Zarówno wyżeł węgierski krótkowłosy, jak i jego młodsza szorstkowłosa odmiana, są psami, które uwielbiają kontakt z człowiekiem. Chociaż stosunkowo duże, chętnie wchodzą opiekunom na kolana i bardzo wylewnie okazują swoją miłość. Tę rasę psa wyróżnia harmonijna szczupła sylwetka oraz niezwykle rozwinięty węch. Świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne, potrzebują jednak dużej ilości ruchu.
Co wiadomo o psie rasy Wyżeł węgierski?
Wrażenie ogólne | Elegancki pies myśliwski średniej wielkości o szlachetnym wyglądzie z krótką, rudozłotą szatą. Harmonijne połączenie piękna i siły. |
Kraj pochodzenia | Węgry |
Klasyfikacja FCI | Grupa 7 – Wyżły, Sekcja 1 – Wyżły kontynentalne, Typ kontynentalny |
Użytkowanie | Wszechstronny pies myśliwski zdolny do pracy w różnych warunkach. Może być również psem domowym. |
Rozmiar | suki od 54 do 60 cm, psy od 58 do 64 cm |
Waga | od 18 do 29 kg |
Szata | Krótka, gęsta, szorstka w dotyku. Na głowie i uszach krótsza i bardziej aksamitna. |
Umaszczenie | Różne odcienie rudego i piaszczystego złota. Mała łata na klatce piersiowej lub białe znaczenia dopuszczalne. |
Długość życia | 12–15 lat |
Charakter | Żywy, przyjazny, zrównoważony. Lubi utrzymywać kontakt z przewodnikiem. Nie jest agresywny ani bojaźliwy. |
Wyżeł węgierski – jak można opisać tę rasę?
W przypadku wyżłów węgierskich opis rasy będący podstawą wzorca FCI zakłada elegancką, smukłą i lekką sylwetkę. Są to psy średniej wielkości, których waga mieści się w granicach od 18 do 27 kilogramów, przy czym suczki są nieco lżejsze. Wysokość w kłębie wynosi od 54 do 60 centymetrów.
Rodzaj sierści zależny jest od odmiany rasy, w jakiej występuje dany osobnik. Wyżeł węgierski szorstkowłosy posiada gęstą, twarda i matową sierść. Dodatkowo jest on wyposażony w nieprzemakalny podszerstek, który nie tylko chroni przed wodą, ale także pozwala na regulację temperatury ciała. Wyżły krótkowłose natomiast nie posiadają podszerstka, a ich gładka i krótka sierść dokładnie przylega do ciała.
Obydwie odmiany wyżła węgierskiego najczęściej mają rude umaszczenie. Według wzorca bardzo istotna jest ciemna barwa oczu. Im ciemniejsze oczy, tym większa wartość psa w kontekście zgodności ze wzorcem rasy.
Jaki charakter ma Wyżeł węgierski?
Wyżły węgierskie to psy niezwykle energiczne i nastawione na współpracę z opiekunem. Właśnie dlatego ich szkolenie zazwyczaj jest bardzo efektywne. Jest to zwierzę z natury bardzo energiczne i aktywne, jednak długi spacer i zabawa sprawiają, że w domu potrafią bardzo efektywnie wypoczywać. Rasa była kształtowana do polowania na otwartej przestrzeni, dlatego psy te najlepiej czują się na polach i łąkach.
Duża inteligencja, potrzeba ruchu i instynkt łowiecki sprawiają, że wyżej węgierski potrzebuje dużo stymulacji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Wymaga więc długich spacerów po otwartych terenach zielonych. Chętnie aportuje. Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie psiaka w różnego rodzaju zabawki, takie jak maty węchowe. Zapewniają one psom mnóstwo rozrywki i stymulacji intelektualnej.
Wyżeł węgierski jest absolutnie zakochany w swojej rodzinie. To zwierzę niezwykle wylewne w okazywaniu uczuć – pomimo swoich rozmiarów nie ma problemu z ładowaniem się opiekunowi na kolana, chętnie także śpi w łóżku. Są bardzo lojalne i wierny a dodatkowo bardzo cenią sobie współpracę z opiekunem. Dlatego uznawane są za mało problematyczne w kontekście szkolenia.
W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że wyżeł węgierski może zostać pozostawiony sam sobie. Jego socjalizacja powinna rozpocząć się już w hodowli. Tak jak u wszystkich psów jej proces trwa od trzeciego do dwunastego tygodnia życia. W tym okresie szczeniak powinien zetknąć się ze wszystkimi czynnikami, z którymi będzie miał do czynienia w pozostałym okresie swojego życia. Jeżeli wówczas nie pozna kota, nie spotka żadnego dziecka i nie przejedzie się samochodem, te czynniki mogą w przyszłości być dla niego obce i stresogenne.
Wyżeł węgierski jak najbardziej może mieszkać w domu z kotami i innymi zwierzętami, jednak powinien zapoznawać się z nimi już w okresie socjalizacji. W przeciwnym wypadku proces łączenia może być trudny z racji tego, że pies będzie traktował mniejszego towarzysza jak potencjalną zwierzynę. W stosunku do dzieci wyżły węgierskie są bardzo delikatne, jednak ze względu na dużą energiczność i ich rozmiar dobrze, aby kontakty przebiegały pod opieką dorosłego.
