W artykule wyjaśnimy, w jaki sposób dochodzi do rozwoju wodobrzusza u psa oraz którym chorobom najczęściej towarzyszą tego typu dolegliwości. Poznasz także objawy, które powinny skłonić cię do odwiedzenia gabinetu weterynaryjnego. Znajdziesz tu również informacje o metodach leczenia schorzenia.
Wodobrzusze u psa, czyli efekt nagromadzenia się płynu
Organy znajdujące się w jamie brzusznej zarówno u ludzi, jak i psów są otoczone otrzewną trzewną. Z kolei do ściany brzucha przylega otrzewna ścienna.
Płyn puchlinowy
Przestrzeń między wcześniej wymienionymi błonami jest wypełniona niewielką ilością płynu, nazywanego także płynem puchlinowym.
Pełni on bardzo ważną funkcję w organizmach wielu gatunków zwierząt. Odpowiada za ochronę narządów jamy brzusznej przed różnego rodzaju urazami czy podrażnieniami, które mogłyby powstać w wyniku przemieszczania się tych organów.
Kiedy u psa tworzy się wodobrzusze?
Wodobrzusze u psa powstaje, kiedy dojdzie do nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu ochronnego. Należy jednak pamiętać, że o ile obecność wody w brzuchu zwierzaka jest stanem patologicznym, to nie stanowi jednostki chorobowej sama w sobie.
Jej leczenie zawsze trzeba zacząć od wykrycia przyczyny, czyli choroby podstawowej.
Objawy wodobrzusza, które powinny skłonić cię do wizyty u weterynarza
Objawy wodobrzusza u psa są widoczne gołym okiem nawet dla laika. Nie sposób ich przegapić, szczególnie kiedy stan jest już zaawansowany. Gdy płyn zaczyna gromadzić się w jamie brzusznej psa, dochodzi do powstania wyraźnie widocznego obrzęku tej części ciała u czworonoga.
Brzuch przypomina balon, który wraz z napełnianiem się wody, staje się coraz to większy i bardziej okrągły. Ten patologiczny stan jest przyczyną nie tylko dyskomfortu, ale także ogromnego bólu.
Inne symptomy wodobrzusza
Niestety wodobrzuszu często towarzyszą również inne symptomy. Jeśli gromadzący się płyn zacznie naciskać na przeponę, u zwierzaka mogą pojawić się wymioty oraz trudności z oddychaniem. Jednak to nie wszystko.
Często u pacjentów obserwuje się także biegunkę, utratę apetytu, gorączkę, apatię oraz osłabienie. W zaawansowanym stadium przeważnie zwiększa się masa ciała zwierzaka, co ma związek ze wciąż zwiększającą się masą płynu. Wodobrzusze u psa może mieć różne przyczyny i być efektem chorób o zróżnicowanych objawach klinicznych.
Czy powiększenie brzucha to zawsze wodobrzusze?
Pamiętaj jednak, że powiększenie brzucha nie zawsze musi oznaczać gromadzenie się w nim płynu. Jeśli zaważysz je u swojego pupila, od razu udaj się z nim do weterynarza.
Nie tylko choroby wątroby! Przyczyny wodobrzusza u psa
Wodobrzusze u psa najczęściej jest efektem marskości wątroby oraz innych chorób tego narządu, które prowadzą do powstania nadciśnienia wrotnego. Dlaczego dochodzi do gromadzenia się płynu u tych pacjentów?
Wątroba to narząd odpowiedzialny za wytwarzanie białka o nazwie hipoalbuminemia, odpowiedzialnego za zwiększenie stężenia sodu, w efekcie czego dochodzi do zatrzymania wody w organizmie zwierzaka.
Wodobrzusze jako objaw problemów z sercem
Co ciekawe, wodobrzusze jest stosunkowo częstym symptomem niewydolności serca u psa. W tym przypadku do nagromadzenia się płynu dochodzi wskutek zaburzeń krążenia krwi. Najczęściej jest to efektem kardiomiopatii rozstrzeniowej, chorób osierdzia, dirofilariozy, niedomykalności zastawki trójdzielnej lub innych wad serca.
