Jakie informacje o tej rasie warto znać?
Wrażenie ogólne | Pies średniej wielkości, wydłużona sylwetka, dobrze umięśniony, ze zrównoważonym i pewnym siebie charakterem |
Kraj pochodzenia | Niemcy |
Twórcy rasy | A. Meyer i Max von Stephanitz |
Data i miejsce powstania | 20.09.1899, Frankfurt nad Menem |
Klasyfikacja FCI | Grupa 1 Psy pasterskie zaganiające / Sekcja 1 Psy pasterskie Próby pracy wymagane |
Rozmiar | Pies: wys. w kłębie 60-65 cm, waga 30-40 kg Suka: wys. w kłębie 55-60 cm, waga 22-32 kg |
Szata i umaszczenie | Długowłosa z podszerstkiem; czarne z podpaleniami, szarość; czarny nos; biała plamka na piersi i jasne partie kończyn dopuszczalne, ale niepożądane |
Długość życia | 9-13 lat |
Charakter | Zrównoważony, pewny siebie, łagodny (o ile nie sprowokowany), oddany właścicielowi, czujny, łatwy do wyszkolenia. Dobry stróż i obrońca, sprawdza się jako pies policyjny i pasterski |
Owczarek niemiecki długowłosy – jak wygląda?
Opis rasy psa owczarka niemieckiego długowłosego pod względem eksterieru nie różni się prawie wcale odmiany krótkowłosej. To mocny i harmonijnie zbudowany pies o szerokiej klatce piersiowej i opadającym zadzie. Ogon jest nieco wydłużony i powinien sięgać aż do stawu skokowego.
Głowa psa jest proporcjonalna do reszty ciała. Kufa wydłużona, z bardzo dobrze przylegającymi wargami. Oczy i nos powinny być ciemne, a uszy spiczaste i ułożone wysoko na głowie.
Owczarek niemiecki długowłosy – jakie ma wymiary?
Długowłose owczarki niemieckie to psy średniej wielkości. Wysokość w kłębie u samców mieści się w przedziale od 60 do 65 cm. Suki są drobniejsze i nieco niższe. Zazwyczaj mierzą od 55 do 60 cm. Idealna waga powinna natomiast wynosić od 32 kg do nawet 40 kg, w zależności od płci i cech osobniczych.
Owczarek niemiecki długowłosy – jaką ma sierść?
U długowłosej odmiany owczarka niemieckiego sierść jest nie tylko dużo dłuższa niż w przypadku jego krótkowłosego kuzyna. Jest ona także bardziej miękka i nie powinna przylegać do ciała. Najkrótsze włosy rosną na przodzie łap i na pysku. Wokół szyi możesz natomiast dostrzec kryzę. Dłuższa sierść znajduje się także z tyłu uszu oraz na bujnie owłosionym ogonie.
Dopuszczalne są następujące odmiany kolorystyczne owczarka niemieckiego długowłosego:
- czarne z czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem;
- jednolicie czarne;
- jednolicie szare;
- jednolicie śniade;
- czaprakowe z ciemną maską.
Jaki charakter ma owczarek niemiecki długowłosy?
Owczarki niemieckie długowłose uchodzą wręcz za synonim psów wiernych, oddanych człowiekowi, chętnych do szkolenia i oczywiście niezwykle inteligentnych. Ze względu na popularność seriali i filmów, w których wystąpiły, często bywają wręcz uczłowieczane. Warto więc pamiętać, że pomimo ogromnego potencjału zwierzaka, przygarniając go do domu nadal mamy do czynienia z psem, który potrzebuje szkolenia i socjalizacji.
Jak zachowuje się owczarek niemiecki?
Przez dziesiątki lat hodowane na psy nieustraszone i stabilne, dzisiaj owczarki niemieckiego długowłose mocno odstają od tych wymagań. Zamiast być czujnymi i odważnymi, w rasie bardzo często zdarza się nadmierna lękliwość i niepewność siebie. Przy braku pracy z psem i nieodpowiedniej socjalizacji może to skutkować agresją, szczególnie w stosunku do innych psów.
Tak jak wszystkie owczarki, te długowłose są mocno przywiązane do swojego człowieka i nieufne w stosunku do obcych. Wymagają nie tylko ruchu, ale także dużej dawki uwagi. Przed zakupem szczeniaka trzeba mieć to na uwadze.
Owczarek niemiecki długowłosy – ile żyje, na co choruje?
Owczarki niemieckie długowłose przez wiele lat służyły jako psy użytkowe. Do dzisiaj bardzo często wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju służbach mundurowych – od policji i wojska aż po straż graniczną. Niestety, w przeciwieństwie do wielu innych ras pracujących, nie miało to przełożenia na ich zdrowie.
Na jakie choroby są podatne te psy?
Wiele lat rozmnażania według norm, które zakładały mocne kątowanie i silne obniżenie tylnej części tułowia, poskutkowało osłabieniem kośćca. Wprawdzie od kilku lat wyraźnie odchodzi się od promowanie tego eksterieru na wystawach, jednak zmiany są trudne do cofnięcia. Wiele owczarków już w młodym wieku ma tak zaawansowane problemy z kośćcem, że nie jest w stanie prowadzić aktywnego trybu życia.
Długowłosym owczarkom niemieckim dokucza nie tylko dysplazja stawów biodrowych. Problemem są także dolegliwości stawów łokciowych, kolanowych i schorzenia kręgosłupa. Nierzadko pojawiają się także alergie pokarmowe i choroby dermatologiczne.
Owczarek niemiecki długowłosy: jaka dieta i pielęgnacja?
Owczarki niemieckie długowłose linieją bardzo intensywnie. W okresie linienia sierść może wychodzić całymi garściami, dlatego konieczne jest codzienne, intensywne szczotkowanie. Zaopatrz się także w metalowy grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Z jego pomocą pozbędziesz się potencjalnych kołtunów. Wyczesywanie podszerstka powinno odbywać się z pomocą szczotki o długich zębach, które sięgną aż do skóry zwierzęcia. Do rozdzielania kołtunów przyda się także druciana szczotka z zagiętymi u dołu igłami.
Czym karmić owczarka niemieckiego długowłosego?
Prawidłowe żywienie owczarka niemieckiego długowłosego zdecydowanie nie jest tanie. Szczególnie w okresie wzrostu trzeba zapewnić psu wszelkie składniki odżywcze, a w razie potrzeby także odpowiednią suplementację. Najlepiej sprawdzi się dieta o niskiej zawartości węglowodanów, dlatego wybieraj karmy bez dodatków zbożowych i innych wypełniaczy. Warto rozważyć także dietę BARF.
Ze względu na częste w rasie problemy z układem kostnym zaleca się konsultację ze specjalistą od żywienia. Być może będzie konieczne wprowadzenie suplementów wspierających rozwój stawów. Nie zaleca się także rozpoczynania żadnych intensywnych ćwiczeń przed zakończeniem okresu wzrostu.
Jak wybrać hodowlę owczarków niemieckich długowłosych?
Ze względu na długą listę potencjalnych chorób oraz niestabilność psychiczną, które często dotykają rasę, wybór hodowli powinien być jak najlepiej przemyślany. Zawsze wybieraj te zarejestrowane w ZKwP, w których psy otrzymują pełną dokumentację kynologiczną.
W ostatnich latach hodowcy robią wszystko, aby zminimalizować ryzyko dysplazji stawów biodrowych. Niestety, nie wszyscy wykonują rodzicom szczeniaka potrzebne badania. Zanim kupisz długowłosego owczarka niemieckiego koniecznie, zorientuj się, czy jego rodzice zostali przebadani pod kątem dysplazji i jaki wynik uzyskali.
Nigdy nie kupuj szczeniaka z niepewnego źródła. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie języka u miłośników rasy. Zazwyczaj mają oni wiedzę na temat tego, z których hodowli zdecydowanie nie warto kupować szczeniąt. Przed zakupem koniecznie odwiedź hodowlę i poznaj rodziców swojego przyszłego szczeniaka. Upewnij się, że mają stabilne charaktery i żyją w dobrych warunkach.
Owczarek niemiecki długowłosy – ile kosztuje?
Cena owczarka niemieckiego długowłosego w hodowli FCI wynosi obecnie od 2 do 3,5 tysiąca złotych. Rozbieżność cenowa między hodowlami jest bardzo duża, dlatego trzeba zawsze dokładnie sprawdzać, do jakiego stowarzyszenia przynależą – koniecznie powinno być to ZKwP.
Owczarek niemiecki długowłosy – jaka jest historia rasy?
Informacje o owczarku niemieckim długowłosym sięgają wielu setek lat wstecz. Ujednolicenie eksterieru rasy przypada jednak dopiero na wiek XIX. Psy te cenione były przede wszystkim przez wzgląd na swoje cechy użytkowe, dlatego przez bardzo długi czas dążono do tego, aby ich sierść była względnie krótka i prosta w utrzymaniu.
Nie zmieniło to jednak faktu, że w miotach co jakiś czas przychodziły na świat pieski o przedłużonej sierści. Nie były one pożądane. W NRD konsekwentnie usypiano owczarki niemieckie długowłose. Przetrwały one tylko dzięki ludziom, którzy ratowali poszczególne osobniki i starali się rozmnażać je dalej, z dala od niezbyt pozytywnych norm, swego czasu promowanych przez hodowle FCI.
Owczarki staroniemieckie – co to za psy?
W dużej mierze dzięki długowłosym owczarkom z czasem rozwinęła się hodowla nieoficjalnej odmiany – owczarków staroniemieckich. W miotach FCI także przychodziły jednak na świat pojedyncze osobniki o dłuższym włosiu i z czasem zaczęto odchodzić od praktyki usypiania ich. Psy po prostu nie były uznawane za wystawowe i były oddawane do adopcji lub sprzedawane za symboliczną kwotę.
