Wyżły węgierskie szorstkowłose to popularne psy myśliwskie o dynamicznej osobowości i niespożytej energii. Są doskonałymi łowcami i towarzyszami człowieka. Sprawdź, dla kogo odpowiedni jest wyżeł węgierski i jak należy o niego dbać.
Wyżeł węgierski szorstkowłosy – podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: samice od 54 do 60 cm, samce od 58 do 64 cm masa ciała: od 18 do 30 kg |
Szata | sierść: szorstka, gęsta, matowa, z wodoodpornym podszerstkiem maść: odcienie rudego i złota, dopuszczalna mała łata na klatce piersiowej lub podgardlu i białe palce |
Długość życia | ok. 12 lat |
Charakter | inteligentny, pewny siebie, czuły, uparty |
Wyżeł węgierski szorstkowłosy – wygląd
Wzrost wyżłów węgierskich
Wysokość w kłębie psów rasy wyżeł węgierski wynosi około 58–64 cm. Suki są nieco mniejsze, dorastają do 54 do 60 cm. Zazwyczaj wzorcowy wzrost jest istotny u rasowych psów, ale w przypadku węgierskich wyżłów szorstkowłosych wzorzec ZKwP podaje, że znacznie ważniejsze są symetria oraz odpowiednie proporcje, wielkość nie jest tak istotna.
Kufa, kłąb i kończyny
Wyżeł węgierski (Magyar Vizsla) ma czaszkę średniej wielkości, silne szczęki i mocno umięśnioną kufę. Łuki brwiowe wyżła są dobrze rozwinięte. Jego oczy mają lekko owalny kształt i są barwy brązowej – preferowane są psy o jak najciemniejszych tęczówkach.
Nosy wyżłów węgierskich szorstkowłosych są szerokie, z rozwartymi nozdrzami, w kolorze, który harmonizuje z barwą sierści. Uszy są osadzone niezbyt wysoko, w tyle głowy. Ich kształt przypomina zaokrągloną literę V.
Wyżeł węgierski szorstkowłosy ma wyraźnie umięśniony kłąb, mocny grzbiet i głęboką klatkę piersiową. Kończyny psa także są mocno umięśnione i o silnym kośćcu. Ogon jest osadzony nisko i zwęża się ku końcowi. Może być skracany do jednej czwartej długości, ale tylko w przypadku, kiedy nie sięga do stawu skokowego i jest wygięty sierpowato w górę.
Sierść węgierskich wyżłów szorstkowłosych
Węgierskie wyżły szorstkowłose mają przylegającą, gęstą, matową, i, jak wskazuje ich nazwa, szorstką sierść. Struktura włosa sprawia, że psy są odporne na wszelkie niekorzystne warunki pogodowe oraz zranienia skóry. Wyjątkiem jest brzuch, na którym włosy są krótkie i bardziej miękkie. Długość okrywy włosowej to około 2–3 cm. Podszerstek jest odporny na wodę. Wyżły mają wyraźne brwi, a po obu stronach kufy – szorstką brodę.
Umaszczenie
Umaszczenie wyżłów przyjmuje odcień rudy lub piaskowo-złoty. Niepożądane są maści: czerwona czy brązowa, natomiast psy mogą natomiast posiadać małą łatkę na klatce piersiowej i białe znaczenia. Skóra jest ciemniejsza albo takiego samego koloru jak szata.
Charakter rasy wyżeł węgierski szorstkowłosy
Wyżeł węgierski szorstkowłosy jest niezwykle czułym i przyjacielskim psem, łatwo przywiązuje się do rodziny, potrzebuje dużej ilości uwagi i zabawy. Swoich opiekunów darzy ogromnym uczuciem, uwielbia przytulanie i głaskanie. Przez swoją zależność od właściciela wyżeł niezbyt dobrze znosi samotność. Warto przyzwyczajać go do zostawania samemu już od szczeniaka.
Wyżła węgierskiego cechują ogromne pokłady energii wymagającej spożytkowania. Używany do polowania na ptactwo, zdecydowanie nie jest to pies kanapowy – codzienna dawka zabawy i treningów ruchowych jest mu absolutnie niezbędna.
Jak każdy pies podlegający próbom pracy, wyżeł węgierski jest bardzo inteligentny, łatwo nauczyć go sztuczek i komend. Jednak mimo tego, że przyswajanie różnych poleceń nie sprawia mu trudności, trzeba mieć na uwadze, że jest to pies stworzony do polowań. Ma dobrze rozwinięty zmysł węchu oraz silny instynkt myśliwski. Obojętnie zatem, jak dobrze wyszkolony i posłuszny będzie wyżeł, na spacerach należy go uważnie pilnować – jeśli zwietrzy zwierzynę, nic nie zdoła go powstrzymać przed pogonią.