Nowotwory
Ten stan patologiczny może być także następstwem krwawień z guzów o charakterze nowotworowym, czy urazów wewnątrz jamy brzusznej (na przykład pęknięcia pęcherza moczowego) lub uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Inne schorzenia objawiające się wodobrzuszem u psa
Wodobrzusze u psa może świadczyć również o następujących schorzeniach: niewydolność nerek, nadciśnienie uogólnione, niski poziom białka we krwi (będący zarówno efektem choroby, jak i niedożywienia), zapalenie otrzewnej, gruźlica, choroba zapalna jelit, zapalenie trzustki, inwazja niektórych pasożytów wewnętrznych oraz wiele innych.
Jak widzisz, ten bardzo niepokojący objaw może świadczyć o niezliczonych chorobach. Jeśli zaobserwowałeś go u swojego podopiecznego, od razu udaj się z nim do kliniki weterynaryjnej, w której lekarz zajmie się wykonaniem odpowiednich badań oraz wdrożeniem leczenia.
Leczenie wodobrzusza u psa
Jak już wiesz, wodobrzusze u psa nie jest jednostką chorobową samo w sobie, w związku z czym jego leczenie należy zacząć od znalezienia przyczyny i postawienia właściwej diagnozy. Gromadzenie się płynu w jamie brzusznej czworonoga może być efektem rozmaitych chorób, których leczenie będzie wymagać zupełnie innego postępowania.
Usunięcie płynu
Jeśli stan jest zaawansowany, lekarz weterynarii może podjąć decyzję o usunięciu płynu. Należy jednak pamiętać, że to jedynie chwilowa ulga dla zwierzaka, ale bez wyeliminowania bezpośredniej przyczyny wodobrzusza, dolegliwości mogą szybko powrócić.
Leczenie paliatywne
W zależności od rozpoznania oraz stanu ogólnego pacjenta weterynarz może zdecydować się na wdrożenie jednej z metod terapeutycznych lub połączyć je wszystkie. Leczenie paliatywne pomaga podnieść komfort życia psa z wodobrzuszem i poprawić jego samopoczucie, ale jego samodzielne stosowanie nie prowadzi do całkowitego wyleczenia.
Leczenie objawowe
Z kolei leczenie objawowe może polegać na stosowaniu środków mających na celu zmniejszenie ciśnienia płynu w jamie brzusznej psa. Często schorzeniu towarzyszą także inne symptomy, które również należy niwelować.
W przypadku problemów z oddychaniem zaleca się tlenoterapię, natomiast czworonogom cierpiącym z powodu biegunki i wymiotów płynoterapię. U pacjentów z infekcją bakteryjną niezbędne jest wdrożenie antybiotykoterapii.
Terapia swoista ma na celu usunięcie przyczyny wodobrzusza u psa oraz całkowite wyleczenie zwierzaka. Niestety w przypadku chorób w zaawansowanym stadium jego wdrożenie może okazać się niemożliwe.
Od czego zależy metoda leczenia wodobrzusza?
Rodzaj zastosowanych metod terapeutycznych zależy od podłoża problemu. Farmakologia może opierać się między innymi na podawaniu psu leków moczopędnych (najczęściej będzie to spironolakton), antybiotyków czy środków przeciwbólowych. Z kolei u czworonogów z guzami w jamie brzusznej lub krwotokami najważniejsze jest leczenie operacyjne.
W przypadku niektórych schorzeń, zwłaszcza marskości i zwłóknień wątroby kuracja wymaga całkowitej zmiany trybu życia pacjenta. Niezbędna jest zmiana diety na taką z obniżoną ilością białka oraz sodu. Zaleca się także zmniejszenie porcji posiłków, przy jednoczesnym zwiększeniu ich ilości.
Wodobrzusze u czworonoga – podsumowanie
Wodobrzusze u psa może być efektem różnych chorób dotyczących niemalże każdego układu znajdującego się w organizmie czworonoga. Sprawia to, że nie tylko trudno je leczyć, ale również zapobiegać jego rozwojowi. Jeśli zależy ci na zdrowiu twojego pupila, stosuj się do podstawowych zasad zdrowego życia. Dbaj o dobrej jakości pożywienie, regularną aktywność fizyczną i nie zapominaj o kontrolnych wizytach w gabinetach weterynaryjnych.