Czy owczarek niemiecki długowłosy to rasa?
Dopiero w 2011 roku, po wielu latach starań hodowców, FCI oficjalnie zatwierdziła nowy wzorzec rasy, który dopuszcza szatę długowłosą jako w pełni oficjalną. Owczarek niemiecki długowłosy nie został uznany za odrębną rasę. Potraktowano go jako odmianę owczarka niemieckiego. Zarówno krótkowłosa, jak i długowłosa wersja mają wspólny wzorzec, nie mogą jednak być ze sobą krzyżowane. Wystawy rasy również są organizowane oddzielnie.
Czy owczarek niemiecki długowłosy jest znany w Polsce?
W Polsce owczarki niemieckie długowłose są niezwykle popularną rasą. Mity Szarika i psa Cywila ciągle jeszcze utrzymują się w masowej świadomości, dlatego wiele osób kupuje te psy w nadziei na posiadanie bezobsługowego, niezwykle mądrego czworonoga. W ostatnich latach zdecydowanie rośnie popularność odmiany długowłosej, ponieważ jest ona bardziej efektowna wizualnie.
Owczarek niemiecki długowłosy – dla kogo jest ten pies?
Wbrew pozorom pod względem temperamentu owczarki niemieckiego nie są wymarzoną rasą rodzinną. Często wskazuje się na to, że nie wszyscy przedstawiciele rasy pochodzą z linii użytkowych. Oczywiście to prawda. Pewne cechy charakteru owczarka niemieckiego długowłosego powodują, że jest to zwierzak, który powinien trafiać wyłącznie do bardzo świadomych właścicieli, którzy są gotowi na intensywną pracę z psem.
Owczarek niemiecki długowłosy – czy jest wymagający?
W teorii owczarek niemiecki świetnie nadaje się na stróża. Rzeczywiście, instynkt stróżowania przez dziesiątki lat był wzmacniany i bardzo doceniany. Dzisiaj jednak w rasie często zdarzają się przypadki nadmiernej lękliwości, które znacznie redukują potencjał tego owczarka jako stróża. Zaleca się pracę ze szkoleniowcem, aby w razie potrzeby już w szczenięctwie reagować na wszelkie przypadki agresji lękowej.
Zachowania takie jak nadmierna szczekliwość czy wręcz gryzienie ludzi i innych zwierząt często mylnie interpretowane są jako zachowania typowe dla psa obronnego. Niestety, nie ma to nic wspólnego z prawdą. Agresja czy nieustanne ujadanie wskazują na to, że zwierzak ma problemy z regulowaniem emocji.
Owczarek niemiecki – do kogo pasuje ta rasa?
Długowłosy owczarek niemiecki będzie więc dobrym przyjacielem dla osoby, która zdaje sobie sprawę z tego, że pies tej rasy wymaga bardzo intensywnej socjalizacji. Dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie szczeniaka do psiego przedszkola, aby nauczył się kontaktów z innymi psami. Zdecydowanie nie powinno się trzymać go w izolacji. Warto natomiast trzymać się zasady, że najlepszymi stróżami są psy zrównoważone i zdrowe psychicznie, a nie te agresywne.
Owczarek niemiecki – jak dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami?
Owczarki nie powinny mieć problemu z mieszkaniem pod jednym dachem z mniejszymi zwierzętami czy dziećmi. Warunkiem jest oczywiście przejście w dzieciństwie odpowiedniej socjalizacji, którą należy zapewnić zwierzęciu.
Pamiętaj, że niekastrowane samce mogą mieć problem z zaakceptowaniem innych psów płci męskiej. Zaleca się więc trzymanie psów tej rasy w parach mieszanych. Oczywiście, nie jest to reguła i wiele zależy od indywidualnych cech każdego zwierzęcia oraz od wychowania, jakie mu zapewnisz.
Owczarek niemiecki długowłosy – jak wygląda? Zdjęcia!
Co warto wiedzieć o owczarku niemieckim długowłosym?
Długowłosym owczarkiem niemieckim był tytułowy bohater niezwykle popularnego polskiego serialu „Przygody psa Cywila”.
Długowłose owczarki niemieckiego często bywają mylone z nieuznaną jeszcze przez FCI rasą owczarków staroniemieckich. Psy te są ze sobą bardzo blisko spokrewnione. Wilczury starego typu zbudowane są nieco inaczej, dlatego nie mają tak znacznych problemów z układem kostnym. Uchodzą także za stabilniejsze psychicznie niż ich uznani przez FCI kuzyni.
Długowłosy owczarek niemiecki to niezwykle piękny, ale także wymagający pies. Może okazać się doskonałym towarzyszem, trzeba jednak bardzo dbać o jego prawidłowy rozwój i odpowiednie szkolenie.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 166 23.12.2010/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/166.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 11.08.2010.