Labrador

Ogólny wyglądmocny i zwarty, bardzo aktywny pies
Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 54 do 56 cm, psy od 56 do 57 cm;
masa ciała: od 25 do 36 kg
Szatasierść: gładka, krótka, z gęstym podszerstkiem odpornym niekorzystne warunki;
maść: żółta, czekoladowa lub czarna
Długość życia10–12 lat
Charakterruchliwy, łagodny, oddany, bystry, chętny do zabawy, przyjazny, inteligentny
PochodzenieWielka Brytania
Użytkowośćpies aportujący
Klasyfikacja FCIgrupa 8 (aportery, płochacze i psy dowodne), sekcja 1 (aportery); podlega próbom pracy

Podstawowe informacje o labradorach

Sylwetka zwierzęcia wpisana jest w prostokąt. Cechuje ją szeroka i głęboka klatka piersiowa, a dolna część tułowia jest niemal prosta – nieznacznie zwęża się jedynie na brzuchu. Według charakterystyki labradora ogon jest pokaźny, grubszy u nasady i zwężający się ku górze. 

labrador leży

Głowa nie powinna być zbyt duża w stosunku do reszty ciała. Jest jednak dosyć masywna, a na pierwszy rzut oka wyróżniają się wyraźne łuki brwiowe. Uszy zwisają i są osadzone stosunkowo nisko. Wielkość zależna jest od cech osobniczych, przede wszystkim od genów, płci i wieku. Wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 56–57 centymetrów u psów labradora oraz 54–56 centymetrów u suk. Wzorzec określa prawidłową wagę labradora (od 25 do 36 kg). Psy można spotkać w kilku umaszczeniach:

  • czarne;
  • czekoladowe;
  • żółte (od jasnokremowego po rudy).

Wzorzec dopuszcza niedużą białą plamkę na piersi. Inne znaczenia nie powinny występować.

Jaki charakter mają labradory?

Labradory przez swoje przyjacielskie usposobienie postrzegane są obecnie przede wszystkim jako psy rodzinne. Są to psy o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej, co pozwala im na wyczuwanie nastrojów i dostosowywanie się do różnych sytuacji społecznych. Ich zdolność do szybkiego uczenia się i chęć do pracy z ludźmi sprawiają, że labradory są często wybierane jako psy terapeutyczne, asystujące i ratownicze.

Jaki temperament mają psy rasy labrador?

Labrador na trawie

To właśnie polowania (ciągle niestety częste hobby brytyjskiej arystokracji) są prawdziwym żywiołem labradora retrievera. Psy te zostały wyhodowane jako aportery i są bardzo cenione za tak zwane „miękkie pyski”. Oznacza to, że potrafią przynieść myśliwemu ustrzeloną ofiarę w całkowicie nienaruszonym stanie. Ich rolą jest przynoszenie w pysku martwych ptaków, najczęściej wyłowionych z wody. Pies ten nie sprawdza się najlepiej w zadaniach wymagających zwinności, jednak jako aporter jest niezastąpiony. 

Cechy idealnego właściciela dla labradora

Opiekun psa tej rasy powinien być aktywny fizycznie i gotowy zapewnić swojemu psu regularne, długie spacery oraz zabawy na świeżym powietrzu, aby sprostać wysokim potrzebom ruchowym pupila. 

Właściciel rasy labrador powinien również być cierpliwy i konsekwentny w szkoleniu, wykorzystując inteligencję i chęć do nauki tej rasy. Idealnie, powinien mieć również zacięcie do zajęć takich jak trening posłuszeństwa, aportowanie, czy nawet sporty psie, które pozwolą wykorzystać zdolności labradora.

Labrador – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Pies tej rasy uwielbia zabawę, jest bardzo czuły i opiekuńczy. Warto jednak pamiętać, że jest przede wszystkim psem stworzonym do polowań i do kontaktu z naturą. Ze względu na wymagany poziom aktywności labradora nie można ograniczać mu aktywności. Jak trenować psa rasy labrador? Psy te, szczególnie w młodym wieku, są bardzo energiczne. Uwielbiają aportować, są w tym absolutnie świetne. Aktywne spacery, szczególnie w okolicach wody to ich ulubiony sposób spędzania czasu.

Labrador – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Labradory są znanymi ze swojego przyjaznego i towarzyskiego charakteru, co czyni je idealnymi towarzyszami zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Te psy wykazują naturalną łagodność i cierpliwość, co sprawia, że doskonale dogadują się z dziećmi, często wykazując instynkt opiekuńczy. Labrador retriever jest również znany z umiejętności łatwego nawiązywania kontaktów z innymi psami oraz zwierzętami domowymi, co jest wynikiem ich spokojnego usposobienia i braku agresji. 

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy labrador?

Charakterystyka labradora sprawia, że jest to pies, który doskonale spełnia się w pracy. Nawet jeżeli masz w planach wychować go przede wszystkim na psa domowego, konieczne będzie szkolenie z posłuszeństwa. Wysoki poziom aktywności labradora, inteligencja i chęć do pracy sprawiają, że nauka komend jest prosta, nawet dla osoby, która nie ma dużego doświadczenia.

Warto jednak wiedzieć, że bywa uparty, więc kluczem do sukcesu jest konsekwencja i łagodność. Jak trenować psa rasy labrador? W szkoleniu warto z rozwagą wykorzystywać łakomstwo psa. Motywacja w postaci jedzenia bardzo ułatwia egzekwowanie posłuszeństwa i wykonywanie komend. 

Jak dbać o zdrowie labradora?

Chociaż psy te są stosunkowo zdrową rasą, masowo cierpią na problemy związane bezpośrednio z otyłością. Wynika to z bardzo istotnej cechy charakteru labradorów. Musisz bowiem wiedzieć, że przedstawiciele tej rasy to miłośnicy jedzenia w każdej postaci. Nie pogardzą niczym, co choćby przypomina posiłek. W połączeniu z uległością opiekuna może to nieść opłakane w skutkach konsekwencje.

Ich otyłość to prawdziwa plaga, która sprawia, że zwierzęta te żyją krócej, częściej zapadają na nowotwory i mają problemy z kręgosłupem. Koniecznie więc odpowiednio dobierz dietę swojego pupila i nie ulegaj jego słodkim oczom, które wiecznie błagają o przekąskę. W przeciwnym razie zwierzak wyjątkowo szybko utyje. Czytaj dalej, aby poznać najczęstsze choroby rasy labrador.

Jakie są najczęściej występujące choroby u labradorów?

labrador stoi

Najczęstsze choroby rasy labrador obejmują dysplazję stawu łokciowego i biodrowego. Właśnie dlatego warto dostosowywać aktywność fizyczną do fazy rozwoju psa. Szczególnie istotne jest zaniechanie bardzo intensywnej aktywności fizycznej do momentu, aż pies wyjdzie z fazy wzrostu, czyli mniej więcej do ukończenia przez niego pierwszego roku życia. 

Nawet chodzenie po schodach, szczególnie regularne, jeśli mieszkasz na wyższym piętrze bez windy, może mieć destrukcyjny wpływ na kości i stawy pupila. W rasie labrador zdarzają się także choroby oczu. Na starość może pojawić się zaćma, jednak o wiele groźniejszy jest postępujący zanik siatkówki. Tę chorobę można wykluczyć z linii, wykonując odpowiednie badania genetyczne. Właśnie dlatego warte polecenia są wyłącznie hodowle, które te badania regularnie przeprowadzają. 

Dieta i żywienie – jak dopasować do labradora?

Dieta jest kluczowym elementem dbania o labradora retrievera. Karma powinna być dobrej jakości. Zadbaj, aby była:

  • bogata w białko i tłuszcze;
  • uboga w węglowodany. 

Wybieraj propozycje bezzbożowe (karma może być sucha lub mokra) i koniecznie dostosuj wielkość porcji do aktywności psa. W internecie dostępne są kalkulatory zapotrzebowania energetycznego, które pozwalają łatwo wyliczyć, ile dokładnie pies powinien jeść. Kieruj się również wytycznymi producenta i kontroluj wagę labradora, modyfikując na tej podstawie dawki dzienne jego posiłków.

Jak pielęgnować psy rasy labrador?

labrador czekoladowy leży

Pielęgnacja tych psów nie jest trudna ani szczególnie skomplikowana. Psy te linieją dwa razy w roku i w tym okresie mogą potrzebować bardziej intensywnego wyczesywania. Na co dzień jednak wystarczy raz na jakiś czas przeczesać je gumową rękawicą. Ze względu na budowę ucha warto regularnie kontrolować jego stan, by nie dopuścić do zapalenia lub rozwoju grzybicy.

Czego nie wiesz o rasie labrador? Psy te mają skłonność do specyficznego korzystania z uroków natury, co w praktyce objawia się tarzaniem w czym się da. Woda, trawa i błoto to żywioł psa tej rasy. Bardzo możliwe, że po każdym dłuższym spacerze będziesz musiał urządzić swojemu pupilowi kąpiel. W tym celu skorzystaj z łagodnego szamponu dla psów o krótkiej sierści. 

Wprowadzenie szczeniaka rasy labrador do nowego domu

Jest to bardzo popularny typ psa, dlatego najpewniej nie będziesz miał żadnego problemu ze znalezieniem hodowli, która sprzedaje szczeniaki rasy psów labrador. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na związek, w jakim została ona zarejestrowana. Godne uwagi są wyłącznie hodowle zrzeszone w uznanej organizacji, które mają psy z udokumentowanymi, wielopokoleniowymi rodowodami. W kraju jedyną organizacją, która ma uprawnienia do wystawiania rodowodów FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), jest Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

Historia i pochodzenie rasy labrador

Przodkami rasy labrador były psy, które pracowały w portach Nowej Fundlandii i polowały z brytyjskimi myśliwymi. Historia labradora wygląda tak, że przez wiele lat hodowano go bez wyraźnego wzorca ani planu. Psy w tym typie niejednokrotnie były na granicy wyginięcia. Oficjalną hodowlę rozpoczęto dopiero w trzeciej dekadzie XIX wieku i od tamtej pory brytyjski Kennel Club stale udoskonalał rasę.

