W artykule opowiemy o predyspozycjach oraz objawach raka u psa. Poznasz również trzy główne rodzaje nowotworów występujących u zwierząt domowych. Znajdziesz tu także cenne informacje dotyczące diagnostyki oraz leczenia pacjentów onkologicznych.
Zwiększone ryzyko choroby nowotworowej – rasy psów i inne predyspozycje
Chociaż mechanizm powstawania raka u psa nie został jeszcze dokładnie poznany, to badacze odkryli zależność między rasą zwierzaka a zachorowalnością na niektóre typy tej choroby. Na przykład skórne zmiany nowotworowe najczęściej diagnozuje się u bokserów, a owczarki niemieckie są szczególnie narażone na rozwój nowotworów śledziony.Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest wyjątkowo wysokie w przypadku niesterylizowanych suczek. Diagnozuje się ją aż u 40% z nich.
Rodzaje nowotworów u zwierząt
Istnieją trzy główne rodzaje raka u psa. Zalicza się do nich:
- nowotwory niezłośliwe, które mają tendencję do rozrastania się, ale zwykle ten proces następuje powoli, a nierzadko po osiągnięciu pewnych rozmiarów dochodzi do jego zatrzymania. Guzy łagodne u psów często są otoczone torebką składającą się z tkanki łącznej. Tego typu zmiany nowotworowe zazwyczaj nie dają przerzutów i nie naciekają na sąsiednie tkanki, co znacznie poprawia rokowania pacjentów;
- nowotwory złośliwe, mające tendencję do odległych przerzutów do innych organów w organizmie zwierzaka;
- nowotwory miejscowo złośliwe, które rosnąc, naciekają i wnikają w okoliczne tkanki, jednak na ogół nie dają przerzutów do innych narządów pacjenta. Mogą wznawiać się, jeśli podczas ich chirurgicznego usunięcia nie zastosuje się odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa.
Objawy nowotworu u psa
Objawy raka u psa mogą być bardzo zróżnicowane u poszczególnych pacjentów. Rodzaj oraz ich nasilenie zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby nowotworowej, jej charakteru oraz narządu, na którym pojawiły się guzy.
Symptomy mogą być jedynie miejscowe lub przybierać formę ogólnoustrojową. Niekiedy objawy raka u psa będą widoczne tylko w okolicy zmienionych komórek, w innych przypadkach będą oddziaływać na odległe tkanki w organizmie zwierzaka. Nierzadko choroba nowotworowa przebiega całkowicie bezobjawowo, zwłaszcza w przypadku zmian o charakterze łagodnym we wczesnym stadium rozwoju. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest wykonywanie badań kontrolnych, podczas których można przypadkowo wykryć choroby niedające objawów, nim dojdzie do niewydolności narządów wewnętrznych.
Chociaż objawy raka u psów mogą przybierać różne formy, niezwykle często u pacjentów występują następujące dolegliwości:
- anemia;
- spadek masy ciała przy tym samym żywieniu;
- zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty;
- problemy z oddychaniem, zwłaszcza kaszel oraz duszności;
- podwyższenie temperatury ciała;
- zmiany skórne o ciemnym kolorze, nieregularnym kształcie i strukturze;
- obrzmienia gruczołów mlekowych u suk.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego pupila, jak najprędzej udaj się z nim do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie badania i postawi właściwą diagnozę.
Rak u psa – diagnostyka. Jak wykryć guzy nowotworowe?
Na początku wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem pacjenta. Niezbędne są informacje dotyczące nie tylko objawów oraz stosowanych wcześniej metod leczenia, ale także występowanie innych chorób oraz nazwy wszystkich leków przyjmowanych przez czworonoga. Poza tym weterynarz bierze pod uwagę również podstawowe dane zwierzęcia, czyli płeć, rasę oraz wiek.
Następnie specjalista dokładnie ogląda zmiany umiejscowione na powierzchni ciała zwierzaka. Często to wystarczające badanie, by wykluczyć raka u psa, ponieważ odróżnienie go od ropnia, krwiaka czy przepukliny nie przysparza lekarzom większych trudności. Ten etap diagnostyki obejmuje także palpacyjne badanie węzłów chłonnych, których powiększenie może sugerować nowotwory o charakterze złośliwym.
Zwykle do postawienia właściwego rozpoznania niezbędne jest wykonanie badań obrazowych. Dzięki nim można potwierdzić obecność guzów, a nawet ocenić stopień zaawansowania choroby. Pomagają także zweryfikować skuteczność wdrożonego leczenia onkologicznego. Z jakich metod diagnostyki obrazowej korzystają weterynarze?
- Badanie RTG doskonale sprawdza się w przypadku podejrzeń zmian nowotworowych w jamie brzusznej, śródpiersiu oraz płucach. Zleca się je stosunkowo często, ponieważ można wykonać je w większości klinik weterynaryjnych, a jego cena nie jest wysoka.
- Badanie USG umożliwia nie tylko obejrzenie narządów znajdujących się w jamie brzusznej, ale także tarczycy i gałki ocznej. Jego koszt również nie jest duży, a w dodatku aparaty do jego wykonania są powszechnie dostępne.
- Tomografia komputerowa pozwala potwierdzić obecność guzów zlokalizowanych w głowie pacjenta i cieszy się coraz większą popularnością.
- Badanie echokardiograficzne służy do oceny zmian umiejscowionych w sercu zwierzaka.
- Rezonans magnetyczny obecnie stanowi najlepszą metodę diagnostyczną. Dzięki niemu można wykryć raka u psa w obrębie układu nerwowego, kości oraz tkanek miękkich w ich okolicy.
- Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego aparatu nazywanego endoskopem. Pozwala to obejrzeć błony śluzowe oraz pobrać materiał do dalszych badań.
Pobranie materiału do badania histopatologicznego to podstawa rozpoznawania złośliwych nowotworów
Badanie histopatologiczne pozwala nie tylko potwierdzić lub wykluczyć nowotworowy charakter zmian, ale także ocenić stopień ich złośliwości. Niestety w przypadku niektórych guzów niemożliwe jest wykonanie biopsji cienkoigłowej. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje wysłanie do laboratorium wycinka lub całej zmiany pobranej w trakcie zabiegu chirurgicznego wykonanego w znieczuleniu ogólnym. Wynik tego badania pozwala onkologom weterynaryjnym dobrać rodzaj terapii, który da największe szanse wyleczenia pacjenta.
Możliwości leczenia nowotworów. Chemioterapia i radioterapia
Istnieje wiele metod leczenia raka u psa, jednak nie zawsze da się je zastosować. Jeśli zmiany są w zaawansowanym stadium, mają charakter złośliwy, a ogólny stan pacjenta jest zły, weterynarz może odradzać terapię swoistą, czyli taką, która ma na celu wyleczenie zwierzaka. Niekiedy najlepszą pomocą swojemu pupilowi jest stosowanie jedynie leczenia paliatywnego zmniejszającego ból lub pozwolenie mu na odejście w spokoju.
Jeśli istnieją szanse na wyleczenie pacjenta, zazwyczaj podstawą jest operacja, podczas której lekarze usuwają zmianę wraz z marginesem bezpieczeństwa. Uzupełnieniem takiego leczenia może być radioterapia lub chemioterapia. To metody, które zmniejszają ryzyko wznowy lub przerzutów do odległych narządów, tym samym wydłużając życie czworonoga.
Rak u psa to problem, który dotyka wielu zwierząt. Obserwuj swojego podopiecznego i pamiętaj o wykonywaniu kontrolnych badań diagnostycznych, by szybko wykryć ewentualne zmiany. Szybka reakcja znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie zwierzaka.