Z tekstu dowiesz się, czym powinna charakteryzować się dobra torba dla psa. Poznasz różne rodzaje transporterów i ich przeznaczenie. Podpowiemy ci także, dla jakich zwierząt nadaje się tego typu schronienie.
Dla jakich psów warto kupić transporter?
Ciężko sobie wyobrazić psa rasy owczarek niemiecki lub doberman, mieszczącego się do torby. Transporter powinien być wygodny i przestronny. ZStandardowe konstrukcje przeznaczone są dla psów małych i średnich, do 5 kilogramów, czasem zdarzają się większe, do 10 i 15 kg. Oprócz wagi należy uwzględnić oczywiście wielkość pupila. Czworonóg nie może być w środku ściśnięty, powinien móc komfortowo położyć się we wnętrzu transportera.
Torbę dla psa warto zakupić dla zwierząt lękliwych, dla których duży tłum czy sama podróż stanowi problem. Jeśli mały piesek ma problemy zdrowotne i nie powinien się przemęczać, to o wiele lepszym pomysłem niż spacer będzie użycie transportera.
Kiedy przydaje się torba dla psa?
Torba dla psa jest bardzo użyteczna w wielu sytuacjach. Z powodzeniem zastąpi typowy transporter czy klatkę kennelową podczas podróży autem. Zwierze w jej wnętrzu mniej się będzie stresowało i o wiele lepiej zniesie przejażdżkę. Idealnie sprawdzi się także podczas lotu samolotem. Wiele linii oferuje możliwość przewożenie zwierzęcia na pokładzie, pod warunkiem że wraz z transporterem waży mniej niż 8 kilogramów i mieści się w określonych wymiarach.
Planując zakup torby dla psa, zapewne zamierzasz się przemieszczać z pupilem także pieszo. Oczywiście większość czworonogów wolałoby zwiedzać otoczenie na własnych łapkach, niekiedy jednak bywa to niebezpieczne. Przykładem może być zatłoczony środek lokomocji, ulica czy pociąg. Unikniesz sytuacji, w której twój podopieczny mógłby zostać stratowany przez tłum.
Jaką torbę dla psa wybrać?
Torba dla psa powinna zapewniać mu bezpieczeństwo oraz wygodę. W tej roli świetnie się sprawdzają akcesoria z miękkiego materiału usztywnione stelażem, żeby podopieczny nie czuł się w niej jak w worku. Warto, żeby wykonana została z wodoodpornego materiału, co pozwoli ci przemieszczać się z czworonogiem bez względu na warunki atmosferyczne. Ważnym są także elementy zapewniające zwierzęciu odpowiednią cyrkulację powietrza.
Zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie transporter został wyposażony w otwór, przez który twój pupil będzie mógł wyglądać na świat. Jest to dodatkowe udogodnienie dla zwierzaka, dzięki któremu będzie czuł się pewniej podczas podróży. Torba dla psa z otworem na głowę powinna zostać dodatkowo zabezpieczona na wypadek ucieczki zwierzęcia. Najlepiej w tej roli sprawdza się zaczep na krótką smycz umiejscowiony w środku. Przyjrzyj się dokładnie wszystkim uchwytom i mocowaniom. Powinny one być stabilne, mocne i dobrej jakości.
Dodatkowym atutem będzie demontowana podłoga transportera, dzięki czemu z łatwością będziesz mógł ją wyczyścić. Wybierając torbę dla swojego podopiecznego, weź pod uwagę wszystkie czynniki i jej przyszłe zastosowanie. Wiele zależy od twoich upodobań i tego, jak często i w jakich okolicznościach będzie wykorzystywana. Na rynku możesz spotkać transportery z mocowaniem do roweru, ale odradzamy tego typu rozwiązania. Dla bezpieczeństwa zwierzaka zdecydowanie lepiej jest zakupić specjalnie przystosowany do tego koszyk.
Jak przyzwyczaić psa do przebywania w torbie?
Jeśli chcesz nauczyć psa przebywać w torbie, powinieneś zachować kilka podstawowych zasad i uzbroić się w cierpliwość. Niektórym zwierzętom nauka zajmuje tydzień, a u innych może trwać nawet kilka miesięcy. Do niczego nie zmuszaj swojego podopiecznego, to on sam musi zdecydować, że chce wejść do torby. Jak tego dokonać? Opiszemy to krok po kroku w dalszej części tekstu.
Jak przy każdym szkoleniu w tym przypadku też należy stworzyć całą gamę pozytywnych skojarzeń z torbą dla psa. Dzięki temu zwierzę będzie chętnie samo zaglądało do środka, jeśli mu się to opłaci. Na początek najlepiej położyć transporter w dostępnym miejscu i pozwolić pupilowi na swobodne zapoznanie się z nim. Czworonóg dobrze sobie obejrzy i obwącha przedmiot, dzięki czemu nie będzie w przyszłości czuł lęku przed zamknięciem w środku.
Warto wewnątrz torby umieścić przedmioty, którymi pies lubi się bawić i dobrze mu się kojarzą. Powinieneś też chwalić pupila za każdym razem, kiedy sam wejdzie do środka. Można w tym celu wykorzystać przysmaki. Po jakimś czasie można włączyć do szkolenia komendę, po której zwierzę będzie wchodziło i wychodziło z transportera.
Kiedy już zaobserwujesz, że psiak czuje się komfortowo i wygodnie w swoim małym schronieniu, możesz zacząć go przenosić na krótkie dystanse, każdorazowo nagradzając, jeśli zachowuje się spokojnie. Nim jednak do tego przystąpisz, zadbaj o odpowiedni poziom komfortu wewnątrz torby. Warto podłogę przykryć kocykiem lub twoim starym ubraniem.
Wygląd torby dla psa
Na polskim rynku z pewnością znajdziesz mnóstwo wzorów toreb dla psów. Z pewnością dopasujesz je do swojego stylu lub charakteru swojego podopiecznego. Pamiętaj jednak, że sama prezencja transportera nie powinna być kluczowym kryterium. Poszukaj torby z dobrej jakości materiału, bezpiecznej i przewiewnej. Dzięki temu będziesz spokojny o bezpieczeństwo psa, jego komfort i dobre samopoczucie.
Naukę przebywania w torbie dla psa najlepiej jest zacząć od samego początku. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnego transportera, jeszcze zanim piesek pojawi się u ciebie w domu. Nie zawsze jest wykonalne, ale przynosi największe efekty, a nauka przebiega szybko i sprawnie. Stosując wyżej wymienione praktyki, możesz być pewny, że zwierze zaakceptuje torbę i samo w przyszłości będzie chętnie z niej korzystało.