Tak jak wszystko ssaki, małe psy piją mleko matki. Wiele osób zakłada, że szczeniaki, a nawet dorosłe psy powinny w związku z tym spożywać krowie mleko. Nic bardziej mylnego. Mleko nie wnosi do diety psa absolutnie żadnych składników odżywczych. Nie jest dla niego odpowiednim suplementem wapnia, dodaje za to niepotrzebnych kalorii i tłuszczu. W niektórych przypadkach może też powodować alergie pokarmowe, które skutkują przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, czy pies może pić mleko, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Mleko w diecie szczeniaka
Mleko suki to pierwszy pokarm przyjmowany przez psy w pierwszych tygodniach życia. W tym okresie jest ono bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Mleko matki dostarcza psiakowi niezbędnych składników odżywczych oraz przeciwciał i sprawia, że jego rozwój przebiega w odpowiedni sposób. Dlatego też nie powinno się zbyt wcześnie rozdzielać maluchów od matki.Są jednak sytuacje, w których opiekun nie może zapewnić szczeniakowi dostępu do mleka matki. Nie należy wtedy podawać psu mleka krowiego, ponieważ może to mieć bardzo złe skutki dla jego zdrowia. Najlepszym wyborem będzie zakup specjalnej mieszanki, której skład zbliżony jest do naturalnego mleka matki lub znalezienie matki zastępczej, czyli suczki będącej w czasie laktacji.
Podawanie mleka koziego lub krowiego należy za wszelką cenę unikać. Jest ono zdecydowanie mniej energetyczne i ma inne proporcje składników odżywczych. Żołądek szczeniaka może bardzo negatywnie zareagować na taki posiłek. Staraj się zapewnić małemu psu mleko, którego skład będzie bardzo zbliżony do naturalnego. Pozbawienie szczeniaka odpowiedniego pokarmu będzie rzutowało na jego kondycję zdrowotną w przyszłości, dlatego odpowiednie dokarmianie jest bardzo istotne. Czy pies może pić mleko w wieku szczenięcym? Tak, ale musi być to mleko matki lub specjalnie przygotowana mieszanka mleka dla szczeniąt!
Czy pies może pić mleko, kiedy jest już dorosły?
Wiele psów lubi mleko, jednak jest to składnik całkowicie zbędny w ich diecie. Krowie lub kozie mleko nie jest odpowiednim posiłkiem dla psa. W takim mleku nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, których zwierzę potrzebuje. Może być ono wręcz szkodliwe dla psa, dlatego opiekun powinien unikać jego podawania. Oprócz tego, że mleko krowie zawiera dużą ilość laktozy, to jest też wysokokaloryczne, co może doprowadzić do nadwagi u twojego pupila. Na pytanie, czy pies może pić mleko, można więc z całym przekonaniem odpowiedzieć, że nie.
Czy pies może pić mleko z laktozą?
W mleku ssaków znajduje się laktoza, nie jest to składnik wchłaniany poprzez przewód pokarmowy, a do jego trawienia niezbędny jest specjalny enzym – laktaza. W wieku szczenięcym psy przystosowane są do trawienia laktozy, ale z czasem funkcja ta zanika. Warto też zaznaczyć, że w krowim mleku znajduje się zdecydowanie więcej laktozy. Organizm psa nie jest przystosowany do trawienia tego składnika, więc może on mu zaszkodzić.
Objawy nietolerancji laktozy
Większość psów nie radzi sobie dobrze z tolerowaniem laktozy, dlatego mogą pojawić się u nich nieprzyjemne skutki spożycia posiłku zawierającego mleko. Najczęściej spotykanymi objawami są:
- biegunka;
- bóle brzucha;
- wzdęcia;
- gazy;
- osłabienie;
- wymioty.
U psów mogą pojawić się również objawy związane z alergią na białko kazeinowe, a wśród nich:
- świąd;
- zapalenie spojówek;
- grzybica skóry;
- zaczerwienienie w okolicach uszu.
