Jeśli pies zjadł trutkę na szczury, symptomy mogą wystąpić nawet kilka dni później. Dlatego zawsze warto obserwować swojego pupila. W dalszej części tekstu dowiesz się co zrobić, jeśli dojdzie do spożycia rodentycydów. Poznasz również antidotum skuteczne na niektóre rodzaje szkodliwych substancji.
W jaki sposób może dojść do zatrucia u psa trutką na szczury?
Zdarza się to najczęściej, jeśli pupil nie jest pod dostateczną opieką, biega bez smyczy lub został otruty z premedytacją. Niestety niektórzy ludzie celowo rozrzucają jedzenie zawierające szpilki, gwoździe lub truciznę.
Dlatego tak ważne jest trzymanie się nakazu wyprowadzania zwierząt na smyczy i w kagańcu. Do spożycia szkodliwej substancji może oczywiście dojść przypadkiem, jeśli trutka nie jest odpowiednio zabezpieczona lub pies zje martwego szczura, czy mysz.
Pies zjadł trutkę na szczury – pierwsza pomoc
Co zrobić w sytuacji, masz pewność, że twój pies zjadł trutkę na szczury? To zależy, ile minęło czasu od spożycia trutki. Jeśli poniżej dwóch godzin należy jak najszybciej wywołać wymioty u czworonoga. Pozwoli to mu pozbyć się szkodliwych substancji z żołądka, nim się wchłoną.
Najprostszym sposobem jest podanie zwierzęciu roztworu z wody utlenionej w dawce od 1 do 2 mililitrów na 1 kilogram masy ciała. Jeżeli wymioty nie wystąpią w ciągu piętnastu minut, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.
W przypadku kiedy zwierzak zwymiotuje w przeciągu kwadransa, należy podawać mu węgiel aktywowany co 3-4 godziny i dodatkowo środek przeczyszczający. Nawet jeśli wszystkie czynności zostaną wykonane, niezbędne jest udanie się z czworonogiem do weterynarza, aby ocenił jego stan.
Jeśli nie uda ci się wywołać wymiotów domowymi sposobami, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi płukanie żołądka w gabinecie weterynaryjnym oraz wzmocni organizm twojego pupila podając mu kroplówki.
Pies zjadł trutkę na szczury – jak pomoże mu specjalista?
Jeśli pies zjadł trutkę na szczury weterynarz, może podać mu antidotum, które będzie skuteczne w wypadku takich substancji jak brodifakum czy bromadiolon. Po spożyciu antykoagulantu przez około 4 tygodnie podaje się czworonogowi witaminę K w wysokich dawkach.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że sama witamina nie wyleczy pupila. Poza tym w gabinecie weterynaryjnym otrzyma on również zestaw leków wspomagających i zastosowana zostanie terapia płynami.
Objawy zatrucia
Jeśli pies zjadł trutkę na szczury, objawy mogą się pojawić dopiero po kilku dniach. Wszystko zależy od rodzaju trucizny, ale większość działa z opóźnieniem. Jest to celowe działanie, aby szkodnik, dla którego rozłożono substancję, nie zorientował się, że mu szkodzi i wracał po więcej. Symptomy pojawiają się, dopiero kiedy toksyna zostanie wchłonięta przez organizm. Na początku występuje ogólne osłabienie organizmu i apatia.
Jest to objaw wielu chorób, dlatego nigdy nie ignoruj złego samopoczucia swojego pupila, niechęci do spacerów czy zabawy. Zazwyczaj jest to oznaką jakiejś infekcji lub zatrucia. Do symptomów zatrucia substancjami zaliczyć można również brak apetytu oraz krwawienie z nosa i dziąseł.
Pojawić się może też krew w kale lub moczu, co zawsze jest bardzo niepokojącym objawem. W takiej sytuacji jedynym sposobem na diagnozę i wyleczenie jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym.
W przypadku spożycia dużych ilości toksyn symptomy mogą się pojawić po 2 do nawet 24 godzin. Niektóre trucizny wywołują objawy neurologiczne. W takim przypadku występują drgawki, a nawet paraliż kończyn tylnych. Psiak z tego typu symptomami wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.
Jakie mogą być skutki spożycia trutki na szczury przez psa?
Jeśli pies zje trutkę na szczury, rokowania zawsze są złe. Jest to zabójcza trucizna powodująca ogromne spustoszenie w organizmie czworonoga. W dodatku ciężka do leczenia, ponieważ symptomy często pojawią się dopiero po wchłonięciu substancji, kiedy jest już za późno na ratunek. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj trutki na gryzonie zjadł twój podopieczny.
Fosforan cynku i strychnina to najcięższe z dostępnych substancji zwalczających szkodniki, po ich spożyciu w żołądku psa tworzy się gaz zwany fosforowodorem, a objawy pojawiają się bardzo szybko. Antidotum na zatrucie tymi środkami nie istnieje. W najlepszym wypadku zwierzę przeżyje, ale do końca życia może mieć problemy z sercem, nerkami czy mechanizmem krzepnięcia krwi.
Po zjedzeniu trutki przez psa niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii
Jeśli podejrzewasz, że pies zjadł trutkę na szczury, powinieneś jak najszybciej dotrzeć do lecznicy weterynaryjnej. Pierwszą pomoc stosuje się jedynie w sytuacjach awaryjnych, jednak zawsze lepiej pozostawić wszelkie czynności specjaliście.
Jeśli podejrzewasz swojego podopiecznego, że zjadł koagulant, powinieneś jak najszybciej dotrzeć do lecznicy weterynaryjnej. Pierwszą pomoc stosuje się jedynie w sytuacjach awaryjnych, jednak zawsze lepiej pozostawić wszelkie czynności specjaliście.