Nie da się ukryć, że pierwsze tygodnie życia są niezwykle ważne w życiu psa. To wtedy rozwija się jego ciało. Sprawdź, jak zadbać o szczenię, zapewniając mu odpowiednie jedzenie.
Karmienie szczeniaka – odstawienie od matki
Jak wygląda karmienie szczeniaka w pierwszych dniach życia? Na początku oseski karmione są mlekiem matki. Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ pokarm matki zawiera wiele cennych dla psa składników. Wzmacnia odporność i rozwija cały organizm. Pokarm ten jest głównym pożywieniem szczeniaka do około 4. tygodnia życia.
Rozszerzanie diety szczeniaka
Potem następuje okres rozszerzania diety. Możesz powoli włączać do niej dodatkowe składniki, aby układ pokarmowy mógł się powoli przestawić. Może być to karma mokra lub sucha, namoczona w wodzie. Szczeniaki w tym czasie nie mają jeszcze wszystkich zębów, które pozwalałyby na gryzienie suchego pokarmu.
Około 8 tygodnia powinno nastąpić całkowite odstawienie od mleka matki i przejście na pokarm stały. Bardzo ważne jest, aby działać rozważnie i stopniowo, by nie podrażnić delikatnego układu pokarmowego szczeniaka. Jedzenie dla szczeniaka powinno zmieniać konsystencję z papkowatej aż do stałej.
Karma powinna być dostosowana do wieku psa. Najlepiej, żeby była pełnowartościowa i dostarczała szczeniakowi wszystkich niezbędnych do rozwoju substancji odżywczych. Jak widzisz, w pierwszych tygodniach życia największy wpływ na karmienie szczeniaka ma matka.
Karmienie szczeniaka w pierwszych dniach w nowym domu
Jeśli zdecydujesz się na szczeniaka ze schroniska lub z hodowli, pies w pierwszych dniach w nowym domu powinien jeść karmę, którą dostawał w poprzednim miejscu. Możesz też zmienić rodzaj pokarmu, jeśli nie jest dostatecznie dobry – pamiętaj jednak, aby zmiany wprowadzać stopniowo. Układ pokarmowy szczeniaka jest delikatny. Zaleca się, aby na początku mieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach dwie karmy, stopniowo zwiększając ilość tej właściwej, na którą chcesz, aby przeszedł twój pupil.
Jaką karmę dla szczeniaka wybrać?
Karmienie szczeniaka to dla wielu nowych właścicieli nie lada wyzwanie. Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać żywienie szczeniaka, od razu należy wspomnieć o tym, że szczenięta mają większe zapotrzebowanie na wszelkie składniki odżywcze niż starsze psy. Zapotrzebowanie to jest uwarunkowane przede wszystkim rasą, wiekiem, wielkością i masą ciała.
Dawkowanie karmy dla szczeniąt
Jeśli chodzi o dawkowanie karmy dla szczeniaka, dzienną dawkę, jaką powinieneś podawać swojemu psu, znajdziesz na opakowaniu każdej karmy. Pamiętaj jednak, że gramatura ta zazwyczaj dotyczy wszystkich porcji w ciągu dnia i powinna być podzielona na kilka posiłków, a nie dostarczona w jednym.
Podczas karmienia szczeniaka musisz zwracać uwagę na porcje. Odpowiednie dawkowanie karmy dla szczeniąt jest niezwykle ważne. Jeśli szczeniak będzie dostawał zbyt dużo pokarmu, nie wpłynie to pozytywnie na jego rozwój, może też doprowadzić do otyłości lub spowodować biegunki. Za mało jedzenia sprawi, że pies nie będzie się dobrze rozwijał.
Czym karmić szczeniaka?
Jeśli chodzi o karmienie szczeniaka, istotny jest wybór odpowiedniej karmy. Zatem – czym karmić szczeniaka? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma też karmy, która będzie idealna dla każdego psa i spełni jego potrzeby żywieniowe i smakowe.
Dobry pokarm powinien być bogaty w podstawowe składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze, a także witaminy i minerały. Ma dostarczać szczeniakowi energię niezbędną do prawidłowego rozwoju.
Nie zapominaj, że musi to być produkt lekkostrawny, gdyż wrażliwy układ pokarmowy twojego pupila dopiero się rozwija. Karma przede wszystkim powinna być przeznaczona dla szczeniąt. Nie bez znaczenia jest również jej smak i aromat, który powinien zachęcać psa do jedzenia.
Karmienie szczeniąt – ile razy dziennie?
Wiesz już, że karmę powinno się dawkować według zaleceń, które znajdziesz na opakowaniu. Jednak pozostaje odpowiedź na pytanie – ile razy dziennie karmić szczeniaka?
Przede wszystkim już od pierwszych dni w nowym domu trzeba nauczyć zwierzę konkretnego rytmu dnia. Pies powinien dostawać pożywienie o stałych porach. Szczeniaka do około 6. miesiąca życia powinno karmić się częściej niż dorosłego czworonoga. Częstotliwość ta uzależniona jest od indywidualnych potrzeb szczeniaka, a także możliwości właściciela. To, ile razy karmić szczeniaka i jak dobierać porcje, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie docelowa wielkość zwierzęcia. Zbyt małe porcje mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu, a zbyt duże do nadwagi.
Ile posiłków dla szczeniaka?
Szczeniakowi dzienną porcję można podzielić nawet na około 5 mniejszych posiłków. Wraz z wiekiem można ilość tę zmniejszać, a dorosłemu psu podawać dzienne zapotrzebowanie w 2 posiłkach. To oczywiście przykładowy pomysł na karmienie szczeniaka. Ty jako właściciel najlepiej znasz swojego zwierzaka i wiesz, jakie rozłożenie porcji w ciągu dnia będzie dla niego najlepsze.
Ważne jest przede wszystkim, aby trzymać się dziennej gramatury pokarmu. Jeśli dodatkowo dajesz mu smakołyki, pamiętaj, że one również mają kalorie. Nie można z nimi przesadzać, nie powinny też zastępować posiłków w ciągu dnia.
Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak karmić psy, z podziałem na ich wielkość:
- małe psy – do trzeciego miesiąca życia podajemy trzy posiłki dziennie. Po ukończeniu czwartego miesiąca porcje można zmniejszyć do dwóch;
- średnie psy – do szóstego miesiąca podajemy trzy posiłki dziennie, później porcje zmniejszamy do dwóch;
- psy ras dużych i olbrzymich – trzy posiłki dziennie podajemy do szóstego miesiąca życia. Po tym czasie można podawać dwa posiłki dziennie. Co istotne, w tym przypadku pozostajemy przy takiej dawce aż do dorosłości, ponieważ duże psy mają tendencję do skrętu żołądka.
Karmienie szczeniaka to z pewnością nie lada wyzwanie dla właścicieli, którzy wcześniej nie mieli psa. Jeśli to twój pierwszy pupil, dowiedz się wcześniej, jak karmić szczeniaka. Przede wszystkim pamiętaj, że pies przez pierwsze dni w nowym domu powinien jeść karmę, którą dostawał w hodowli lub schronisku. Powinna być ona dostosowana do wieku czworonoga, jego potrzeb i aktywności.
Gramatura dzienna, jaką powinien dostawać pupil, zawsze widoczna jest na opakowaniu danej karmy. Ilość posiłków w ciągu dnia również powinna być indywidualnie dopasowana do szczeniaka i trybu życia właściciela. Młode psy powinny jeść częściej, mniejsze porcje. Wraz z wiekiem liczba porcji ulega redukcji.