W artykule wyjaśnimy, jak rozpoznać kaszel sercowy u psa oraz jakie inne objawy mogą towarzyszyć chorobom serca. Poznasz też najczęściej diagnozowane zaburzenia kardiologiczne i dowiesz się, z jakimi symptomami warto udać się do weterynarza.
Kaszel sercowy u psa – objaw choroby serca?
Kaszel sercowy u psa bywa błędnie uznawany za zakrztuszenie się, ponieważ jego napady są wyjątkowo uporczywe, a zwierzak sprawia wrażenie, jakby starał się coś odkrztusić. W przypadku niektórych schorzeń występuje głównie w czasie spoczynku, najczęściej w nocy, kiedy serce jest mniej wydolne i pracuje wolniej. Jednak przy pewnych schorzeniach będzie on występować w trakcie wysiłku fizycznego lub silnej ekscytacji i nierzadko może skończyć się omdleniem pupila.
Zazwyczaj napady kaszlu świadczą o powiększeniu serca lub płynie zbierającym się w klatce piersiowej zwierzęcia. Niestety, opiekunowie przeważnie nie łączą tego typu objawów z problemami kardiologicznymi, a zaburzeniami ze strony układu oddechowego.
Choroby serca u psa – objawy, z którymi warto udać się do lekarza
Sam fakt, że pies kaszel nie musi świadczyć o niewydolności serca, jednak w połączeniu z innymi symptomami zalecane jest przeprowadzenie badań kardiologicznych. Jakie objawy pojawiają się w przebiegu zaburzeń pracy serca psa?
Jednym z najczęstszych objawów klinicznych chorób serca jest zmniejszenie wydolności fizycznej. Dotychczasowo aktywny i energiczny czworonóg zaczyna szybko się męczyć, chociaż wciąż ma ochotę na spacery czy zabawy. Często w czasie wysiłku pojawiają się duszności, a niekiedy towarzyszy im nagły napad kaszlu sercowego u psa. Opiekunowie mogą zauważyć także trudności podczas skoków, czy pokonywania schodów, których wcześniej nie było.
Apatia, brak chęci do aktywności fizycznej czy utrata apetytu to objawy kliniczne wielu chorób i występują także przy zaburzeniach pracy serca psa. Kiedy psiaki szybciej się męczą, tracą ochotę na zabawy z innymi zwierzętami lub opiekunem, przez co zaczynają się izolować. Stają się ospałe i nie chcą jeść, co z kolei prowadzi do utraty masy ciała.
U części czworonogów pojawiają się omdlenia. Najczęściej występują one w trakcie wysiłku fizycznego lub po napadzie kaszlu sercowego u psa. Jednak u niektórych zwierząt mogą pojawić się także w sytuacjach wzbudzających silne emocje oraz w trakcie spacerów czy zabaw w upalne dni. Każda z tych okoliczności przyspiesza przepływ krwi w organizmie, wskutek czego dochodzi do niedotlenienia mózgu, a w efekcie omdlenia.
Wady wrodzone narządu – diagnostyka i leczenie psa z chorobami serca
Szacuje się, że wady wrodzone dotykają od 1 do 3% szczeniąt. W części przypadków są efektem mutacji genetycznych, ale niekiedy ich rozwój jest spowodowany działaniem szkodliwych czynników środowiskowych, toksycznych, zakaźnych, czy żywieniowych na płód w łonie matki.
Większość wad wrodzonych wykrywa się w trakcie osłuchiwania serca, płuc i tchawicy pacjenta przy pomocy stetoskopu na wizycie kontrolnej w gabinecie weterynaryjnym. Gdy lekarz usłyszy niepokojące szmery czy inne nieprawidłowości w pracy narządu szczenięcia, zwykle kieruje go na EKG, RTG klatki piersiowej lub badanie holterowskie. Zaleca się także kontrolę krwi oraz moczu.
Najczęściej wady wrodzone serca wywołujące kaszel sercowy leczy się, wykonując zabiegi chirurgiczne. Praca na tak małym organie wymaga niesamowitej precyzji i doświadczenia, dlatego tego typu operacje wykonuje się jedynie w kilku największych ośrodkach w Polsce. W przypadku, gdy szczeniak nie kwalifikuje się do zabiegu, wprowadza się farmakoterapię, którą często trzeba stosować do końca życia psa.
Arytmia serca
Arytmią określa się wszelkie nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów elektrycznych w sercu. Do najczęściej wykrywanych rodzajów arytmii u psów można zaliczyć:
- arytmię zatokową;
- barykardię zatokową;
- tachykardię zatokową;
- zahamowanie zatokowe;
- bloki przedsionkowo-zatokowe;
- pobudzenia komorowe i nadkomorowe;
- tachyarytmię nadkomorową;
- migotanie lub trzepotanie przedsionków;
- częstoskurcz komorowy.
Oczywiście arytmie mogą być efektem chorób serca lub jego komórek mięśniowych, jednak nie zawsze to one są przyczyną. Zdarza się, że pojawią się one także w przypadku zaburzeń ze strony układu endokrynologicznego lub w przypadku choroby nowotworowej. Każda z nich będzie wymagać innego leczenia, a niektóre wcale go nie potrzebują w zależności od nasilenia nieprawidłowości oraz jej przyczyny.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa
Kardiomiopatia rozstrzeniowa to efekt zmniejszenia elastyczności komory serca, co sprawia, że maleje również jej zdolność kurczenia się. Najczęściej dotyka to lewej strony, w związku z czym krew jest nieprawidłowo pompowana do aorty, a w konsekwencji do całego organizmu psa. W wyniku tych nieprawidłowości często dochodzi do rozwoju niewydolności zastawek. Ta niezwykle groźna choroba najczęściej dotyka przedstawicieli ras olbrzymich w wieku od 4 do 8 lat i może prowadzić do licznych powikłań, dlatego nigdy nie powinno się lekceważyć kaszlu sercowego u psa.
Endokardioza zastawki dwudzielnej
To zaburzenie, które jest efektem zmian degeneracyjnych powstałych na zastawce między lewym przedsionkiem i komorą serca. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do powiększenia przedsionka, który zaczyna uciskać na tchawicę i powodować kaszel sercowy u psa. To schorzenie dotykające niemalże co trzeciego psa po 12. roku życia. Najczęściej chorują przedstawiciele małych ras, ale nierzadko endokardiozę diagnozuje się także u 10–12-kilogramowych kundelków.
Kaszel u psa może świadczyć o chorym sercu!
Kaszel sercowy u psa może być efektem poważnych chorób serca, jednak pamiętaj, że tego typu objaw należy zawsze skonsultować z weterynarzem. Niekiedy zwierzak w ten sposób próbuje wydalić z tchawicy pasożyta lub ma inne problemy ze zdrowiem, których nie sposób zdiagnozować i wyleczyć samodzielnie.