Nietolerancja laktozy jest u czworonogów powszechna, zdarzają jednak się rzadkie przypadki, w których pies nie traci możliwości trawienia laktozy, ale zamiast zastanawiać się, czy pies może pić mleko, lepiej nie ryzykować jego zdrowia.
Mleko dla psa – o czym należy pamiętać?
Niewielkie ilości mleka w diecie psa nie powinny mu mocno zaszkodzić. Nie należy jednak robić z mleka stałego elementu posiłków. Powinno ono być jedynie dodatkiem, który podawany jest rzadko. Po posiłku zawierającym mleko należy też bardzo dokładnie obserwować zachowanie psa, jeżeli zauważysz u niego jakieś niepokojące objawy, to należy zaprzestać podawania mu tego napoju. W mleku znajduje się wiele cennych składników, ale ryzyko nietolerancji jest bardzo duże. Podawanie mleka nawet w małych ilościach jest odradzane przez specjalistów.
Podawanie psu mleka może też doprowadzić do sytuacji, w której chętniej będzie on wybierał je zamiast wody. Może to doprowadzić do odwodnienia. Takie niebezpieczeństwo może pojawić się u szczeniaków oraz starszych psów. Pamiętaj, aby to woda była podstawowym napojem dla twojego psa. Jeżeli już chcesz od czasu do czasu podać mleko, to sprawdź, czy ma ono odpowiednią, pokojową temperaturę.
Co podawać psu zamiast mleka?
Wapń to bardzo ważny składnik, który powinien być obecny w diecie każdego czworonoga. Nie znajduje się on jedynie w mleku, więc można je zastąpić. Pies może jeść specjalnie przygotowane karmy, które są bogate w wapń. Dodatkowo będą one źródłem innych ważnych składników odżywczych. Karmę należy wybierać tak, aby była dopasowana do wieku oraz stanu zdrowia pupila. Do picia podawaj psu zwykłą wodę, będzie ona dla niego zdecydowanie najlepsza. Pamiętaj jednak, aby zawsze była ona świeża oraz czysta. Powinien on mieć do niej stały dostęp, by móc w razie potrzeby ugasić swoje pragnienie.
Czy pies może pić mleko bez laktozy?
Pozostało jeszcze zagadnienie mleka bez laktozy. Czy pies może pić mleko bez laktozy? Jeżeli nie jest on uczulony na białko z mleka, to można od czasu do czasu podać mu mleko pozbawione laktozy. Pamiętaj jednak, że może to doprowadzić do sytuacji, w której pies przestanie pić wodę, ponieważ tak bardzo zasmakuje mu mleko. Wspominaliśmy już wcześniej, że może to doprowadzić do odwodnienia. Mleko krowie ma wysoką zawartość kalorii, nawet takie bez laktozy, więc zbyt częste podawanie go psu może doprowadzić do nadwagi. Należy unikać tworzenia nawyku picia mleka u psa, ponieważ nie będzie to miało żadnych pozytywnych konsekwencji, a może doprowadzić do długofalowych problemów zdrowotnych. Pamiętaj, aby na pierwszym miejscu wśród napojów twojego psa stała woda!
Sery i jogurty
A co z pozostałymi produktami mlecznymi? Produkty fermentacji są dla psów lepszym wyborem niż zwykłe mleko. Ser, jogurt lub twaróg w uzasadnionych przypadkach mogą być wprowadzone do psiej diety. Niektóre psy przepadają za żółtym serem i może być on wówczas używany jako nagrody w czasie szkolenia. Jednak tu również należy zwracać uwagę na kaloryczność. W przypadku jogurtów zalecane są wyłącznie te naturalne – bez dodatków w postaci cukru, słodzików, barwników i owoców. Jogurt można np. zamrozić na macie do lizania, tworząc w ten sposób psie lody na gorący dzień.
Czy pies może pić mleko? Większość psów nie radzi sobie z trawieniem laktozy, a więc podawanie im mleka nie jest najlepszym pomysłem. Dużo lepiej jest postawić na zwykłą wodę, dzięki niej twój pies będzie zdecydowanie zdrowszy!