Yorki to z reguły zdrowe i długowieczne zwierzęta. Tak jak większość małych psów, są w stanie w dobrym zdrowiu doczekać nawet piętnastych urodzin. Pamiętaj jednak, że to tylko uśredniona cyfra, a rzeczywista długość życia zwierzęcia zależy od wielu kryteriów. Sprawdź, od czego zależy, ile żyją yorki.
Ile żyją yorki? To zależy… od ich wagi!
Yorkshire terrier żyje średnio zazwyczaj od 12 do 16 lat. Tak przynajmniej mówią dane statystyczne. Badania naukowe udowodniły jednak, że w przypadku ras miniaturowych ogromne znaczenie w kontekście długości życia psa ma masa ich ciała. Zwierzęta, które przez większość życia, zwłaszcza w starszym wieku, cierpiały na nadwagę i otyłość, żyją nawet o 1,5 roku krócej od swoich kuzynów z prawidłową masą ciała. Musisz więc zadbać o odpowiednie żywienie swojego psa!
Na to, ile żyją yorki, wpływ ma również miniaturyzacja. Drobnej budowy piesek jest bardziej narażony na groźne choroby genetyczne i ma słabszą odporność. Właśnie z tego powodu żaden ceniony związek kynologiczny nie pozwala na rozmnażanie skarłowaciałych psów rasy yorkshire terrier. Takie miniaturki można kupić tylko u pseudohodowców, którzy dbają głównie o zarobek, a nie zdrowie psa.
Dieta a długość życia yorkshire terriera
Częściowo wpływ diety na to, ile żyją yorki, został już omówiony. Warto jednak wiedzieć, że chodzi też o to, czym jest karmiony najpierw szczeniak, a potem dorosły pies. Dobrej jakości karma dla psów to podstawa w tym przypadku. Dzięki powszechnemu dostępowi do sieci nie sprawia to większych problemów – wystarczy przeczytać artykuł na temat cech składu karm, a potem wybrać odpowiedni jej rodzaj dla twojego pupila. Pamiętaj, że to, że w nazwie znajduje się rasa twojego psa, nie znaczy, że jest to najlepszy posiłek dla niego pod względem jakości.
Jak dbać o przedłużenie życia psu?
W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na trzy elementy, które mają wpływ na to, ile żyją yorki. Oto one.
Profilaktyka weterynaryjna
Regularne wizyty u weterynarza są bardzo istotne. Na to, ile żyją yorki, bezwzględnie wpływa ich stan zdrowia. Jeśli regularnie robisz psu badania, zmniejszasz czynniki ryzyka.Szybciej jesteś w stanie wykryć poważną chorobę i pomóc pupilowi w powrocie do zdrowia. Warto dbać o regularne:
- odrobaczanie;
- szczepienie;
- badanie stanu dziąseł i uzębienia;
- badania krwi.
W razie potrzeby lekarz może zalecić dodatkową diagnostykę. Dobrze jest też zastanowić się nad kastracją lub sterylizacją psa.
Dobra kondycja
Na długość życia yorków wpływa też kondycja. Jako właściciel powinieneś zapewnić psu długie spacery, na pewno dłuższe niż 15 minut. Warto je zróżnicować, aby pies mógł nieco węszyć, trochę się bawić, a trochę wykonywać polecenia. To dobrze wpływa na rozwój i kondycję fizyczną, a także zdrowie psychiczne twojego psa. A niższy poziom stresu zdecydowanie wydłuża życie!
Pielęgnacja psa
Nieprawidłowa pielęgnacja może powodować problemy zdrowotne, dlatego warto na to zwrócić uwagę. Na to, ile żyją yorki, wpływ ma kondycja skóry i sierści, w których utrzymany jest pies. Nie oznacza to, że u czworonoga, który nie jest wystawowy, musisz utrzymywać długi włos, choć tak byłoby najlepiej. Możesz go skracać, na przykład u doświadczonego groomera. Ważniejsze są regularne czesanie, kąpiele oraz używanie dobrej jakości kosmetyków.
Wybór dobrej hodowli yorkshire terriera to podstawa!
Na to, jak długo żyją yorki, duży wpływ ma oczywiście dobrostan zwierzęcia, w tym przede wszystkim profilaktyka weterynaryjna oraz dobre żywienie. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej hodowli. Niestety, yorki to popularna rasa, która narażona jest na nadużycia ze strony pseudohodowców i osób, które chcą zaoszczędzić, a jednocześnie mieć w domu modnego pupila. To wszystko doprowadziło do namnażania się wad genetycznych, a co za tym idzie – obniżenia średniego wieku psów. Na to, ile żyją yorki, wpływa bowiem linia, z której pochodzą psy, a także to, czy ich przodkowie byli przebadani genetycznie. Cena psa z dobrej hodowli może wynosić nawet kilka tysięcy złotych i nie warto na tym oszczędzać.
Odpowiedź na pytanie, jak długo żyją yorki, nie jest więc jednoznaczna. Jeżeli jednak zdecydujesz się na psa z dobrej hodowli FCI i nie zaniedbasz jego żywienia i leczenia, prawdopodobnie będziesz cieszył się towarzystwem przyjaciela przez kilkanaście lat.