W Polsce występują aż 3 gatunki kleszcza, które mogą zaatakować twojego czworonoga. Najbardziej znanym jest kleszcz pospolity, zwany również pastwiskowym. Występuje na terenie niemal całej Europy. Dwa pozostałe gatunki to kleszcz łąkowy oraz psi. W swym cyklu życia przechodzą trzy stadia rozwoju – larwa, nimfa, osobnik dorosły. W każdym stadium potrzebują żywiciela. Niestety pasożyty te przenoszą choroby, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia psów. Statystyki pokazują, że nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem boreliozy. Jak zatem uchronić zwierzę przed złapaniem kleszcza? Co na kleszcze dla psa będzie najskuteczniejsze? Na rynku znajdziesz zarówno obroże, jak i krople oraz spraye dla psa przeciw pchłom i kleszczom. Sprawdź, co wybrać!
Dlaczego musisz chronić psa przed kleszczami?
Pierwsze kleszcze pojawiają się zazwyczaj w lutym lub marcu, ponieważ ich aktywność zależy od temperatury i wilgotności. Niestety brak silnych mrozów i łagodne zimy sprawiają, że pajęczaki te coraz częściej są także aktywne w chłodniejszych porach roku, nawet w grudniu lub styczniu. Najłatwiej złapać kleszcza przed południem oraz przed wieczorem, kiedy stają się najbardziej aktywne. Nic dziwnego, że twój psiak może wrócić ze spaceru z niechcianym towarzyszem na grzbiecie. Gdzie można je spotkać? Preferują ciepłe i wilgotne miejsca. Na swoje ofiary czekają w trawach, krzakach, na niskich gałęziach. Jeśli myślisz, że kleszcza złapiecie tylko na spacerze w lesie czy po wiejskich łakach, jesteś w błędzie. Kleszcze żerują w miejskich parkach, na skwerach, a nawet trawnikach przed blokami. To dziś problem zarówno psów żyjących na wsiach, jak i w miastach. Groźne choroby odkleszczowe, jak babeszjoza czy anaplazmoza, mogą rozwijać się już od pojedynczego ukąszenia.
Skuteczny preparat na kleszcze dla psa – obroża
Co na kleszcze dla psa jest najlepsze? Jedną z bardziej popularnych metod ochrony jest specjalna obroża na kleszcze i pchły dla psa. To proste rozwiązanie dodatkowo zabezpiecza przed atakiem komarów czy muchówek. Obrożę bez problemu założysz swojemu pupilowi, a wymienić będziesz musiał dopiero po kilku miesiącach. Nasącza się ją specjalnymi substancjami, które mają odstraszać różnego rodzaju pasożyty (to tzw. działanie repelentne). Nieprzyjemne dla pasożytów zapachy to np. miodla indyjska, czystek kreteński, olejek goździkowy, olejek z mięty pieprzowej, słodkich migdałów, a także trawy cytrynowej. Pamiętaj, że obrożę dobiera się odpowiednio do wagi psa. Czas działania obroży przeciwkleszczowej na bazie naturalnych olejków eterycznych wynosi od 2 do 4 miesięcy.
Spot-on oraz spray przeciw kleszczom
Kolejnymi preparatami przeznaczonymi do stosowania zewnętrznego są spraye, które należy aplikować średnio co 4 tygodnie. O skutecznym działaniu można mówić po około 24-48 godzinach od zaaplikowania (zwierzę należy spryskać równomiernie pod włos). Tego rodzaju zabezpieczenie można stosować nawet u szczeniąt powyżej 8 tygodnia życia. Innym rodzajem ochrony przed kleszczami są tzw. spot-on, czyli krople na kleszcze dozowane za pomocą pipety zazwyczaj między łopatkami zwierzęcia. Także i ten preparat działa kilka tygodni (od 2 do 5). Jako środek uzupełniający, wspomagający działanie sprayu lub preparatów spot-on można stosować specjalne pudry zabijające nie tylko kleszcze, ale także pchły i wszy. Przeciwwskazaniem do ich używania są rany na skórze. Warto pamiętać, że wymienione preparaty działają na różnych zasadach. Mogą odstraszać, działać biobójczo, ale także tworząc fizyczną barierę dla insektów – pasożyt nie jest w stanie utrzymać się na skórze lub zostaje unieruchomiony przez lepką powłokę.
Środek na kleszcze – tabletki przeciwkleszczowe
U lekarza weterynarii można nabyć tabletki przeciwko kleszczom, które podawane są np. starszym psom. Zachowują skuteczność przez 12 tygodni. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim to, że substancja czynna zadziała dopiero w sytuacji, gdy pasożyt zacznie żerować na zwierzęciu, czyli po upływie około 12-48 od ukąszenia. Tego typu preparaty można podać jedynie po konsultacji z weterynarzem, ponieważ istnieje sporo ograniczeń do ich stosowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak zapewnić swojemu psu najlepszą ochronę, przedyskutuj temat z lekarzem – podpowie, jaki preparat przeciw kleszczom będzie dla niego najskuteczniejszy.
Co na kleszcze u psa? Naturalne metody profilaktyczne
Wielu posiadaczy psów zastanawia się, jak powinna wyglądać profilaktyka antykleszczowa. Poszukują metod naturalnych, stosując czosnek czy popularny ostatnio czystek. Wybór produktów na kleszcze jest naprawdę spory, dostępne na rynku preparaty należy dobierać rozsądnie – ważny jest wiek psa, jego waga, a także prawidłowy i regularny sposób aplikowania substancji przeciwkleszczowych.
Jak usunąć kleszcza z psa?
Jeśli zauważysz, że pies złapał kleszcza, musisz go jak najprędzej usunąć. Jak wyjąć kleszcza? Przyda ci się pęseta lub specjalne szczypczyki. Jeśli nie udało ci się wyciągnąć całego kleszcza i w skórze tkwi jego fragment, koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza. Po całkowitym usunięciu pasożyta z ciała psa miejsce ugryzienia należy zdezynfekować i obserwować. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy (świąd, zaczerwienienie), pilnie udaj się do weterynarza. Pamiętaj, że wiele chorób odkleszczowych rozwija się naprawdę szybko, dlatego tak bardzo liczy się twoja reakcja.
Niestety nie istnieje szczepienie przeciw kleszczom dla psów. Jedyne, co możesz zrobić, to regularnie stosować odpowiednie preparaty antykleszczowe oraz sprawdzać, czy pies po spacerze nie ma kleszcza na ciele. Tylko w ten sposób ochronisz twojego psa przed rozwojem choroby odkleszczowej i zadbasz o jego zdrowie.