Wyżeł węgierski szorstkowłosy – zdrowie
Węgierskie wyżły szorstkowłose mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych, zdarzają im się także choroby oczu. Bywa, że psom dokuczają alergie skórne, a niektóre osobniki są nadwrażliwe na narkozę.
Długość życia psów rasy wyżeł węgierski to około 12 lat. Rasa psa jest dość odporna, zarówno na wpływ warunków atmosferycznych, jak i na choroby. Mimo to warto pamiętać, że im też zdarzają się problemy zdrowotne, których leczeniem może się zająć tylko dobry weterynarz.
Utrzymanie i pielęgnacja wyżła
Pielęgnacja sierści
Pies wyżeł węgierski szorstkowłosy nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie, kontrola oczu i uszu. Należy także pamiętać o kąpielach, szczególnie po intensywnych spacerach i pracy. Kąpiel musi być dokładna, ze względu na to, że odmiana szorstkowłosa, w przeciwieństwie do wyżła węgierskiego krótkowłosego, ma nieprzemakalną sierść.
Żywienie
W szkoleniu wyżłów węgierskich pomogą smakołyki, które psy przyjmują bardzo chętnie. Psy tej rasy nie są jednak na tyle łakome, by trzeba było się martwić, że nadmiernie utyją. Dobrej jakości karma zaspokoi psie potrzeby i pozwoli utrzymać zwierzęta w dobrej formie.
Odporność
Węgierskie wyżły szorstkowłose świetnie sobie radzą w różnorodnych warunkach klimatycznych. Dzięki podszerstkowi dobrze znoszą zimno. Latem warto pilnować psów i chronić je przed przegrzaniem, szczególnie w trakcie intensywnej zabawy.
Wyżeł węgierski szorstkowłosy – hodowla
Hodowli wyżłów węgierskich zarejestrowanych w FCI jest obecnie sporo, chociaż szorstkowłosa odmiana nie jest w Polsce zbyt często spotykana. Przed zakupem szczeniaka powinniśmy dokładnie sprawdzić miejsce, z którego pochodzi pies. Dobre warunki w hodowli minimalizują ryzyko problemów natury zdrowotnej czy behawioralnej.
Wyżeł węgierski szorstkowłosy – cena szczeniąt
Koszt szczeniaka węgierskiego wyżła szorstkowłosego będzie zależny od hodowli. Średnia cena to około 4000 zł, jednak, w zależności od dokładnego wieku i zdrowia psa, może ulec zmianie.
Historia rasy
Początki rasy nie są w pełni znane. Najprawdopodobniej wyżły węgierskie są efektem krzyżowania tureckiego żółtego psa myśliwskiego oraz gończego węgierskiego, ale podejrzewa się, że do powstania tej rasy przyczynił się także chart arabski. Wygląd psów ustandaryzowano w XIX wieku. Z Europy do Stanów Zjednoczonych rasa trafiła pod koniec II wojny światowej.
Wyżeł węgierski szorstkowłosy – dla kogo?
Wyżeł węgierski należy do psów pracujących. Potrzebuje dużej ilości aktywności fizycznej, więc sprawdzi się doskonale przede wszystkim jako pies dla sportowca. Wyżeł a inne zwierzęta
Wyżeł świetnie „dogaduje się” z psami, ale potrafi także zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami. Jeśli jednak zależy nam, by dobrze żył z kotami, najlepiej wychowywać go z nimi od szczeniaka – nie będzie ich wówczas traktował jak potencjalnych ofiar.
Wyżeł a dzieci i osoby starsze
Wyżeł węgierski bardzo lubi dzieci i chętnie spędza z nimi czas, jednak dla osób starszych, ze względu na swoją energię i dużą potrzebę aktywności fizycznej, raczej nie będzie dobrym towarzyszem.
Wyżły węgierskie szorstkowłose wyhodowano stosunkowo późno, ponieważ dopiero w latach 30. Krzyżowano je wówczas przede wszystkim z wyżłami niemieckimi szorstkowłosymi i pudlami. Jeśli szukasz pogodnego i przyjacielskiego czworonoga o wyjątkowym wyglądzie, wyżeł węgierski będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 239, https://www.zkwp.pl/wzorce/239.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.04.2000.