W ostatnich czasach popularne zaczęło być miksowanie różnych ras psów ze sobą. Zwolennicy takich praktyk twierdzą, że mieszanki są lepsze niż psy czystych ras, bo dziedziczą po rodzicach to, co najlepsze. Valley bulldog jest sympatycznym, wesołym psem dla rodziny z dziećmi. Z założenia miał być jednak lepszą wersją swoich przodków.
Valley bulldog – podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: samice od 36 do 46 cm, samiec od 38 do 46 cm masa ciała: samice od 18 do 30 kg, samiec od 23 do 36 kg |
Szata | sierść: krótka, gładka, bez podszerstka maść: biała, w odcieniach brązu, pręgowana, ruda |
Długość życia | 10–15 lat |
Charakter | silny, inteligentny, lojalny wobec opiekuna |
Valley bulldog – gdzie powstał?
Pochodzi z regionu Annapolis Valley w Nowej Szkocji – prowincji Kanady. Pierwsze czworonogi tej rasy odnotowano w 1990 roku.
Przodkami valley bulldoga są boksery i angielskie buldogi. Celem było skrzyżowanie rodziców dwóch tych ras i pozbycie się występujących u nich problemów zdrowotnych. Miał powstać zdrowy przyjazny i rodzinny pies z wyglądu przypominający rodziców.
Czy miks dwóch ras to nowa rasa?
Zaczęło się więc od rozmnażania psów dwóch różnych ras. Do dalszej hodowli używano już tylko dorosłych osobników z takich skojarzeń. Obecnie hodowcom udało się dojść do kilkunastu pokoleń złożonych z samych kanadyjskich buldogów.
Eksperci uważają, że za valley bulldoga można uznawać tylko szczenię po rodzicach będących już krzyżówką dwóch założycielskich ras. Pies mający za rodziców boksera i buldoga jest tylko miksem dwóch ras i nazywają go bull boxer.
Jaki jest kanadyjski buldog?
Valley bulldog z wyglądu najczęściej przypomina wysokiego buldoga lub niskiego boksera. Umaszczenie ma zwykle kilkukolorowe. Lubi ruch, ale nie jest wymagający w tym zakresie. Zazwyczaj jest po prostu bardziej aktywny niż angielski buldog, a mniej niż bokser.
Kanadyjskie boksery są raczej przyjazne wobec dzieci i innych zwierząt. Nie są jednak zbyt delikatne, więc kontakty z malutkimi dziećmi i zwierzątkami lepiej mieć pod baczną kontrolą. Bywają też bardzo hałaśliwe. Warto zadbać o szkolenie od pierwszych dni posiadania pupila.
Czy opieka nad nim jest łatwa?
Valley bulldog ma krótką sierść, która nie chroni ani przed zimnem, ani przed mocnym słońcem. Nie może mieszkać na zewnątrz.
Kanadyjskie buldogi miewają często problemy z alergiami i infekcjami dermatologicznymi. Należy podawać im dobrą karmę i pilnować czystości fałd skórnych.
Nie udało się też pozbyć problemów z oddychaniem, związanych ze spłaszczonym pyskiem. Należy zatem uważać także na nadwagę, do której mają skłonności.
Gdzie można kupić?
W Kanadzie można znaleźć hodowców, którzy rozmnażają tylko potomków krzyżówek boksera i buldoga. Najczęściej jednak do sprzedania dostępne są szczeniaki po rodzicach z tych dwóch ras, stworzone przez miłośników psów i nazywane błędnie valley bulldogami.
Bardzo dużo takich miksów można spotkać w schroniskach dla bezdomnych zwierząt.
Czy warto inwestować w miksy ras?
Powstanie każdej nowej rasy wiąże się zazwyczaj z dolewaniem krwi różnych ras. Nie wystarczy po prostu zacząć łączyć w pary psy pochodzące z dwóch różnych ras. Taki proces hodowlany jest jednak długotrwały, wymaga znajomości genetyki i staranności w doborze osobników do rozmnażania.
Przypadek valley bulldogów pokazał, że rodzice nie przekazują samych dobrych cech. Otrzymanie szczeniąt zdrowszych niż rodzice wcale nie jest proste. W przypadku chęci posiadania psa mającego cechy boksera i buldoga, warto wziąć pod uwagę adopcję jednego z psów w potrzebie.