Springer spaniel walijski

Springer spaniel walijski często bywa mylony ze swoim kuzynem, springer spanielem angielskim. Faktycznie, psy te różnią się niemal wyłącznie umaszczeniem. Obydwie rasy są bardzo pozytywnie nastawione do ludzi, uwielbiają zabawę i szybko się uczą, chociaż mogą być nieco uparte. Sprawdź, czy springer spaniel walijski będzie dla ciebie dobrym towarzyszem.

Springer spaniel walijski – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 46 cm, samce ok. 48 cm
masa ciała: 16–25 kg
Szatasierść: jedwabista, prosta, przylegająca
maść: biała z czerwonymi łatami
Długość życia12–15 lat
Charakterwesoły, łagodny, zdecydowany, aktywny

Spaniel walijski – opis rasy

Springer spaniel walijski jest psem średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie wynosi od 46 do 48 centymetrów. W zależności od płci i cech indywidualnych zwierzęta te ważą od piętnastu do dwudziestu kilogramów. Ich sylwetka jest harmonijna. 

W przeciwieństwie do swojego angielskiego kuzyna spaniel walijski występuje tylko w jednym umaszczeniu: rudo–białym. Na białych obszarach ciała może pojawiać się tak zwana dropiowatość, czyli nakrapianie. 

Na pierwszy rzut oka wzrok przyciągają długie uszy z delikatnie pofalowaną sierścią. Na pozostałych obszarach ciała szata jest raczej prosta i dobrze przylegająca do ciała. 

Walijski springer spaniel – charakter rasy psów

Walijski springer spaniel to wyjątkowo sympatyczny i otwarty pies. Walijczyk słynie z bardzo dużego przywiązania do swojej rodziny. Szczególnym uczuciem darzy dzieci, co do których ma naprawdę wiele cierpliwości i uwielbia się z nimi bawić. 

Spaniel walijski jest psem myśliwskim, który wciąż może być wykorzystywany na polowaniach. Dobrze radzi sobie nawet na trudnych terenach, może także pracować w wodzie. Ma doskonały węch i chętnie aportuje. 

Springer spaniel walijski nie jest psem typowo użytkowym. Z powodzeniem może być wykorzystywany jako pies rodzinny, powinien jednak zamieszać w domu, który spełni wszystkie jego specyficzne potrzeby. 

Tak jak inne rasy myśliwskie, spaniel walijski jest przyzwyczajony do ciężkiej pracy i potrzebuje dużej dawki ruchu. Jest bardzo energiczny i chętny do zabawy. Oprócz standardowych długich spacerów warto zapewnić mu kreatywne zabawy węchowe i intelektualne. Spacery najlepiej odbywać na wolnej przestrzeni w okolicach lasów i pól. Spaniel walijski może mieszkać w bloku, jeżeli na co dzień będzie mógł odbywać długie spacery. Jeżeli uda ci się zmęczyć tego psa (zarówno fizycznie, jak i intelektualnie) w domu będzie jedynie odpoczywał. 

Ponieważ springer spaniel walijski zachował silny instynkt myśliwski, może mieć skłonność do ucieczek. Ogród powinien więc być starannie ogrodzony, a na terenach miejskich (szczególnie tych z dużym natężeniem ruchu) raczej nie zaleca się spuszczania tego psa ze smyczy. 

Springer spaniel walijski to bardzo inteligentny zwierzak, który szybko się uczy. Ma jednak dosyć uparty charakter, dlatego jego szkolenie warto rozpoczynać jak najprędzej. Dobrze zadbać o to, aby było ono jak najbardziej urozmaicone, ponieważ psy tej rasy szybko się nudzą. Tak jak w przypadku wszystkich innych psów myśliwskich, niezwykle ważne jest opanowanie przywołania awaryjnego. Jeżeli zwierzak ma z tym problem, na niezabezpieczonym terenie nie spuszczaj go ze smyczy nawet na chwilę. 

Spaniel walijski jest bardzo przywiązany do swojego człowieka. Życie rodzinne jest dla niego niezwykle ważne – czuje potrzebę bycia jego częścią. Absolutnie nie nadaje się do kojca ani do zostawania samemu w domu na długie godziny. Warto budować z tym psem dobrą i mądrą relację. Niektóre osobniki mają tendencję do chodzenia za człowiekiem krok w krok, a to z kolei może zamienić się w lęk separacyjny. 

Zdrowie rasy springer spaniel walijskiSpringer spaniel walijski – zdrowie

Tak jak większość psów użytkowych i myśliwskich, springer spaniel walijski jest odporny i stosunkowo zdrowy. Psy tej rasy zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywają trzynastego roku życia. W bardzo rzadkich przypadkach występują choroby oczu – psia jaskra lub postępujący zanik siatkówki (PRA). Warto także kupować pieski wyłącznie z hodowli, w których wykonywane są prześwietlenia pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. 

Springer spaniel walijski może mieć skłonności do alergii pokarmowych, a jego układ trawienny jest z reguły dosyć wrażliwy. Słabym punktem tej rasy są duże zwisające uszy, które mają tendencję do infekcji. 

Spaniel springer walijski – pielęgnacja

Springer spaniel walijski wymaga regularnego szczotkowania. Wielu opiekunów decyduje się na wizyty u groomera, jednak zachowanie jedwabistej sierści w dobrym stanie jest możliwe także na własną rękę. Ważne jest to, aby delikatnie podcinać włosy po wewnętrznej stronie ucha. 

Uszy spaniela walijskiego wymagają regularnych kontroli. Sprawdzaj, czy nie zbiera się w nich ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. W przypadku zdrowych uszu obecność bezzapachowej i przezroczystej wydzieliny jest fizjologicznie normalna. Nie próbuj jej usuwać. 

Springer spaniel walijski – hodowla

Springer spaniel walijski na plaży

W naszym kraju springer spaniele walijskie występują o wiele rzadziej od swoich angielskich kuzynów. Właśnie dlatego znalezienie szczeniaka może okazać się dosyć problematyczne. Szczeniaki rodzą się bowiem rzadko i niekiedy na miot trzeba dosyć długo poczekać. Wielu niecierpliwych opiekunów sprowadza maluchy z zagranicy. Wybieraj hodowle zarejestrowane w ZKwP, ponieważ tylko takie mają możliwość wystawiania rodowodów FCI

Spaniel walijski – cena

W przypadku rasy springer spaniel walijski szczeniaki kosztują zazwyczaj od 5 do 7 tysięcy złotych. Cena może różnić się od siebie w zależności od wielu czynników – od prestiżu hodowli aż po tytuły przodków psiaka. Każdy hodowca ustala cenę indywidualnie, więc zawsze warto omawiać takie kwestie na bieżąco.

Spaniel springer walijski – historia rasy

Psy w typie spanieli od setek lat towarzyszyły myśliwym na polowaniach. Rasę można więc uznać za bardzo starą. Jego pod koniec XIX wieku w Walii pies w tym typie zwany był po prostu jako pies walijski lub cocker spaniel walijski. Wszystko zmieniło się w 1902 roku. To właśnie wtedy ustalono oddzielny wzorzec dla cocker spaniela, a oddzielny dla springerów. 

Określenie „springer” wywodzi się od słowa wypłaszać i odnosi się bezpośrednio do funkcji, jakie psy te spełniały na polowaniach. Ich zadaniem było wytropienie zwierzyny i jej wypłaszanie. Springer spaniele polowały przede wszystkim na ptaki, króliki i inne drobne zwierzęta. Towarzyszyły zarówno sokolnikom, jak i myśliwym polującym z bronią palną. 

Spaniel springer walijski portret rasy

Springer spaniele walijskie najbardziej popularne są w swojej ojczyźnie. Wiele hodowli, szczególnie tych użytkowych, funkcjonuje tam nieprzerwanie od dziesiątek lat. Stosunkowo dużo psów tej rasy mieszka także w Europie Zachodniej oraz w Czechach, na Słowacji i w Estonii. W Polsce rasa jest dosyć rzadka, spotykana głównie w rodzinach osób polujących. 

Pierwsze spaniele walijskie trafiły do naszego kraju jeszcze przed II wojną światową – hodowała je księżna Izabella Radziwiłłowa. W PRL-u nie były rozmnażane aż do lat osiemdziesiątych, kiedy to sprowadzono do nas kilka psów z Czech. 

Spaniel walijski – dla kogo?

Spaniele walijskie występują w Polsce dosyć rzadko, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że rasa nadaje się wyłącznie do celów użytkowych. W istocie walijskie springery od swoich angielskich odpowiedników różnią się wyłącznie kilkoma zewnętrznymi szczegółami. Tak samo jak one mogą być psami rodzinnymi. 

Warto jednak pamiętać, że przedstawiciele tej rasy mają szczególne wymagania, które należy spełnić. Przede wszystkim potrzeba im dużo ruchu. Zwykły spacer, nawet dłuższy, nie wystarczy. Dobrze jest zabierać psa na trasy, których jeszcze nie zna, pozwalać mu na samodzielne eksplorowanie terenu.

Chociaż sympatyczny i łagodny, spaniel walijski potrzebuje szkolenia, które należy zacząć jak najwcześniej. Istotne jest to, aby zwierzak jak najlepiej opanował przywołanie. Tak jak każdy pies myśliwski, będzie miał pewnego rodzaju skłonności do ucieczki, jednak należy jak najbardziej minimalizować ryzyko odłączenia się od opiekuna na dłuższy czas. 

Psy tej rasy raczej nie nadają się na stróżów. Poinformują opiekuna o pojawieniu się intruza, jednak ich stosunek do obcych jest z reguły bardzo serdeczny. Nie warto także przyjmować je do domów, w których praktykuje się raczej siedzący tryb życia. 

Walijski springer spaniel – ciekawostki 

Springer spaniel walijski jest nieco mniejszy od swojego angielskiego kuzyna

Spaniel walijski to jeden z tych psów myśliwskich, które bardzo dobrze odnajdą się w warunkach domowych. Są bardzo przywiązane do całej rodziny i wprost kochają dzieci. Nie nadają się jednak dla osób o siedzącym trybie życia. Mają mnóstwo energii, potrzebują ruchu, nauki i pracy.

Bibliografia

FCI-Standard N° 126 / 28.10.2009 / GB, wersja polska: kwiecień 2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/126.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz