Przeprowadzone świadomie i mądre szkolenie pozwala na odpowiednie wychowanie czworonoga, nauczenie go potrzebnych komend i posłuszeństwa. Szkolenie psów może odbywać się w domu albo pod okiem profesjonalnego szkoleniowca. Przez taką lub inną formę szkolenia powinien przejść każdy pies.
Szkolenie psów – najważniejsze informacje
W niektórych krajach opiekunowie poszczególnych ras psów (najczęściej tych uznawanych za niebezpieczne) zobowiązani są do odbycia z nimi profesjonalnego szkolenia. Tymczasem wielu behawiorystów i hodowców jest zdania, że każdy pies – zarówno rasowy, jak i nierasowy, kupiony i adoptowany – powinien przejść przez jakiś proces szkolenia.
Tresowanie psa – dlaczego szkolenie jest konieczne?
Szkolenie psów jest niezbędne, aby relacja między opiekunem a czworonogiem – a także całe ich wspólne życie – układały się komfortowo. Szkolenie pozytywnymi metodami (a nie karceniem czy przemocą fizyczną) jest w stanie sprawić, że pupil będzie chciał z tobą współpracować i będzie ci ufał.
Jak tresować psa – pozytywne metody
Proces szkolenia powinien przeistoczyć cię w przewodnika, za którym pies będzie chciał podążać i któremu będzie ufał. Właśnie dlatego powinno ono być przeprowadzone za pomocą metod pozytywnych. Teoria, która zakładała, że psa należy zdominować, zanim on zdominuje nas, już dawno została obalona. Pies chętnie wykonuje polecenia człowieka, który jest dla niego wsparciem, i któremu ufa. Metody awersyjne niszczą zarówno zaufanie, jak i waszą wspólną relację.
Kiedy rozpocząć szkolenie swojego psa?
Szkolenie psa powinno rozpocząć się jak najszybciej. Najlepszą podstawą do nauki posłuszeństwa jest relacja z opiekunem i zaufanie. Dlatego już od początku obecności szczeniaka w naszym domu warto bawić się z nim, spędzać wspólnie czas i budować z nim więź. Nauka pierwszych komend powinna odbywać się właśnie poprzez zabawę.
Szkolenie można przeprowadzić w każdym wieku. Psy dorosłe, a nawet seniorzy mogą nauczyć się komend i posłuszeństwa, chociaż może trwać to dłużej niż w przypadku szczeniaków.
Tresura psa – psie przedszkole
Coraz popularniejsze w naszym kraju są psie przedszkola, czyli kursy przeznaczone zazwyczaj dla szczeniaków przed ukończeniem piątego miesiąca życia. Oferta obejmuje profesjonalne wsparcie w socjalizacji oraz budowanie prawidłowej relacji człowieka psem. Pieski uczą się komunikacji z innymi szczeniakami, współpracy z przewodnikiem w obecności innych ludzi i zwierząt, nabierają pewności siebie. Opiekun natomiast otrzymuje teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat wychowania psa.
Domowa tresura, czy szkolenie dla psa u profesjonalisty?
Szkolenie psa możemy przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych albo na specjalnych zajęciach ze szkoleniowcem. To, na którą opcję się zdecydujesz, zależy wyłącznie od ciebie. Wiele zależy od doświadczenia, jakie posiadasz w wychowaniu zwierzaka. Jeżeli to twój pierwszy pies, skorzystanie z profesjonalnego szkolenia może być dobrym rozwiązaniem. Poznasz w ten sposób podstawy pracy z psem, nauczysz się budować z nim relację i skorzystasz z indywidualnych porad.
O ile nie masz dużego doświadczenia w uczeniu psa posłuszeństwa, skorzystanie z pomocy szkoleniowca jest wskazane w przypadku dużych ras. Szczególnie tych, które uznawane są za niebezpieczne lub z natury są niezależne i uparte.
Jak nauczyć pupila komunikacji?
Tresura psów kojarzy się przede wszystkim z nauką komend albo sztuczek. Oczywiście jest to ważny i potrzebny element wychowania, jednak powinieneś mieć świadomość, że podstawą szkolenia jest nauka komunikacji z psem.
Zwierzak nie zna naszego języka. W związku z tym nie będzie wiedział, o jakie zachowania go prosimy, dopóki odpowiednio tego nie zakomunikujemy. Zadaniem przewodnika jest pokazanie zwierzęciu, jakich zachowań oczekuje się od niego w określonych sytuacjach.
Wbrew pozorom nauka komend nie jest najważniejsza. Psy, które potrafią na zawołanie podawać łapę albo robić susła, prezentują się świetnie, jednak nie zastąpi to poprawnego zachowywania się wśród obcych i nie wyeliminuje skakania na nowo poznane osoby. Przede wszystkim potrzebne jest rozwiązanie indywidualnych problemów psa.
Mity na temat szkolenia psa
Pośród wielu osób wciąż funkcjonują mity na temat szkolenia psów i ich prawidłowego wychowywania. Zanim zaczniesz pracę ze swoim psiakiem, warto się z nimi rozprawić.
Przede wszystkim trzeba ostatecznie obalić teorię dominacji, która robiła furorę szczególnie w latach dziewięćdziesiątych. Dzisiaj już wiemy, że pies nie jest wilkiem, a człowiek nie musi go dominować – ani psychicznie, ani fizycznie. Najskuteczniejsze szkolenie to takie, oparte na metodach pozytywnych.
Równie powszechne jest przekonanie, że starych psów nie da się nauczyć nowych sztuczek. Tymczasem nawet psi senior może z powodzeniem przejść przez szkolenie. Większość psów po odpowiednim zmotywowaniu chętnie się uczy i ma bardzo dobre wyniki. Niezależnie od tego, czy piesek jest rasowy, czy wielorasowy, ma bardzo podobne możliwości. Oczywiście niektóre rasy są ukształtowane w pewnych celach i warto rozwijać ich predyspozycje.
