Doświadczenia ostatnich lat wyraźnie pokazują, że opiekunowie psów coraz bardziej świadomie i odpowiedzialnie podchodzą do kwestii opieki nad pupilem, jego wychowania i szkolenia. Dlatego zawód taki jak treser psów staje się coraz bardziej pożądany i popularny. Z czym konkretnie się wiąże? Czy warto zostać trenerem lub skorzystać z jego usług? Jeśli zastanawiasz się nad tym, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat!
Treser psów – kto to jest?
Należy zacząć od kwestii podstawowej, czyli od określenia, czym zajmuje się taki specjalista. Teoretycznie każdy to wie, bo sama nazwa zawodu co nieco zdradza, ale… Treser psów (czy jak wielu współczesnych szkoleniowców woli być nazywanych – trener psów) to osoba, która tak naprawdę nie szkoli psów! Każdy profesjonalny, uczciwy trener już w trakcie pierwszego spotkania dokładnie nakreśli klientowi swoją rolę – wyraźnie powie, że jest od tego, aby nauczyć opiekuna, jak ma pracować z psem. W końcu instruktor widzi psa przez np. 1 godzinę tygodniowo, natomiast opiekun ma regularnie ćwiczyć ze swoim czworonogiem pomiędzy kolejnymi spotkaniami.
Jak więc widzisz, treser psów nie szkoli psów, ale ludzi. Każdy właściciel powinien mieć tego świadomość, zanim podejmie decyzję o skorzystaniu z usług psiego trenera. Wiele osób ma zupełnie inne wyobrażenie na ten temat. Oczekuje, że treser zabierze psa, wyszkoli go i odda „maszynkę do wykonywania komend”. Problem w tym, że po tego rodzaju „szkoleniu” pies będzie słuchał obcego człowieka, a nie własnego opiekuna. Właściciel musi uważnie słuchać trenera i ćwiczyć z zaangażowaniem, aby zdobyć niezbędną wiedzę dotyczącą tego, jak następnie pracować z psem w domu.
Treser psów – czy warto skorzystać z jego usług?
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem niesfornego psiaka, ale nie masz wiedzy z zakresu tresury i psychologii zwierząt, pomoc zawodowego tresera będzie nieoceniona! Dobry, odpowiedzialny specjalista przekaże ci niezbędne informacje dotyczące nie tylko tego, jak uczyć psa posłuszeństwa, poszczególnych komend i jak następnie je wykorzystywać. Dowiesz się też tego, jakie są psie potrzeby i jak je realizować, w jaki sposób budować więź z pupilem, wzmacniać jego zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Szkoleniowiec posiadający właściwe kwalifikacje ma naprawdę szeroką wiedzę z zakresu kynologii.
Treser psów a behawiorysta zwierzęcy
Wiele osób myli te dwa zawody. W dużym skrócie – treser psów ma za zadanie pokazać właścicielowi, jak pracować z psem, aby ten nabył umiejętność wykonywania podstawowych poleceń i sztuczek. Z kolei behawiorysta (nazywany też np. psychologiem zwierząt, zoopsychologiem czy terapeutą) wkracza wtedy, gdy problemowe zachowanie psa wynika nie z błędów wychowawczych, ale z zaburzeń natury psychicznej. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług specjalisty, który jest zarówno instruktorem szkolenia psów, jak i behawiorystą. Obecnie znalezienie takiej osoby nie jest trudne, ponieważ świadomi, zaangażowani fachowcy czują potrzebę samorozwoju i bezustannie się dokształcają.
Czy warto zostać trenerem psów?
Jeśli kochasz zwierzęta, uwielbiasz z nimi przebywać, nie boisz się wyzwań, odpowiedzialności, trudnych warunków pracy i uważasz, że masz do tego predyspozycje, być może jest to ścieżka zawodowa właśnie dla ciebie. Pamiętaj jednak o tym, że nie wystarczy odbyć indywidualnego czy nawet grupowego kursu trenerskiego online, by móc określać się mianem dobrego specjalisty. Jeżeli naprawdę widzisz się w roli trenera, poszukaj polecanego ośrodka szkoleniowego, który prowadzi zajęcia stacjonarne i oferuje nie tylko porządne przygotowanie teoretyczne, ale też praktyczne, czyli wiele godzin praktyk. Po skończeniu kursu i zdaniu egzaminu nie spoczywaj na laurach. Cały czas się dokształcaj na kolejnych kursach, warsztatach i seminariach.
Świetnym pomysłem na start jest np. wolontariat w schronisku, gdzie zobaczysz, jak naprawdę wygląda praca z problematycznymi czworonogami. Początkowo, jeśli nie masz śmiałości rzucać się na przysłowiową wodę, możesz pracować ze znajomymi i ich psami. Później możesz myśleć o faktycznym zarobku. Z pewnością nie unikniesz „wpadek” i niejednokrotnie będziesz mieć wątpliwości, jak rozwiązać pewne problemy. Najważniejsze jest jednak to, aby się nie poddawać i nie zniechęcać. Pamiętaj, że każda sytuacja, z którą przyjdzie ci się zmierzyć, to kolejne cenne doświadczenie i wiedza, którą możesz wykorzystać w przyszłości.
Podsumowanie
Zajmowanie się tresurą psów to zajęcie bez wątpienia ciekawe, które wymaga jednak uzyskania stosownego wykształcenia w tym kierunku. Zanim samodzielnie zaczniesz przeprowadzać szkolenia i realnie zarabiać jako treser psów, najpierw musisz zainwestować sporo czasu i pieniędzy w celu zdobycia kwalifikacji. Jeśli natomiast zawodowa praca z psami cię nie interesuje, a jedynie chcesz wyszkolić swojego pupila, znajdź godnego zaufania specjalistę, który ci w tym pomoże!