Gończy węgierski

Pies gończy węgierski Jest niezwykle inteligentny, szybki, zwinny, a także przyjazny, kochany i zabawny, jednak czy można go uznać za psa dla każdego? Jeśli szukasz mądrego, wiernego towarzysza, którego będziesz mógł obdarzyć miłością, gończy siedmiogrodzki będzie świetnym wyborem. Czy ten zwierzak z duszą łowcy okaże się dobrym pupilem jedynie dla aktywnych? Jakich warunków wymaga? Czy jego charakter jest problematyczny i w jaki sposób go kształtować? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedzi już teraz. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 55 do 65 cm;
masa ciała: min. 25 kg
Szatasierść: krótka, prosta, gęsta, przylegająca; z podszerstkiem;
maść: czarna podpalana
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterpogodny, odważny, żywy, cichy, wytrzymały

Gończy węgierski – historia rasy psa

Omawiana rasa psów wywodzi się od psów madziarskich, polskich oraz węgierskich. Została stworzona do polowania na zwierzynę w trudnych warunkach atmosferycznych, a także na różnych trudnych terenach. Jej przedstawiciele to niezwykle wytrzymałe i mądre zwierzęta, które były wykorzystywane do tropienia żubrów, sarn, jeleni i lisów. W czasach starożytnych to właśnie psy gończe były uwielbiane przez węgierskich królów i arystokrację. Rasie jeszcze na początku XX wieku groziło wyginięcie i dopiero w 1968 roku wznowiono hodowlę tych czworonogów. Obecnie Węgry i Rumunia są krajami, w których hodowle gończych węgierskich cieszą się popularnością.

Wygląd psa gończego węgierskiego – umaszczenie

pies gończy węgierski stoi na trawie

Zastanawiasz się, jak wyglądają psy omawianej rasy? Można powiedzieć, że zarówno ich wygląd, jak i postawa może budzić respekt. To psy średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają od 55 do 65 cm, z kolei waga waha się od 25 do 30 kg. Przedstawiciele tej rasy mają krótką sierść o umaszczeniu czarnym i rudym, a oczy gończych są ciemnobrązowe. Kiedyś psy te występowały w dwóch odmianach (krótkonożnej i wysokonożnej) jednak w dzisiejszych czasach pierwsza z nich jest rzadko spotykana.

Charakterystyka rasy gończy węgierski

Gończy węgierski to pies, który zdecydowanie budzi respekt, ale przy bliższym poznaniu okazuje się bardzo przyjazny i towarzyski. Najwyższy czas dowiedzieć się nieco więcej o temperamencie tych zwierzaków.

Umiejętności gończego węgierskiego

Nie da się zaprzeczyć, że ta rasa została stworzona do polowania. To psy niezwykle wytrwałe, inteligentne, szybkie, czujne i zdeterminowane. Świetnie sprawdzają się podczas pracy i nic nie jest w stanie odwrócić ich uwagi. Mimo wrodzonej chęci tropienia i polowania zwierzaki te bardzo szybko przywiązują się do swojego właściciela i uwielbiają spędzać z nim czas. Pamiętaj jednak, że to psy myśliwskie i mają silny instynkt łowiecki, a także świetny węch, dlatego koniecznie trzeba zabierać je codziennie na długie spacery. To dla nich okazja, aby swobodnie obwąchiwać wybrane miejsca. Potrzebują sporej dawki aktywności, zabawy i odpowiedniego szkolenia.

Wychowanie psa rasy gończy węgierski

gończy węgierski w pozycji wystawowej

Jeśli zdecydujesz się na zakup psa z hodowli lub przygarnięcie zwierzaka ze schroniska, musisz pamiętać, że wychowanie pupila jest niezwykle ważne. W przypadku szczeniaków gończego węgierskiego bardzo ważny jest etap socjalizacji i oswojenie malucha z różnymi sytuacjami, zwierzętami i innymi ludźmi. To także czas na naukę podstawowych komend. Czworonożny pupil już od pierwszych dni w twoim domu musi znać obowiązujące zasady. Jeśli nie wiesz, jak wychować psa, możesz udać się z nim do psiego przedszkola. Tam pod okiem wykwalifikowanych trenerów będziecie mogli wspólnie uczestniczyć w szkoleniu. Psy, które opisujemy, są przyjaźnie nastawione do dzieci i innych psów, oczywiście pod warunkiem, że zostały dobrze wychowane. W stosunku do obcych zachowują pewien dystans.