Pochodzenie i rozwój rasy labrador

Początkowo psy te były używane przez rybaków do pomocy przy połowie ryb, odzyskiwania sieci i pływania w zimnych wodach. W XIX wieku psy rasy labrador trafiły do Anglii, gdzie zyskały dużą popularność wśród myśliwych jako niezawodni towarzysze polowań. To właśnie w Anglii doszło do intensywnego rozwoju rasy, kształtując labradora jako psa o łagodnym temperamencie, inteligencji i znakomitych zdolnościach do nauki. 

Obecność rasy labrador w Polsce

labrador przytulony do opiekuna

Popularność psów rasy labrador w Polsce wzrosła znacznie w latach dziewięćdziesiątych oraz na początku XXI wieku. Do tego czasu psy te cieszyły się ogromnym powodzeniem przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i w krajach zachodniej Europy. 

Ciekawe fakty i rekordy rasy labrador

Ze względu na doskonały węch psy rasy labrador retrievery bardzo często wykorzystywane są w służbach celnych. Z powodzeniem wyszukują narkotyki i ładunki wybuchowe. Charakter labradorów jest tak mocno doceniany, że w Korei coraz popularniejszy jest biznes, który polega na klonowaniu tych zwierząt.

Znane osobistości i historie związane z rasą labrador

Historia labradorów jest związana z wieloma znanymi osobistościami. Jedną z najsłynniejszych postaci związanych z tymi psami jest amerykański prezydent Bill Clinton, który miał czarnego labradora o imieniu Buddy. Buddy stał się częścią życia rodzinnego Clintonów w Białym Domu, zdobywając sympatię opinii publicznej. 

Wpływ na zwiększenie popularności tej rasy miał też fakt, że mieli je w młodości brytyjscy książęta – William i Harry. Rodzina królewska faktycznie od lat bardzo ceni sobie tę rasę, jednak głównie ze względu na jej doskonałe umiejętności łowieckie. 

Labrador szczeniak na trawie

Jaką rolę odgrywają psy rasy labrador w pracy i służbie?

Zamiłowanie do pracy oraz doskonały węch sprawiają, że rasa psów labrador te sprawdzają się w wielu funkcjach i w różnych dziedzinach. Możemy spotkać je w roli:

  • psów poszukujących osób zaginionych;
  • ratowników wodnych;
  • przewodników osób niewidomych i z niepełnosprawnościami;
  • psów wykrywających narkotyki i ładunki wybuchowe;
  • psów terapeutycznych.

W terapii z udziałem zwierząt często wykorzystuje się psy, które mają cechy charakteru predysponujące je do pracy z osobami chorymi. Dobrze ułożone potrafią być spokojne i zrównoważone. Lubią kontakt z człowiekiem, są cierpliwe i niezwykle empatyczne. Opinie o labradorach są takie, że niektóre z nich są w stanie wyczuć nadchodzący atak padaczki swojego ludzkiego podopiecznego. 

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy labrador?

Trudno uśrednić cenę labradora, ponieważ jest ona zawsze ustalana indywidualnie przez każdego hodowcę i zależy od bardzo wielu czynników. Rasowy labrador z metryką ZKwP uprawniającą do wystawienia rodowodu kosztuje zazwyczaj od 2,5 do 4 tysięcy złotych, jednak czasami ich cena potrafi sięgać nawet 6–7 tysięcy. Dobry hodowca odpowie na wszystkie twoje pytania i nie będzie miał problemu z przedstawieniem ci rodziców szczeniaka i okazaniem wyników ich badań genetycznych. 

Jak długo żyją psy rasy labrador?

Psy rasy labrador retriever są znane z relatywnie długiej żywotności jak na dużą rasę psów. Średnia długość życia labradora wynosi zazwyczaj od 10 do 12 lat. Oczywiście, wiele czynników może wpływać na to, ile lat żyje labrador, w tym genetyka, jakość opieki, dieta i poziom aktywności fizycznej. 

Czy rasa labrador jest łatwa do szkolenia?

Labradory są uważane za jedną z ras najłatwiejszych do szkolenia. Ich inteligencja, chęć do pracy oraz pragnienie zadowolenia właściciela sprawiają, że labradory szybko i entuzjastycznie reagują na trening. Są to psy, które wykazują dużą chęć do nauki i mogą być szkolone w wielu dziedzinach.

Czy rasa labrador jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Labrador w mieszkaniu potrzebuje dużej ilości ruchu. Zanim kupisz go do mieszkania, zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednio długie spacery i dużo zabawy na zewnątrz oraz, czy budynek jest wyposażony w windę. Życie labradora w małej przestrzeni może być męczące, jeśli nie zapewni mu się odpowiedniej ilości ruchu i aktywności.

Labrador infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 122 /12.01.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/122.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2024

Więcej informacji

Dodaj komentarz