Wiele osób twierdzi, że psy ze schroniska nie reagują na szkolenie tak dobrze jak te, które od zawsze miały dom. W żadnym wypadku nie jest to prawda – jeżeli uda się uzyskać zaufanie psa, ma on dokładnie takie same możliwości rozwoju.
Samodzielna tresura psa – sprawdź najważniejsze zasady
Jeżeli czujesz, że masz odpowiednie pokłady cierpliwości i pewności siebie, możesz rozpocząć samodzielne szkolenie psa w warunkach domowych. Warto jednak w tym czasie pamiętać o kilku ważnych zasadach, które sprawią, że wasza wspólna praca będzie jeszcze bardziej skuteczna i efektywna.
Najlepsze miejsce na szkolenie psa
Bardzo ważnym elementem szkolenia jest to, jakie miejsce wybierzesz na jego przeprowadzenie. Najlepszym pomysłem będzie wybranie otoczenia, które pozbawione jest rozproszeń. Najlepiej sprawdzi się pusty ogród albo ciche pomieszczenie w domu. Ważne także, abyś ty sam pracował w pełnym skupieniu. Nie ma sensu rozpraszać się telefonem komórkowym lub rozmową z innymi. Czas szkolenia w pełni poświęć psu.
Ile powinna trwać sesja?
Podczas szkolenia psów zasada im dłużej, tym lepiej w żadnym wypadku nie obowiązuje. Sesje szkoleniowe powinny być jak najkrótsze. Najlepiej, aby trwały około piętnastu minut. Zbyt długie ćwiczenia mogą nie tylko zmęczyć psa, ale także go znudzić. Utrata zainteresowania i motywacji sprawiają, że trening zaczyna iść dużo oporniej. To z kolei prowadzi do sfrustrowania obydwu stron. Lepiej przeprowadzić dziennie więcej sesji, które będą krótsze.
Początek i koniec sesji
Zapamiętaj, aby zarówno początek sesji szkoleniowej, jak i jej koniec były odpowiednio zaznaczone. Stworzenie tego typu rytuałów sprawi, że pies będzie od razu wiedział, że w danym momencie zaczyna się sesja i powinien się skupić. Podobnie jest w przypadku końca ćwiczeń – kiedy pupil wie, że może wrócić do innych zajęć.
W jaki sposób tego dokonać? Istnieje wiele opcji. Możesz chwycić przedmiot, który kojarzy się psu ze szkoleniem (na przykład saszetkę ze smaczkami). Jeżeli podczas sesji zakładasz konkretne ubranie, ono także może zadziałać. Po pewnym czasie pies będzie reagował także na określone słowo, najlepiej wypowiadane konkretnym tonem.
Zakończenie sesji sygnalizuj odpowiednią komendą (na przykład: „koniec”) lub odłożeniem saszetki ze smaczkami albo klikera.
Wyraźny sygnał o zakończeniu pracy, tak samo jak ten o jej rozpoczęciu, tworzy rytuał, w którym pies czuje się bezpiecznie i dobrze orientuje się w sytuacji. Może to w znaczący sposób wpłynąć na sukces szkolenia.
Dostosowanie ćwiczeń do psa
Pamiętaj, że w procesie szkolenia najważniejszy jest twój pies. Właśnie dlatego zarówno metodę szkolenia, jak i warunki dostosuj do niego. Jeżeli zauważysz, że pies lepiej ćwiczy po jedzeniu, nie staraj się na siłę wykonywać sesji na głodniaka. Staraj się zbudować wokół nauki szereg pozytywnych skojarzeń i odbywać sesje w taki sposób, jaki jest dla psa najbardziej korzystny.
Jedna sesja to jedno ćwiczenie
Każdy pies uczy się w swoim tempie. Aby jednak ćwiczenia były jak najbardziej efektywne, podczas jednej sesji najlepiej skupić się na wyćwiczeniu jednego zachowania lub komendy. Nie zawsze zadziała to błyskawicznie, dlatego psu trzeba dać dokładnie tyle czasu, ile będzie potrzebował.
Co istotne, nawet jeżeli pies ma dosyć dobrze opanowaną jakąś komendę, warto od czasu do czasu mu ją przypominać.
Nagradzaj każdy sukces
Na końcu każdej sesji warto nagradzać i chwalić psa za to, że pracował w skupieniu i na pełnych obrotach. Doskonałą nagrodą zazwyczaj jest smaczek, jednak twoja entuzjastyczna reakcja i pochwały także mają bardzo duże znaczenie. Pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań jest kluczem do sukcesu każdego szkolenia.
Szkolenie psów – wspólna przygoda
Niezależnie od tego, czy decydujesz się ćwiczyć z psem w domu, czy na placu pod okiem trenera – szkolenie zawsze jest waszą wspólną przygodą. Polega na współpracy i zaufaniu. Dobrze przeprowadzone może ugruntować więź, która już jest między wami. W wielu przypadkach jednak jest elementem jej budowania.
Szkolenie warto zaczynać jak najwcześniej. Nie traktuj go jak tresury czy musztry. Pies nie jest maszyną do wykonywania poleceń. Nie musi być przez ciebie w żaden sposób dominowany. Nie powinieneś używać przemocy ani żadnych awersyjnych metod. Badania szkoleniowców i behawiorystów w całego świata potwierdzają, że to pozytywne wzmocnienie przynosi najlepsze efekty. Jeżeli nie czujesz się na siłach rozpoczynać szkolenia samodzielnie, zawsze możesz zgłosić się do psiego przedszkola albo do behawiorysty.