Czy Wyżeł węgierski często choruje?
Tak jak większość dużych psów, wyżeł węgierski narażony jest na skręt żołądka i dysplazję stawów biodrowych. Zaleca się dzielenie posiłków dla tego psa na mniejsze porcje i unikanie aktywności fizycznej bezpośrednio po jedzeniu. Przed podpisaniem umowy w hodowli warto także zapytać o prześwietlenia i badania psów pod kątem dysplazji.
Zasadniczo jest to zdrowa rasa, która bardzo rzadko choruje. Sporadycznie przydarzają się problemy z oczami oraz różnego rodzaju problemy skórne. Najczęściej te ostatnie związane są z alergiami pokarmowymi, dlatego przy powtarzających się wysypkach i podrażnieniach warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zleci odpowiednie testy. Niektóre wyżły trafiają do lekarza z powodu różnych kontuzji związanych z ich aktywnością. Są to jednak bardzo sporadyczne przypadki.
Jak pielęgnować Wyżła?
Pielęgnacja wyżła nie wymaga szczególnych umiejętności ani doświadczenia. Raz na jakiś czas wystarczy psa wyczesać za pomocą zgrzebła. W przypadku odmiany krótkowłosej sprawdzi się także specjalna rękawica. Wyżeł węgierski szorstkowłosy posiada gęsty podszerstek, dlatego do jego czesania warto zastosować specjalną szczotkę.
Bardzo ważna jest regularna kontrola wiszących uszu. Wystarczy przecierać je suchą chusteczką lub nasączoną specjalnym preparatem o odpowiednim pH. W ten sposób unikniesz infekcji i stanów zapalnych.
Wyżeł węgierski – hodowla. Na co zwrócić uwagę?
W Polsce zarejestrowanych jest kilka hodowli wyżła węgierskiego. Warto zdecydować się na taką, która działa w ramach Związku Kynologicznego w Polsce. Organizacja ta podlega FCI i ma prawo do wydawania międzynarodowych rodowodów. Zyskujesz w ten sposób pewność, że twój piesek jest zgodny ze wzorcem rasy zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru.
Ile kosztuje szczeniak rasy Wyżeł węgierski?
Zakup szczeniaka wyżła węgierskiego w dobrej hodowli, która jest zarejestrowana w ZKwP, to koszt mniej więcej 6 000 złotych. Hodowca ustala cenę samodzielnie, a ona sama jest wypadkową wielu różnych czynników, dlatego w poszczególnych hodowlach różne szczeniaki mogą kosztować nieco mniej lub odrobinę więcej.
Pamiętaj, że nawet w obrębie jednej hodowli cena za poszczególne pieski z tego samego miotu może się od siebie różnić. To normalna kwestia, która nie powinna cię martwić.
Wyżeł węgierski – dla kogo?
Idealny opiekun dla wyżła węgierskiego to odpowiedzialny i zaangażowany mieszkaniec wsi lub przedmieścia. Psy te dobrze sprawdzą się w rodzinach z dziećmi – są bardzo czułe, kontaktowe i chętnie wchodzą w interakcję z rodziną. Dobrze socjalizowane mogą także mieszkać z innymi psami, a nawet kotami.
Psom tej rasy należy zapewnić nie tylko podstawowe szkolenie z posłuszeństwa, ale także pełną socjalizację i duże pole do zabaw i spacerów. Z pewnością nie jest to rasa dla osób samotnych, które na długo znikają za drzwiami mieszkania.
Wyżeł węgierski krótkowłosy – jak wygląda?
Jaka jest historia tej rasy?
Wyżeł węgierski to bardzo stara rasa, której korzenie sięgają już X wieku. Przodkowie współczesnych psów tej rasy przywędrowali do Europy wraz z plemionami koczowniczymi najpewniej z rejonów Azji. Już w średniowieczu pojawiały się o nich wzmianki w dokumentach i manuskryptach.
Wyżły te były kojarzone z dawnymi Węgrami, czyli Madziarami. Psy towarzyszyły szlachcie i polowały na zwierzynę razem z sokolnikami. Polskie słowo „wyżeł” wyewoluowało z węgierskiego określenia tych psów – vizsla, co oznacza „czujny”. Podczas drugiej wojny światowej psy te prawie wyginęły, jednak rasa przetrwała dzięki jej miłośnikom.
W latach trzydziestych XX wieku wyhodowano nową odmianę – wyżła węgierskiego szorstkowłosego. Powstał on z dołączenia do rasy krwi wyżła niemieckiego szorstkowłosego i, jak podają niektóre źródła – pudla… Psy te nie różnią się od siebie niczym poza typem sierści, jednak przez FCI uznawane są za odrębne rasy, których nie można ze sobą krzyżować.
Jakie ciekawostki znamy o wyżle?
Wyżeł węgierski uwielbia wodę i na spacerze przy akwenie nie omieszka skorzystać z kąpieli. Wyżeł węgierski to pies stosunkowo łatwy do wychowania i ułożenia. Wymaga jednak aktywności i dużej ilości ruchu. Jeżeli szukasz psa na długie spacery, który całym sobą będzie oddany rodzinie, jest to bardzo dobry wybór. Nie warto jednak brać tego psa do bloku, w żadnym wypadku nie sprawdzi się także w kojcu.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 57, https://www.zkwp.pl/wzorce/57.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.09.2000.