Zdrowie psów tej rasy

Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela chce, aby jego zwierzak żył jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem. Niestety, niektóre rasy są bardziej podatne na pewne schorzenia. Jeśli chodzi o zdrowie psów rasy gończy węgierski, można powiedzieć, że są one odporne na różne dolegliwości i bardzo rzadko chorują. Może mimo to pojawić się typowa również dla innych ras dolegliwość, czyli dysplazja stawów biodrowych. Przedstawiciele tej rasy żyją do około 10 do 12 lat.

Jak dbać o formę takiego pupila?

Trudne warunki pogodowe nie są dla nich wyzwaniem, jednak podczas upałów, podobnie do innych zwierzaków, powinny mieć stały dostęp do wody i cienia, w którym mogą się schować. Ze względu na ogromne pokłady energii, gończy łatwo zachowuje dobrą kondycję. Wystarczy, że zapewnisz swojemu towarzyszowi dobrą karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także zadbasz o dużą dawkę ruchu i zabawy.

Pielęgnacja psów rasy gończy węgierski

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa, niezależnie od rasy psa, na którą się zdecydujesz. Ze względu na krótką sierść gończego węgierskiego, pielęgnacja psów tej rasy nie wymaga szczególnej uwagi i poświęcania dużej ilości czasu. Nie trzeba go często czesać, choć jest to zalecane w okresach wzmożonego linienia. Do pielęgnacji bardzo dobrze się sprawdzi gumowa rękawica ze specjalnymi wypustkami. Znacznie więcej uwagi trzeba poświęcić kontroli stanu uszu, ponieważ przez słabą wentylację czasami dochodzi do rozwoju infekcji. Oczywiście, nie jest to nic groźnego, ale w takich przypadkach warto zgłosić się do lekarza weterynarii.

Pies gończy węgierski – dla kogo jest ta rasa?

Gończy węgierski to pies, który będzie świetnym towarzyszem wszystkich miłośników łowiectwa, ze względu na swoje predyspozycje do polowania. Jednak taki zwierzak bardzo dobrze odnajdzie się również w rodzinie, która nie ma tego rodzaju zainteresowań. Psy tej rasy mogą być odpowiednie dla osób, które lubią aktywność fizyczną, długie wycieczki, spacery i bieganie. Gończy z pewnością chętnie będzie towarzyszył w takich aktywnościach swojemu właścicielowi. Potrzeba ruchu jest ważna także podczas szkolenia, dlatego pamiętaj, by zapewnić miejsce pupilowi i poświęcić mu czas.

Czy gończy polubi inne zwierzęta i dzieci? Socjalizacja zwierzęcia

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gończy zagościł w rodzinie, w której są dzieci, a także inne zwierzęta. Jednak trzeba pamiętać, że te psy mają silną potrzebę dominacji, więc kluczowe jest odpowiednie wychowanie pupila już od pierwszych tygodni życia. Miej również na uwadze, że dorosła osoba zawsze powinna kontrolować relację między psem a dzieckiem i zachowywać ostrożność.

Jeśli szukasz wiernego towarzysza, który lubi ruch i zabawę na świeżym powietrzu, zdecydowanie możesz postawić na rasę gończy węgierski. Pupil chętnie będzie ci towarzyszył w codziennej aktywności, zaspokajając jednocześnie swoją potrzebę ruchu. Jeśli wasza relacja będzie oparta na zaufaniu i trosce, z pewnością szybko stanie się on twoim najlepszym przyjacielem. Opisane przez nas węgierskie psy myśliwskie są nie tylko inteligentne, wytrzymałe i przebiegle, ale także przyjaźnie nastawione do ludzi, pogodne i aktywne. Pamiętaj jednak, że decyzja o przyjęciu pod swój dach takiego zwierzaka nie może być pochopna. Pies to żywa istota, która wymaga twojej uwagi. Musisz pamiętać nie tylko o karmieniu, codziennych spacerach, zabawie, szkoleniu, ale także pielęgnacji i wizytach u weterynarza.

Bibliografia

FCI-Standard N° 241, 13.09.2000/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/241g06-en.pdf, TRANSLATION: Mrs C. Seidler and Mrs Elke Peper. Official language (FR), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 06.04.2000.

Fot. ilustracyjne: sajat keszites via Wikipedia, CC0
Fot. ilustracyjne: Lnko2323 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz