Podenco z Ibizy swoimi proporcjami może do złudzenia przypominać charta. Niech jego wygląd cię nie zmyli! Choć korzenie prawdopodobnie mają wspólne, są to dwie różne rasy – podenco to niezwykle stary pies myśliwski. Mocno polega na swoim słuchu i węchu. Uwielbia biegać i polować, choć dobrze sprawdzi się też jako wierny towarzysz w domu. Sprawdź, czy andaluz podenco to rasa dobra dla ciebie. Przeczytaj więcej o tym hiszpańskim czworonogu!
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 60 do 67 cm, psy od 66 do 72 cm; masa ciała: od 18 do 23 kg |
Szata | sierść: włos, zależnie od odmiany, krótki – mocny i błyszczący; długi – miękki, gęsty, o długości przynajmniej 5 cm; szorstki – bardzo gęsty, twardy, z brodą; maść: biało-ruda, jednolicie ruda, jednolicie biała; dopuszczalna płowa szorstka albo długa |
Długość życia | 12–14 lat |
Charakter | bystry, świetny w pracy, samiec zwykle kłótliwy wobec psów |
Podenco ibicenco – opis rasy
Podenco z Ibizy należy do grupy 5., czyli szpiców i psów ras pierwotnych. Znalazł się w sekcji 7. – pierwotnych psów myśliwskich. Mimo to nie podlega myśliwskim próbom pracy. Jest to typowy pies pierwotny – przedstawiciel jednej z najstarszych ras świata.
Podenco ibicenco porusza się zwinnie i szybko. Samce osiągają 66-72 cm wysokości, a suki mają 60-67 cm. Masa czworonogów waha się pomiędzy 18 a 23 kg. Dopuszczalne są odstępstwa od tych wymiarów, ale pod warunkiem, że pies nadal wygląda estetycznie i proporcjonalnie. Średnia długość życia rasy z Ibizy wynosi około 12-14 lat.
Podenco z Ibizy – wygląd
Obowiązujący aktualnie wzorzec tej rasy został wydany przez FCI w 1982 roku. Bardzo ważne, aby odległość od wierzchołka kufy do oczu była taka sama, jak od oczu do potylicy. Podenco z Ibizy to bez wątpienia niezwykle majestatyczny pies. Jego wygląd opisany jest we wzorcu następująco:
- głowa – długa, smukła, w kształcie stożka ściętego u nasady, dość mała w porównaniu z tułowiem;
- czoło jest delikatne i płaskie, a stop mało wyraźny;
- grzbiet nosa jest lekko łukowaty, jego skóra jest dość jasna, a nozdrza rozwarte;
- kufa jest długa i delikatna, zwykle w cielistym kolorze;
- wargi są cienkie i przylegające, w jasnym kolorze;
- zęby – białe i regularnie rozstawione w zgryzie nożycowym;
- oczy – skośne, małe, jasnobursztynowe lub karmelowe. Mogą mieć płochliwy wyraz i wykazywać brak zaufania, lecz także spory poziom inteligencji;
- uszy – sztywne, ruchliwe, wyprostowane, w kształcie podłużnego rombu. Są ustawione do przodu, na boki lub do tyłu – obracają się w płaszczyźnie poziomej. Środek nasady znajduje się centralnie na poziomie oczu. Podenco z Ibizy ma delikatne, nieduże uszy, bez sierści wewnątrz małżowiny;
- szyja – długa i smukła, łukowata, umięśniona, jej skóra jest gładka i napięta;
- kłąb – wyraźny i długi;
- grzbiet – prosty, giętki i długi;
- lędźwie – łukowate, mocne i stabilne;
- zad – opadający, z widocznymi mięśniami i kośćmi;
- klatka piersiowa – głęboka, wąska i długa, z płaskimi żebrami;
- podciągnięty brzuch;
- ogon – nisko osadzony, długi, grubszy u nasady i zwężający się ku końcowi; w spoczynku swobodnie zwisa, a w pobudzeniu układa się w sierp;
- przednie kończyny są pionowe i symetryczne, ustawione dość blisko siebie; tylne są długie i zwarte;
- łapy – długie i zwarte, z twardymi opuszkami i mocnymi pazurami;
- skóra – ściśle przylega do ciała, jest napięta i czerwonawa.
Podenco z Ibizy – sierść i umaszczenie
Andaluz podenco może mieć krótką, szorstką lub długą sierść. Jeśli jest krótka, powinna być mocna i błyszcząca. Szorstki włos jest typowo twardy, gęsty – nieco dłuższy z tyłu ud i na spodzie ogona. W tej wersji bardzo pożądana jest broda. W przypadku ostatniego typu owłosienia sierść powinna być bardziej miękka i osiągać przynajmniej 5 cm długości.
Umaszczenie psa z Ibizy powinno być biało-rude lub jednolite w jednym z tych dwóch kolorów. U psów długowłosych dopuszczalna jest też barwa płowa.
Andaluz podenco – zdrowie i pielęgnacja
Podenco nie wymagają raczej szczególnej troski weterynaryjnej ani pielęgnacyjnej. Nie są to psy nadmiernie podatne na choroby. Zdarzają się jednak alergie i napady. Powtarzającymi się problemami są:
- zaćma;
- dysplazja;
- głuchota.
Przeważnie utrzymanie takiego psa w zdrowiu fizycznym jest jednak dość proste.
Pielęgnacja psa podenco ibicenco
Dbanie o sierść podenco ibicenco również powinno być bezproblemowe. Wystarczy mniej więcej raz na tydzień lub dwa przeczesać włos naturalną szczotką. Jeśli będziesz regularnie o to dbać, praktycznie nie zauważysz żadnej sierści na meblach ani ubraniach. Raz na jakiś czas warto też delikatnie przemyć skórę psa. Konieczne są regularne kontrole i czyszczenie jego ruchliwych uszu – w ten sposób unikniesz infekcji.
Podenco z Ibizy – aktywność to podstawa
Ten aktywny pies potrzebuje przynajmniej 2-3 spacerów dziennie (każdy przynajmniej półgodzinny). Zdecydowanie nie zniesie siedzącego, statycznego trybu życia ani nudy w mieszkaniu. Możesz trzymać go w bloku, o ile zapewnisz mu wystarczająco dużo ruchu w ciągu dnia. W przeciwnym razie może się zmienić w prawdziwego niszczyciela. Warto zapisać swojego podenco z Ibizy na przykład do klubu coursingu. Taka dyscyplina i stymulacja wydobędzie jego pełny potencjał.
Podenco ibicenco – dieta
W kwestii żywienia należy zachować umiar. Możesz podawać psu suchą i mokrą karmę, a nawet domowe jedzenie. Jednak koniecznie uzgodnij z weterynarzem odpowiednią dietę. Musi być ona dobrana do indywidualnych potrzeb twojego pupila. Trzeba uwzględniać jego wiek, tryb życia i stan zdrowia. Szczeniak andaluz podenco musi mieć możliwość prawidłowego rozwoju i wzrostu. Natomiast zdrowy i dorosły pies nie może stać się otyły. Nadwaga powoduje duże trudności w bieganiu. Obfite posiłki w ciągu dnia grożą skrętem żołądka.
Podenco – charakter
Podenco z Ibizy to bez wątpienia pies inteligentny, aktywny i niezwykle żywiołowy. Uwielbia ruch na świeżym powietrzu. Jeśli planujesz trzymać go w bloku, koniecznie zaplanuj częste wycieczki poza miasto. Ma w swoim ciele ogromne pokłady energii. Może zachowywać się bardzo figlarnie, a na spacerach gonić małe zwierzęta. Jest dość cichy i nieśmiały z natury i nigdy nie szczeka bez przyczyny.
Usposobienie psa podenco z Ibizy
Jeśli zapewnisz zwierzakowi wszystkie niezbędne warunki, okaże się on wdzięcznym i kochającym psem. Charakter podenco w warunkach domowych jest raczej spokojny i łagodny. Czworonóg szybko i mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Uczy się chętnie i łatwo. Mimo to jest jednak dość niezależny i nie zawsze sprawnie współpracuje. To mocny, wytrzymały i dumny pies myśliwski. Może wykazywać agresywne zachowania względem innych zwierząt. Jest to kolejny powód do tego, aby bardzo rzetelnie przyłożyć się do jego prawidłowego szkolenia. Właśnie przechodzimy do tej kwestii.
Jak wychowywać podenco z Ibizy?
Zdecydowanie nie jest to zwierzak dla każdego. To pies myśliwski, a co za tym idzie – ma bardzo dużą potrzebę stałej stymulacji ruchowej. Jeśli mu tego nie zapewnisz, zobaczysz nadpobudliwy i złośliwy charakter podenco. Ta rasa bezwzględnie wymaga odpowiedniego szkolenia. Pamiętaj, że andaluz źle znosi agresję, krzyki i nerwowość u swojego właściciela. Nie powinieneś go karać za nieprawidłowe zachowanie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się nagradzanie pozytywnych nawyków.
Kontroluj podenco z Ibizy i bądź czujny
Trudności w opiece nad tym psem na tym się nie kończą. Wykazuje on bowiem bardzo silny instynkt myśliwski, w związku z czym może czasem uciekać. Chętnie i nagle rusza za wywęszonym tropem. Na spacerze zawsze zachowuj czujność lub trzymaj go na smyczy. Dom, w którym mieszka podenco z Ibizy, musi być odpowiednio zabezpieczony. Pies ten potrafi bardzo wysoko skakać – ogrodzenie powinno mieć przynajmniej 2 metry wysokości.
Pies podenco a towarzystwo dzieci
Specyficzny charakter podenco oznacza, że nie jest to dobry pies na pierwszego pupila:
- zdarza się, że nie wykonuje poleceń swojego właściciela, nawet po rzetelnej tresurze i może chcieć zdominować domowników;
- bywa nieprzewidywalny w kontaktach z dziećmi. Jeśli nie jest odpowiednio ułożony i zsocjalizowany, może gwałtownie reagować na zaczepki ze strony najmłodszych.
Zdecydowanie warto zasięgnąć porad specjalistów od psiej behawiorystyki podczas żmudnej tresury swojego podenco.
Andaluz podenco – historia rasy
Podenco ibicenco pochodzi z Balearów – czyli nie tylko Ibizy, lecz również z Majorki, Minorki i Formentery. Funkcjonuje tam oryginalna nazwa rasy – „ca eivissec”. Cieszy się ona dość sporą popularnością w Katalonii. W tych rejonach znana jest jako mallorqui, xarnelo, mayorquais, charnegue, charnegui i po prostu – pies z Balearów.
Badacze twierdzą, że została sprowadzona w te rejony przez Fenicjan lub Rzymian. Wizerunki psów w tym typie zostały odnalezione w grobowcach faraonów egipskich i różnych obiektach muzealnych. Obecnie początki rasy datuje się na rok około 4000 p.n.e. Podenco z Ibizy prawdopodobnie pochodzi od chartów, które pojawiły się na Sycylii (a później na Balearach) już w starożytności.
Podenco ibicenco – użytkowość
Podenco z Ibizy jest używany przede wszystkim do polowań na króliki (bez broni). Działa skutecznie zarówno w dzień, jak i w nocy. Ma niezwykle wyostrzony węch i słuch. Są to u niego zmysły znacznie sprawniejsze niż wzrok. Dzięki nim bez problemu wyczuwa i chwyta nawet dobrze ukryte króliki. Jego budowa sprawia, że porusza się szybko i zwinnie, więc błyskawicznie potrafi złapać swoją ofiarę.
Podenco z Ibizy na polowaniach
Podenco działa szczególnie sprawnie, gdy jest w grupie. Jeden pies wskazuje zwierzynę, a reszta ją otacza. Psy zaczynają szczekać dopiero, gdy znajdują się w odpowiednim szyku i widzą swoją ofiarę. Można wykorzystywać je także podczas polowania na zające i grubą zwierzynę. Sprawdzają się doskonale jako szperacze i aportery. Co ciekawe, myśliwi wykorzystują do tego przeważnie same suki (ewentualnie jednego samca w grupie samiczek). Dlaczego? Psy nie potrafią bowiem współpracować ze sobą. Mogą zacząć się kłócić i walczyć między sobą.
Niestety, podenco z Ibizy nie jest zbyt dobrze traktowany w swojej ojczyźnie. Służy tam przeważnie przy polowaniach. Zdarza się, że właściciel bezkarnie zabija swojego psa. Jest to dopuszczalne przy rzekomym upokorzeniu myśliwego przez jego psa. Aktualnie wiele stowarzyszeń europejskich walczy z takimi zwyczajami.
Podenco z Ibizy – cena i dostępność
Koszt utrzymania psa jest stosunkowo nieduży, ponieważ andaluz to rasa odporna na choroby. Zdrowa, zbilansowana dieta i regularne wizyty u weterynarza wystarczą, aby zapewnić mu długie, zdrowe życie. Miesięczne wydatki na podenco z Ibizy statystycznie wynoszą około 100-200 zł.
Inaczej sprawa się ma w kwestii samego kupna takiego psa. Andaluz podenco nie należy do ras popularnych w Polsce. Szczeniaki rodzą się rzadko i są raczej słabo dostępne. Jeśli ktoś chce mieć psiaka, wiąże się to oczywiście z dość sporym wydatkiem. Cena za podenco z Ibizy wynosi około 3200 złotych. Nie ma jednak szczegółowych danych co do standardów cenowych. Koszt może więc sięgać nawet 8000 zł! Wszystko zależy od wieku i pochodzenia psa, a także liczby szczeniąt w miocie i ich zgodności ze wzorcem FCI.
Zastanawiasz się nad kupnem pięknego podenco z Ibizy? Pamiętaj, że opieka nad takim zwierzakiem to nie tylko odpowiednia dieta i wychowanie. To pies myśliwski, który potrzebuje ogromnej dawki codziennego ruchu. To akurat nie tak wielki problem. Tresura i socjalizacja tej rasy bywa bowiem dość trudna. Dlatego najlepiej sięgnąć w tej kwestii po pomoc specjalistów. Jeśli jednak zapewnisz andaluzowi wszystko, czego potrzebuje, nagrodzi cię swoją wiernością i miłością. Ta starożytna rasa jest bez wątpienia niezwykle atrakcyjna, a w dodatku bardzo czuła i przyjacielska.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 89 /04.02. 2000/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/89.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.05.1982.