mogą wskazywać na groźne schorzenia.
Co zrobić, gdy pies się drży?
Zastanawiasz się, co zrobić, gdy twój psiak drży? Przede wszystkim właściciel powinien zachować zimną krew i nie panikować. Taki objaw nie musi od razu wskazywać na groźną chorobę. Gabinet weterynaryjny to miejsce, do którego należy się udać w pierwszej kolejności ze swoim psem, gdy dostrzeżesz niepokojące objawy. Oddanie pupila w ręce doświadczonych specjalistów to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jesteś pewny, że objawy nie są wynikiem stresu, uczucia zimna, silnych emocji lub nadmiernej aktywności fizycznej, warto wykonać podstawowe badania, na podstawie których weterynarz będzie mógł zdiagnozować problem.
Padaczka u psa
Napad padaczkowy u psa może być bardzo niebezpieczny, dlatego właściciel powinien kontrolować stan zdrowia swojego pupila i reagować na wszelkie niepokojące objawy. Bez wątpliwości można powiedzieć, że do takich objawów należą ataki padaczki. Nie da się zaprzeczyć, że wspomniany atak może być bardzo przerażającym widokiem. Jednak najważniejsze jest opanowanie paniki, udzielenie zwierzakowi pierwszej pomocy oraz udanie się do lecznicy. Niestety wciąż nie jest znany dokładny mechanizm padaczki i jej przyczyny. Epilepsja u psa jest zaburzeniem neurologicznym wymagającym odpowiedniego leczenia. Jeśli zwierzak będzie pod kontrolą lekarza i będzie przyjmował leki, być może uda się uniknąć kolejnych ataków. Wyróżnia się padaczkę idiopatyczną, czyli pierwotną oraz objawową, czyli wtórną.
Objawy padaczki
Jeśli podejrzewasz u swojego psa padaczkę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wykonanie badań, postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia może uchronić twojego pupila przed kolejnymi atakami padaczkowymi. Do najczęstszych objawów padaczki można zaliczyć między innymi następujące dolegliwości:
- drgawki;
- ślinotok;
- napady agresji;
- szczekanie;
- piszczenie;
- utrata świadomości;
- utrata równowagi;
- mimowolne oddawanie moczu i kału.
W przypadku pojawienia się wymienionych objawów należy szybko udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Leczenie padaczki u psa
Od razu trzeba zaznaczyć, że padaczka u psów jest schorzeniem przewlekłym. W związku z tym w większości przypadków leczenie polega na podawaniu leków, które pomagają zniwelować objawy i uniknąć kolejnych ataków. Właśnie dlatego od razu po pierwszym napadzie padaczki konieczna jest wizyta u specjalisty i zajęcie się tym trudnym schorzeniem. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia może sprawić, że zwierzak dalej będzie cieszył się życiem i spędzicie wspólnie jeszcze wiele szczęśliwych lat.
Drgawki u psa mogą mieć bardzo błahe przyczyny takie jak uczucie zimna, odczuwanie silnych emocji związanych z lękiem lub szczęściem, nadmierne pobudzenie, zmęczenie na skutek intensywnej aktywności fizycznej. Mogą być także objawem poważnych chorób takich jak padaczka. W przypadku, gdy trzęsieniu towarzyszą także inne niepokojące objawy, koniecznie powinieneś udać się z pupilem do lekarza weterynarii na konsultację.