Zastanawiasz się zapewne, jak twój pies reguluje temperaturę swojego ciała. Człowiek poci się całym ciałem, dzięki czemu schładza je i broni przed żarem lejącym się z nieba. Zupełnie inaczej działa psi organizm. Jak psy radzą sobie z upałem?
Czy psy się pocą?
Gdy za oknem prawdziwe lato, możesz zaobserwować na podłodze mokre ślady psich łap. I wcale nie oznacza to, że psiak właśnie wyszedł z sadzawki. Gruczoły potowe u psów rozmieszczone są na łapach, pomiędzy opuszkami palców. To jednak zdecydowanie za mało, by dzięki ich pracy twój przyjaciel mógł chronić ciało przed przegrzaniem. Proces pocenia u psa ma inne znaczenie niż u ludzi. Pot wydzielany przez psie łapy pomaga regulować poziom soli w organizmie i usuwa szkodliwe efekty przemiany materii.
Jak psy obniżają temperaturę ciała podczas upału?
Na całym psim ciele rozmieszczone są gruczoły apokrynowe wydzielające substancje zapachowe i feromony, nie pot. Pamiętaj, że psy posiadają jedynie kilka gruczołów produkujących pot i, jak zaznaczono, znajdują się one na łapach. Zatem w jaki sposób pies oddaje nadmiar ciepła? Istotne znaczenie ma zjawisko dyszenia. Ziajanie umożliwia utratę ciepła poprzez parowanie wody z języka oraz jamy ustnej. Gdy jest gorąco, czworonogi otwierają pysk, wysuwają język i szybko, płytko oddychają. To dlatego nie zaleca się zakładania zbyt małych lub niedopasowanych kagańców (szczególnie tzw. weterynaryjnych), które uniemożliwiają dostatecznie szerokie otwarcie pyska. Odpowiednio dobrany rozmiar kagańca fizjologicznego pozwoli psu chłodzić ciało.
Czy psu z gęstą sierścią jest za gorąco?
Jak psy znoszą upały, skoro mają futro? Okrywa włosowa, która budzi wątpliwości wielu z nas, działa na korzyść zwierzęcia. Sierść zabezpiecza przed przegrzaniem, ograniczając docieranie ciepła do psiego ciała. Dodatkowo w momencie, gdy robi się za gorąco, naczynia krwionośne w uszach i na pysku powiększają się, dzięki czemu krew szybciej się schładza. Jak widzisz, psi organizm reaguje zupełnie inaczej na upały niż ludzki. Skoro wiesz już, czy psy się pocą i jak bronią się przed wysoką temperaturą, możesz pomóc swojemu towarzyszowi przetrwać najcieplejsze dni. W jaki sposób?
Jak chronić psa przed przegrzaniem?
Gdy na zewnątrz gorąco, ratujesz się, jak potrafisz. Pamiętaj jednak, że również twój pupil musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do przetrwania wysokich temperatur. Idealna temperatura otoczenia dla czworonogów nie przekracza 25 stopni. Gdy zaczyna gwałtownie rosnąć, pies może czuć się wyczerpany, zmęczony, co jest objawem odwodnienia. Innym symptomem jest apatia i niechęć do aktywności. Twoim zadaniem jest zapewnienie psiakowi nieograniczonego dostępu do świeżej wody. Ważne jest również zmodyfikowanie aktywności psiaka. Długie spacery zaplanujcie wczesnym rankiem lub dopiero pod wieczór. Wychodząc, zabierz wodę i nie zmuszaj psa do biegania czy zabaw, jeśli nie ma na to chęci. Unikajcie również spacerów po betonowych i asfaltowych chodnikach, gdzie temperatura jest wyższa. I pamiętaj, aby nigdy, ani na chwilę, nie zostawiać psa w samochodzie!
Sposoby na wysokie temperatury
Latem psy są szczególnie narażone na przegrzanie, dlatego musimy pomóc im się ochładzać. Ponieważ nasi pupile lubią wylegiwanie się na zimnym podłożu, dobrym rozwiązaniem będzie zakup maty chłodzącej, która umożliwia oddawanie nadmiaru ciepła. Z powodzeniem możesz ją wykorzystać wewnątrz pomieszczenia, a także na zewnątrz. Nie zakładaj psu ciasnego kagańca, aby mógł swobodnie ziajać. Dodatkowo postaraj się, by zapewnić mu chłodne miejsce do odpoczynku, ale nie zmuszaj go do pozostawania w nim – również latem pies może się przeziębić. Na podwórku możesz zorganizować basen, ustaw go pod drzewem rzucającym cień lub zamontuj nad nim parasol, by woda się nie nagrzała. Gdy robi się bardzo ciepło, obserwuj swojego psiaka, by w porę zauważyć niepokojące objawy.
Hipertermia u psów
Nie wszystkie psy są w takim samym stopniu narażone na przegrzanie i jego negatywne skutki. Na największą troskę zasługują psy ras brachycefalicznych, czyli z krótkim, spłaszczonym pyskiem, a także psiaki w podeszłym wieku, szczenięta oraz pupile o ciemnym umaszczeniu. Oczywiście kłopoty mogą pojawić się również w przypadku psów schorowanych. Podczas gdy samo wyczerpanie i zmęczenie upałem jest raczej niegroźne, musisz natychmiast reagować w sytuacji, gdy podejrzewasz udar cieplny. Zwróć uwagę na:
- podwyższoną temperaturę;
- intensywne, nadmierne ziajanie;
- wydzielanie gęstej i lepkiej śliny;
- przekrwienie i przesuszenie błon śluzowych;
- przyspieszoną akcję serca;
- apatię;
- wymioty;
- biegunkę;
- drgawki.
Jeśli nie zadziałasz w porę, może dojść do utraty przytomności, śpiączki, a nawet zgonu. Jak reagować? Po pierwsze przenieść psa w zacienione miejsce i zastosować zimne okłady w okolicy pachwin, na łapach, szyi i głowie. Jeśli twoje działania nie pomagają, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.
Psie mechanizmy obronne
Prawidłowa temperatura ciała psa wynosi 37,5-39,2 stopnia. Gdy wzrasta temperatura otoczenia, jego organizm uruchamia specjalne mechanizmy, które mają chronić przed przegrzaniem. Co ważne, psy reagują z opóźnieniem, ponieważ ich organizm musi zarejestrować różnicę między temperaturą otoczenia i powierzchni skóry. Zadbaj o to, by wspomóc psiaka podczas trudnych upalnych dni.
Psy, podobnie jak ludzie, narażone są na przegrzanie i jego negatywne skutki. W przeciwieństwie do nas nie pocą się tak intensywnie, nie mając zbyt wielu gruczołów potowych. Radzą sobie jednak na wiele innych sposobów. Pamiętaj, aby podczas upałów nawadniać swego przyjaciela, zapewnić mu spokój i chłodne miejsce do odpoczynku. Nie dopuść do sytuacji, by pupil potrzebował pomocy weterynaryjnej.