W poradniku wyjaśnimy, jak rozpoznać wzdęcia u swojego podopiecznego. Dowiesz się także, o czym może świadczyć twardy brzuch u psa i kiedy warto skonsultować ten symptom z weterynarzem. Przedstawimy również sposoby zapobiegania tego typu dolegliwościom.
Objawy wzdęć u psa oraz bólu brzucha
Wzdęcia i twardy brzuch u psa prowadzą do cierpienia zwierzaka. Nie dość, że czworonóg odczuwa ból, to nie może przyjąć wygodnej pozycji leżącej. To z kolei może prowadzić do niepokoju i frustracji. W jaki sposób zwierzaki ją okazują? Na przykład ciągle chodząc oraz starając się położyć, co w efekcie nasila ich stres, a razem z nim dolegliwości. Poza tym pupil może unikać dotykania brzucha, mimo że wcześniej nie było to dla niego problemem.
U psów często cierpiących z powodu zagazowanych jelit może dojść do utarty apetytu. Zwierzęta odmawiają przyjmowania pokarmu, by uniknąć dyskomfortu. Jeśli psiak nie je, a w dodatku odczuwa ból, unika aktywności fizycznej, co tylko nasila apatię. Takim dolegliwościom mogą towarzyszyć również inne problemy, na przykład wymioty i biegunka. W ten sposób pies może szybko się odwadnia, w efekcie czego jego stan szybko ulega pogorszeniu.
Przyczyny wzdęć i nabrzmiałego brzucha. Niekoniecznie niestrawność czy dolegliwości jelit
Twardy brzuch u psów w wieku szczenięcym zwykle nie jest powodem do obaw. Jego powiększenie po posiłku zwykle szybko mija, zwłaszcza jeśli opiekun wykona u niego delikatny masaż tego obszaru. W przypadku, jeśli dolegliwości nie ustępują, należy zwrócić się po pomoc do weterynarza.
Wzdęcia i powiększenie brzucha może wskazywać również na inwazję pasożytów wewnętrznych. Szczególnie uważni powinni być opiekunowie szczeniąt oraz ci odbierających swoich podopiecznych z miejsc, w których przebywa dużo zwierzaków. Leczenie zwykle nie jest trudne, ale jego zaniechanie może doprowadzić do poważnych komplikacji.
U dorosłych psów napięty brzuch może świadczyć o wielu schorzeniach, począwszy od niegroźnej niestrawności po nowotworowe guzy w jamie brzusznej. Postawienie właściwej diagnozy bez wykonania odpowiednich badań jest niemożliwe. Dlatego, jeśli twojemu pupilowi towarzyszą tego typu dolegliwości, jak najprędzej udaj się z nim do kliniki weterynaryjnej.
Twardy brzuch u psa? To może być skręt żołądka!
O ile większość chorób rozwija się powoli, o tyle skręt żołądka jest nagłym stanem zagrażającym życiu czworonoga. Szczególnie uważni powinni być opiekunowie psów dużych ras, np. bokserów czy owczarków niemieckich.
Na czym polega skręt żołądka? Kiedy pies zje obfity posiłek, wypije zbyt dużo wody i szybko przejdzie do intensywnego wysiłku fizycznego, żołądek może rozciągnąć się, a następnie obrócić. Gazy zostają zatrzymane w narządzie, w efekcie czego dochodzi do zablokowania dopływu krwi.
Najczęstsze objawy to twardy brzuch u psa, puste wymioty, niepokój, ślinienie oraz ciężki oddech. Podejrzewając skręt żołądka, należy od razu udać się po pomoc do kliniki weterynaryjnej. Niewykonanie zabiegu chirurgicznego w ciągu kilku godzin może doprowadzić do zgonu zwierzaka.
Jak pomóc psu, który ma gazy? Zapobieganie i domowe sposoby
Jeśli weterynarz wykluczył choroby, które mogłyby skutkować pojawieniem się twardego brzucha u psa, prawdopodobnie przyczyną są błędy dietetyczne. O ile zmiana karmy może prowadzić do chwilowych problemów trawiennych, o tyle ich utrzymywanie się powinno cię zaniepokoić i skłonić do przeanalizowania diety swojego psa.
Odpowiednio zbilansowana dieta i przydatne akcesoria
W składzie dobrej jakości karmy dla psa powinno znaleźć się przede wszystkim pełnowartościowe mięso. W roli dodatku dobrze sprawdzają się warzywa i owoce pełne substancji odżywczych, pamiętaj jednak, że niektóre z nich prowadzą do wytwarzania w układzie trawiennym zbyt dużej ilości gazów (np. soja, fasola czy brokuł). Jeśli twój podopieczny cierpi z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie podawaj mu produktów wywołujących u niego jej objawy.
Coraz większą popularnością cieszą się diety typu BARF, czyli oparte na surowym mięsie. Mogą być one dobrą alternatywą dla gotowych produktów, o ile są komponowane przez specjalistów z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. W innym wypadku istnieje ryzyko, że znajdą się w nich zbyt duże ilości ciężkostrawnych węglowodanów lub białek, a w efekcie pojawienia się twardego brzucha u psa.
Jeśli twój pupil połyka duże kawałki karmy i je ją łapczywie, warto zainwestować w miski spowalniające jedzenie. Rynek oferuje wiele ich rodzajów. Zwierzakom, które nie są spokojne podczas posiłków, zaleca się podzielenie ich na mniejsze porcje.
Probiotyki, inne suplementy diety czy espumisan mogą złagodzić nieprzyjemne objawy, jednak nie powinno podawać się ich bez konsultacji ze swoim lekarzem weterynarii.
Jak widzisz, twardy brzuch u psa może być jedynie efektem nadmiernej ilości powietrza w układzie trawiennym po jedzeniu, ale także objawem poważnego schorzenia. Nigdy nie próbuj samodzielnie diagnozować swojego podopiecznego i pamiętaj o regularnym odbywaniu wizyt kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym.