Westfalski gończy krótkonożny

Miłośnicy niedużych, inteligentnych i samodzielnych psów na pewno znają już westfalskiego gończego krótkonożnego! Rasa istniała już w XII wieku i była wówczas bardzo popularna na dworach szlacheckich. Chciałbyś, aby dziś jeden z jej przedstawicieli stał się twoim towarzyszem? Poznaj więc lepiej westfalskiego gończego krótkonożnego!

Westfalski gończy krótkonożny – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: 30–38 cm
masa ciała: do 18 kg
Szatasierść: krótka do lekko przedłużanej, gęsta
maść: żółta do czerwonej z czarnym siodłem i białym znaczeniami typu bracken
Długość życiaok. 13 lat
Charakterprzyjacielski, czujny, wierny, towarzyski

Westfalski gończy krótkonożny – charakterystyka i morfologia

Gończe krótkonożne to psy o mocnej budowie ciała. Wyglądem przypominają gończego niemieckiego, ale mają bardziej krępe ciało. Głowa jest wydłużona, uszy średniej długości, szerokie i dobrze przylegające. Ogon gruby u nasady, noszony wysoko.

Pies tej rasy osiąga zwykle 30 do 38 cm wysokości w kłębie. Zgodnie z klasyfikacją FCI dopuszczalne jest umaszczenie od różnych odcieni żółci do czerwieni z czarnym siodłem i płaszczem. Białe oznakowania mogą pojawić się na sierści znajdującej się na pysku, kołnierzu, piersiach, nogach i końcówce ogona. Nieodpowiednie z kolei jest umaszczenie dwukolorowe oraz czarne oznaczenia na głowie psa.

Charakter niewielkich myśliwych z Westfalii

Westfalski gończy krótkonożny to pies wesoły i towarzyski. Ma duże zapotrzebowanie na ruch – uwielbia więc zabawy z opiekunami (również dziećmi) i długie spacery. Jako pies gończy jest niezwykle waleczny, zacięty i wytrzymały. Gończy krótkonożny jest psem o bardzo dobrym węchu – podczas pracy będzie więc śledzić zwierzynę od momentu przechwycenia tropu aż do samej nory.

Westfalski gończy krótkonożny potrzebuje jednak konsekwentnego prowadzenia i przemyślanego szkolenia. Najlepiej pracę z psem rozpocząć jak najwcześniej. Nie wolno też zostawiać pupila samego na dłużej w domu ani zaniedbać jego potrzeby dużej aktywności fizycznej. Inaczej psiak zacznie się nudzić i zachowywać się destrukcyjnie.

Zwierzęta tej rasy, z uwagi na radosny charakter, dobrze się socjalizują. Bywają jednak niezależne, a kiedy podczas spaceru złapią trop, trudno im go porzucić i zareagować na nawoływania opiekuna.

Historia rasy

Psy rasy westfalski gończy krótkonożny powstały ze skrzyżowania wyżłów niemieckich krótkowłosych z bassetami. Pierwsze wzmianki na temat rasy pochodzą jeszcze z XII wieku, choć dokładnie opisana została dopiero w 1886 roku. Z uwagi na swój charakter i nieustępliwość rasa ta cieszyła się dużym uznaniem na dworach szlacheckich w Westfalii (Niemcy) i chętnie wykorzystywana była podczas polowań. Następnie westfalski gończy krótkonożny został wykorzystany do tworzenia nowej rasy – to od niego wywodzi się drever. Niemiecki Kennel Club rasę uznał w 1935 roku, a w klasyfikacji FCI westfalski gończy krótkonożny został uznany dopiero w 1954 r.

Pielęgnacja westfalskiego gończego krótkonożnego

Mimo iż gończe krótkonożne są rasą psów myśliwskich o krótkiej sierści, wymagają regularnego szczotkowania. Zaleca się, aby takie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać minimum raz na tydzień. W czasie linienia psa można czesać trochę częściej, choć nie traci on sierści w szczególnie dużych ilościach. Co jakiś czas (raz na 2-3 miesiące) warto również wykąpać pupila.

Zdrowie psów myśliwskich z Niemiec

Westfalski gończy krótkonożny jest wytrzymałym psem, który choruje niezwykle rzadko. Dobrze znosi złe warunki atmosferyczne i nawet zimą chętnie uczestniczy w dłuższych spacerach.

Psy te mają jednak skłonność do zapalenia uszu, co wynika z ich budowy. Warto więc podczas zabiegów pielęgnacyjnych sprawdzać stan psich uszu oraz ograniczać psu kąpiele w zbiornikach wodnych.

Dieta gończego krótkonożnego

Ta miniaturowa wersja typowego psa myśliwskiego jest bardzo żarłoczna! Westfalskie gończe krótkonożne mają ogromny apetyt, trzeba więc dokładnie wydzielać im porcje i nie ulegać próbom przymilania się o kolejne przekąski. Psy łatwo wówczas przekarmić, zwłaszcza jeśli na co dzień nie mają zbyt wiele ruchu. Właścicieli psów zapewne ucieszy, że nie są one wybredne. Chętnie zjadają zarówno gotową karmę, jak i przygotowywane dla nich świeże posiłki.

Westfalski gończy krótkonożny to urodzony myśliwy! Potrzebuje wiele ruchu oraz wysiłku umysłowego. Długi spacer w ciągu dnia to w przypadku hodowli tego psa obowiązek! Będzie więc on świetnym towarzyszem osób aktywnych oraz rodzin z dziećmi. Dobrze odnajdzie się, zarówno mieszkając w domu z ogrodem, jak i wówczas, gdy przyjdzie mu żyć w mieszkaniu w bloku.

Bibliografia

FCI-Standard N° 100, 06.05.1997/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/100g06-en.pdf, TRANSLATION: C.Seilder. Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 24.06.1987.

Fot. główne: Stute.s via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz