W artykule przedstawimy najczęstsze objawy chłoniaka u psa oraz opowiemy o predyspozycjach do zachorowania na ten rodzaj raka. Dowiesz się również, jak wygląda proces diagnostyczny i terapia, a także poznasz korzyści jej stosowania.
Chłoniaki – najczęstsze nowotwory układu krwiotwórczego
Chłoniaki nazywane również chłoniakomięsakami są najczęstszymi nowotworami układu krwiotwórczego u psów, stanowiąc jednocześnie niemalże 90% nowotworów wcześniej wspomnianego układu. W dodatku stanowią trzecią pod względem częstotliwości grupę chorób nowotworowych o złośliwym charakterze u psów, co odpowiada prawie 10% chorych. Według szacunków badaczy u 13 do nawet 33 psów na 100 tysięcy osobników każdego roku rozwinie się chłoniak. Rak tego typu zawsze ma charakter złośliwy, jednak pojedyncze przypadki różnią się od siebie stopniem złośliwości.
Jakie psy chorują najczęściej?
Podobnie jak w przypadku wszystkich chorób nowotworowych, chłoniak u psa pojawia się w wieku średnio 6–7 lat lub wyższym. Coraz częściej jednak zdarzają się przypadki zachorowań u młodszych osobników, na przykład w wieku 4 lub 5 lat. Według obecnie dostępnych danych płeć zwierzaka nie ma większego wpływu na ryzyko rozwinięcia się tego rodzaju nowotworu.
Chłoniak może pojawić się u psów wszystkich ras, jednak niektóre z nich są bardziej narażone od innych. Zwiększoną częstotliwość zachorowań zaobserwowano u przedstawicieli następujących ras psów:
- boksery;
- buldogi;
- bassety;
- bernardyny;
- labradory i golden retrievery;
- pewne rasy terrierów.
Chłoniak u psa – objawy
Chłoniak u psa nie jest chorobą łatwą do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy są niespecyficzne. W dodatku mogą znacznie się różnić w zależności od rodzaju oraz stopnia złośliwości.
W przypadku formy wieloogniskowej charakterystyczne jest wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych u psa. U pacjentów cierpiących z powodu tego typu chłoniaka są one twarde i duże, w związku z czym weterynarze z łatwością wyczuwają je pod palcami.
Z kolei u psów z chłoniakiem jelitowym będą występować przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego:
- wymioty;
- biegunka;
- problemy z oddaniem stolca, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia jelita;
- brak apetytu.
Szybko dochodzi wówczas do skrajnego wycieńczenia pacjenta, który jest apatyczny.
Ziarniak grzybiasty, znany również jako chłoniak epiteliotropowy, wywołuje zupełnie inne symptomy niż wcześniej wymienione odmiany tego nowotworu. Początkowe objawy mogą wskazywać na choroby dermatologiczne, ponieważ naciek limfocytów T ogranicza się jedynie do naskórka, w związku z czym powoduje głównie powstanie zmian skórnych. Jednak wraz z rozwojem nowotworu dochodzi do przerzutów na inne narządy wewnętrzne, przede wszystkim śledzionę i wątrobę, ale również szpik kostny.
Postaci ocznej chłoniaka u psa będą towarzyszyć zupełnie inne objawy niż wcześniej wspomniane. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- światłowstręt;
- skurcz powiek;
- łzawienie;
- krwotoki do przednich komór oka;
- odklejenie siatkówki;
- zapalenie tęczówki.
Diagnostyka chłoniaka
Niestety zdiagnozowanie chłoniaka u psa jedynie na podstawie podawanych przez opiekunów objawów czy badania klinicznego zwierzaka nie jest możliwe. Oczywiście wyczucie powiększonych węzłów chłonnych może rodzić pewne podejrzenia, jednak takie symptomy pojawiają się przy wielu dolegliwościach. Warto wziąć również pod uwagę, że brak ich powiększenia wcale nie musi świadczyć o braku choroby nowotworowej.
Pierwsze badanie, jakie powinno się wykonać, to oczywiście morfologia i biochemia krwi. Nie dość, że jest nieinwazyjne i tanie, to dostarcza wielu istotnych informacji. W wynikach pacjentów z postępujących procesem nowotworowym obserwuje się między innymi anemię, małopłytkowość, limfocytozę oraz neutropenię.
Dalszym krokiem do rozpoznania choroby są badania obrazowe. RTG pozwala uwidocznić niedrożności przewodu pokarmowego i potwierdzić powiększenie węzłów chłonnych. Z kolei dzięki USG jamy brzusznej można obejrzeć narządy wewnętrzne, a także wykonać biopsję cienkoigłową pod jego kontrolą.
Pobrany materiał wysyła się do badania histopatologicznego, którego wyniki pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć chłoniaka u psa. Co więcej, dostarcza również informacji o rodzaju komórek, z jakich zbudowana jest zmiana nowotworowa zwierzaka.
Leczenie chłoniaka – czy da się wyleczyć raka?
Rodzaj stosowanej terapii oraz rokowania pacjenta mogą znacznie różnić się od siebie. Zależą przede wszystkim od rodzaju chłoniaka u psa, stadium zaawansowania choroby, wieku i stanu ogólnego zwierzaka, ale także możliwości finansowych, czasowych oraz emocjonalnych jego opiekunów.
Niekiedy lekarze decydują się na leczenie chirurgiczne, jednak lokalizacja anatomiczna bardzo często uniemożliwia przeprowadzenie operacji. Najczęściej stosuje się kurację sterydami, jednak jej wdrożenie daje jedynie 17% szans na remisję, w związku z czym stanowi ona jedynie formę leczenia paliatywnego. Dzięki niej udaje się przedłużyć średni czas przeżycia chorych o 53 dni. Jednak jeśli do leczenia sterydami weterynarze onkolodzy dołączą także chemioterapię, można znacznie wydłużyć życie czworonożnych pacjentów.
Podawanie chemioterapii – co musisz wiedzieć?
Podawanie leków cytostatycznych stosowanych podczas chemioterapii uszkadza wszystkie szybko dzielące się komórki, nie tylko te nowotworowe. Wiąże się to z wysokim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak wymioty czy biegunki, co sprawia, że stan pacjenta musi być stale monitorowany przy pomocy badań krwi.
Chemioterapia wpływa również na odporność organizmu i wiele jego ważnych funkcji, w związku z czym zwierzak musi otrzymywać również suplementy oraz inne środki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Lekarz onkolog musi być w każdej chwili gotowy na łagodzenie kryzysów występujących podczas kuracji.
Podawanie leków przez opiekuna wymaga staranności, ponieważ to niezwykle silne środki. By ograniczyć ryzyko szkodliwego działania leków, zaleca się wykonywanie wszystkich zabiegów przy psie w rękawiczkach ochronnych.
Chłoniak u psa jest nieuleczalny, jednak szybka diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia może pomóc przedłużyć czas życia pacjenta nawet o kilka lat. Jeśli zależy ci na zdrowiu twojego pupila, pamiętaj o regularnych wizytach w przychodni weterynaryjnej, podczas których można wykryć wiele chorób na wczesnym etapie ich rozwoju.