Żaden młody, do tej pory w pełni zdrowy pies nie powinien nagle tracić równowagi. Jeśli tak się dzieje, jest to sytuacja wysoce niepokojąca, bo może świadczyć m.in. o poważnych objawach neurologicznych. Oczywiście jednorazowe zdarzenie nie musi od razu budzić niepokoju, bo pies – tak jak każdy – może się np. po prostu przez przypadek potknąć i wywrócić. Jeżeli jednak nie potrafi wstać lub utrzymać się na łapach, złapać równowagi, a do tego ogólnie jest jakiś nieswój (każdy opiekun zna swojego pupila i wie, jak się na co dzień zachowuje), nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Dowiedz się więcej na temat zaburzeń równowagi u psa!
Zaburzenia równowagi u psa – poznaj możliwe przyczyny
Większość przyczyn zaburzeń równowagi u psów na swoje podłoże w schorzeniach o naturze neurologicznej, czyli dotyczy układu nerwowego. Do najczęstszych powodów zaburzeń tego rodzaju zalicza się m.in. takie dolegliwości jak:
- dyskopatia – wiąże się ona ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Pies może mieć problemy z utrzymaniem równowagi w wyniku ucisku kręgów na rdzeń kręgowy. Jest to schorzenie, które nie tylko powoduje trudności w poruszaniu się, ale wywołuje też ogromny dyskomfort i ból. Im szybciej zostanie rozpoznane i poddane leczeniu, tym większe prawdopodobieństwo powrotu psa do zdrowia i sprawności;
- zespół przedsionkowy – pod tą tajemniczą nazwą kryje się dolegliwość, która często wynika z uszkodzenia błony bębenkowej lub/i zapalenia ucha środkowego. Chwiejność, trudności z chodzeniem, przewracanie się to nie jedyne objawy choroby neurologicznej, jaką jest zespół przedsionkowy obwodowy. Jej charakterystycznymi symptomami są m.in. przechylenie głowy i oczopląs;
- udar mózgu – w przypadku psów występuje rzadziej niż dwie wyżej wymienione przyczyny, ale jest możliwy. Jako że jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, pies musi jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza weterynarii.
Bez konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia szeregu badań nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, co wywołuje zaburzenia równowagi u psa. Dlatego, gdy tylko zaobserwujesz niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Leczenie zaburzeń równowagi u psa
Leczenie zaburzeń równowagi u psa jest oczywiście uzależnione od przyczyny. Dlatego tak ważne jest, aby w możliwie najszybszym tempie do niej dotrzeć, powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się niekorzystnych zmian i po prostu pomóc psu w powrocie do zdrowia. Żaden doświadczony, świadomy lekarz nie będzie wyrokował bez przeprowadzenia diagnostyki. Choć może podejrzewać przyczynę, musi przeprowadzić szereg badań, by potwierdzić lub obalić swoją hipotezę. Należą do nich m.in. szczegółowe badania krwi, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, RTG.
Lekarz będzie też w dużej mierze opierał się na wywiadzie z właścicielem, ponieważ zanim otrzyma wyniki badań, musi wdrożyć leczenie objawowe, które choć na chwilę poprawi stan czworonoga i przyniesie złagodzenie bólu, jeśli ten występuje. Postaraj się możliwie najdokładniej zobrazować lekarzowi, kiedy i w jaki sposób objawiają się zaburzenia równowagi u psa.
Jakie jest rokowanie w leczeniu problemów z równowagą?
Trudno tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak m.in. wiek psa, jego ogólny stan zdrowia, stopień zaawansowania schorzenia i przyczyna zaburzeń równowagi u psa. W niektórych przypadkach wystarczy wdrożenie właściwie dopasowanej farmakoterapii. W innych, szczególnie w przypadku zmian zwyrodnieniowych bądź nowotworowych, konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna. Po niej pies będzie musiał przejść rekonwalescencję pod czujnym okiem lekarza i opiekuna.
Jak dbać o psa z zaburzeniami równowagi?
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest naturalnie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz, dostosuj się do jego wskazówek. Jest to bardzo ważne, aby nie pogorszyć stanu zwierzęcia. Nie podejmuj żadnych działań na własną rękę, bez wiedzy i zgody lekarza, nawet jeśli wydaje ci się, że właśnie tak będzie dobrze. Postaraj się zapewnić psu w miarę możliwości ciągłą opiekę. Jeśli nie jesteś w stanie być przy nim bez przerwy, to przynajmniej w tym pierwszym okresie, zanim poczuje się lepiej, spróbuj zorganizować opiekę z zewnątrz. Być może masz w niedalekiej odległości od siebie bliską rodzinę, przyjaciół lub po prostu kogoś, kto zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzętami.
Chory pies sam w domu
Jeżeli żadna z powyższych opcji nie jest możliwa i pies musi zostać sam, zadbaj o to, aby właściwie zabezpieczyć psa na czas twojej nieobecności. Najlepiej, aby przebywał na wyznaczonym przez ciebie niewielkim fragmencie domu/mieszkania, gdzie prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy w razie utraty równowagi jest niewielkie. Unikaj zostawiania psa przy otwartych oknach czy w przestrzeni, w której znajdują się schody. Przygotuj pupilowi wygodne legowisko, na którym chętnie będzie odpoczywał.
Choroba a aktywność
Jeśli masz bardzo aktywnego czworonoga, który – mimo komplikacji zdrowotnych – próbuje dokazywać jak dotychczas, zaangażuj go w aktywności umysłowe, takie jak np. mata węchowa. Możesz też zostawić mu smakowitą kość lub inny gryzak, ponieważ gryzienie i żucie uspokaja psa i wprawia go w doskonały nastrój. Aktywność fizyczną dostosuj do stanu zdrowia psa – najlepiej w tej kwestii skonsultuj się z lekarzem. Jeśli zaleci, by mimo wszystko ograniczyć aktywność, posłuchaj go, choćby pies rwał się do biegu lub/i szalonych zabaw z innymi psami. Ćwiczenia fizyczne możesz zastąpić wspomnianymi aktywnościami umysłowymi, które także porządnie zmęczą psa i pozwolą mu zrelaksować się, by mógł spokojnie spać.
Leki i dieta
W przypadku, gdy zwierzak bierze leki, skrupulatnie pilnuj godzin podania i przestrzegaj zaleceń dotyczących ustalonych dawek. Jeśli pies ma problemy z połknięciem tabletki, nie siłuj się z nim i nie stresuj. Ukryj ją sprytnie np. w kawałku sera, kiełbasy czy pasztetu. A skoro mowa o jedzeniu – psy, które źle się czują, często cierpią na brak apetytu. Psiak musi jednak przyjmować pokarm, aby dostarczać do organizmu niezbędne składniki odżywcze i energię do funkcjonowania. Jeśli odmawia jedzenia, spróbuj nieco „dosmaczyć” jego karmę, np. rosołem. Pamiętaj – wywar tylko na mięsie i warzywach, żadnych przypraw! Gdy to nie pomoże, zastanów się nad zmianą diety na bardziej aromatyczną, która zachęci psa do konsumpcji.
Problemy z poruszaniem i zaburzenia równowagi u psa to poważna sprawa, która wymaga wizyty u weterynarza. Najczęstszą ich przyczyną jest występowanie chorób neurologicznych, jak np. uszkodzenia narządu przedsionkowego u psa. Po właściwie wdrożonym leczeniu objawy zespołu przedsionkowego ustępują i istnieje spora szansa, że pies wróci do sprawności. Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza!