Ilość wody, jaką powinien wypijać pies, zależy od jego wagi i wynosi około 50 mililitrów na każdy kilogram. Poza tym pragnienie zależy też od spożywanej karmy, od aktywności pupila i temperatury powietrza. Niekiedy nadmierne spożycie wody może być sygnałem problemów zdrowotnych, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy. Jak rozpoznać, czy pies pije wystarczająco dużo? Kiedy powinien zbadać go lekarz? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co oznacza, gdy pies pije dużo wody.
Pies pije dużo wody. Kiedy jest to normalne?
Są sytuacje, gdy pies po prostu potrzebuje większej ilości wody, aby odpowiednio nawodnić organizm. Oto to:
- aktywność na świeżym powietrzu, długie spacery, bieganie, aportowanie;
- upalne, letnie dni i duszne noce;
- spożywanie dużej ilości suchej karmy;
- podawanie lekarstw i suplementów diety.
Pamiętaj, że zmiana karmy na suchą zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Podobnie zwiększenie masy ciała i aktywne zabawy latem. A jak rozpoznać, gdy pies pije za dużo?
Pies pije więcej wody niż zwykle? Obserwuj, czy nie ma innych niepokojących objawów
Jeśli widzisz, że zapotrzebowanie na wodę zwiększyło się bez wyraźnych powodów, to zwróć uwagę na to, czy pies ma apetyt i jak się zachowuje. Zdrowe czworonogi powinny zjadać tyle samo karmy, co wcześniej. Jeśli pies nie chce jeść, ale dużo pije i sika, to lepiej skonsultować to z weterynarzem. Może to być objaw cukrzycy, chorób z przebiegiem gorączki, schorzeń wątroby i niewydolności nerek albo obecności toksyn w organizmie. Dodatkowe niepokojące objawy to biegunka u psa, wymioty i popuszczanie moczu. Mogą one być objawem zatrucia, problemów z tarczycą lub ropomacicza u suczek.
Poznaj objawy przewodnienia organizmu psa
Zbyt częste picie wody może spowodować przewodnienie zwierzaka. Jest to rozrzedzenie poziomu elektrolitów we krwi. Pies staje się wtedy apatyczny i ospały, ma rozszerzone źrenice, problemy z koordynacją ruchów i nie chce jeść. Jeśli zaobserwujesz takie objawy u swojego pupila, zabierz go do lekarza weterynarii. Zleci on zapewne badanie moczu i zrobi zwierzęciu USG. Zapyta cię o dietę psa i jego codzienną aktywność, a także o wszystkie niepokojące objawy. Równie niepokojąca sytuacja występuje, gdy pies nie chce pić wody.
Przyczyny i objawy odwodnienia u psa
Pies powinien mieć przez cały czas dostęp do świeżej wody. Jeśli ma za mało płynów, może dojść do odwodnienia, a latem także do udaru cieplnego. Objawem jest intensywne ziajanie, przyspieszone tętno, suchy nos i dziąsła oraz ogólne osłabienie zwierzaka. W tym przypadku podaj psu wodę i sprawdź, czy ją wypije. Niekiedy pies nie chce pić, chociaż ma przed sobą miskę z wodą. Przyczyną mogą być choroby, takie jak zapalenie otrzewnej czy inne wewnętrzne schorzenia. Często powodem odwodnienia jest zapalenie pęcherza, a także biegunka i wymioty, spowodowane zatruciem pokarmowym.
Chcesz mieć kontrolę nad tym, ile wody pije twój pies? Kup mu miskę z miarką i obserwuj, jak dużo płynów spożywa. Nagła zmiana zapotrzebowania na wodę bez wyraźnej przyczyny powinna być sygnałem do obserwacji innych objawów. Jeśli twój pies pije dużo wody, warto skonsultować to z weterynarzem.