Norwich terrier

Norwich terrier to mały i przyjazny pies, który jednak ma bardzo silny charakter i jest niezwykle uparty. Jakie jeszcze cechy charakteru przypisywane są tej rasie? Jak wygląda norwich terrier? Ile kosztują te psy? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Dowiesz się także, jak pielęgnować pupila oraz jakie choroby mogą go dotyczyć. Te małe psy z pewnością skradną twoje serce.

Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 25 cm;
masa ciała: do 6 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa; włos okrywowy druciany, twardy, prosty; podszycie gęste;
maść: rudy, pszeniczny, grizzly, czarny z podpalaniem; niepożądane łaty i białe znaczenia
Długość życia12–14 lat
Charakterwesoły, miły, aktywny, nieustraszony, zgodny

Norwich terrier – opis rasy psów

Zastanawiasz się pewnie, jak wygląda norwich terrier? To pies małych rozmiarów – ma około 25 cm wysokości, a jego waga sięga do 6 kg. Wiele osób może mylić tę rasę z norfolk terrierem. Faktycznie oba psy są podobne, a jedyna widoczna różnica polega na kształcie uszu. Budowa ciała jest dosyć masywna, jednak nogi są krótkie. Cechą charakterystyczną jest wysoko osadzony ogon.

Dopuszczalne umaszczenia norwich terriera to:

  • rude,
  • płowe we wszystkich odcieniach;
  • z dodatkiem czarnego przesiania;
  • czarne podpalane.

Dodatkowo psy te mają bardzo gęsty podszerstek i szorstką, prostą, przylegającą sierść. 

Charakter szczeniaków norwich terrier

Te małe psy są niezwykle żywiołowe, mają dużo energii i chęci do zabawy ze swoim właścicielem. Uwielbiają spędzać czas na spacerach, gdzie mogą biegać, węszyć i kopać. Właśnie kopanie to jedno z ich ulubionych zajęć, dlatego musisz uważać na ogródek.

Norwich terrier – stosunek do ludzi

Możesz być pewny, że norwich terrier nawiązuje bardzo silną więź ze swoją nową rodziną i uwielbia, gdy właściciel poświęca mu uwagę i okazuje zainteresowanie. Zdarzają się sytuację, że pies nie chce odstąpić właściciela na krok, nie lubi też zostawać sam. Właśnie dlatego, jeśli chcesz zdecydować się na tę rasę, musisz mieć wystarczająco dużo czasu dla swojego pupila. Potrzebuje on długich spacerów i zabawy z człowiekiem Ten niewielki pies bez żadnego problemu odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. 

Norwich terrier a aktywność fizyczna 

Taki pupil idealnie nadaje się dla aktywnych rodzin z dziećmi, ale także dla seniorów. Przygarnięcie takiego psa przez starszą osobę jest dobrym sposobem na redukcję poczucia samotności i aktywizację ruchową w ciągu dnia. Koniecznie trzeba jednak zapewnić norwich terrierowi odpowiednią dawkę ruchu.

Norwich terrier – szkolenie i wychowanie

Norwich terrier w pozycji wystawowej

Socjalizację pupila zacznij od pierwszych tygodni, aby potem nie mieć problemu. Pies, który nie miał okazji wcześniej zapoznać się z kotami i innymi zwierzętami, będzie chciał je gonić i na nie polować. Można powiedzieć, że norwich terrier to prawdziwy terrier z bardzo silnym charakterem. Właśnie dlatego należy pamiętać, że taki pies powinien mieć pewnego siebie i konsekwentnego właściciela.

To bardzo inteligentny pies, który szybko się uczy i skutecznie motywują go przysmaki. Oczywiście zdarza się, że może nie chcieć współpracować, co jest prawdopodobnie winą odczuwanej nudy.

Na jakie schorzenia narażony jest norwich terrier?

Ważną kwestią w życiu każdego zwierzęcia jest jego podatność na pewne schorzenia i dolegliwości. Ogólnie mówi się, że norwich terriery to psy zdrowe i bardzo wesołe. Żyją około 11-12 lat. Jednak, jak każda inna rasa, mogą mieć predyspozycję do pewnych chorób. Jakie schorzenia występują dosyć często, jeśli chodzi o tę rasę? Są to między innymi:

  • padaczka;
  • zapadanie tchawicy;
  • zwichnięcie rzepki;
  • wady serca;
  • problemy z podniebieniem;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • alergie;
  • zwężenie przegrody nosowej. 

Kluczem do dobrego zdrowia i uniknięcia alergii jest oczywiście podawanie psu wartościowej karmy. Jednak w przypadku jedzenia trzeba mieć na uwadze, że norwich terrier charakteryzuje się niepohamowanym apetytem. W związku z tym musisz kontrolować porcję karmy tak, aby nie przybrał zbyt wiele na wadze. 

Norwich terrier – pielęgnacja pupila

Pielęgnacja norwich terriera nie jest skomplikowana i z pewnością nie zabierze ci zbyt wiele czasu w ciągu dnia. Musisz regularnie, bo przynajmniej raz w tygodniu, czesać swojego pupila, aby usunąć z sierści zanieczyszczenia i zapobiec tworzeniu się kołtunów. 

Norwich terrier stoi na trawie

Nie można zapominać również o kąpielach, gdyż norwich terriery są bardzo aktywne i lubią kopać w ziemi, a co za tym idzie, często się brudzą. Kąpiele powinny odbywać się wtedy, gdy po prostu widzisz, że jest to już konieczne. Nie można wykonywać ich bez użycia odpowiednich kosmetyków, ponieważ sierść może stać się miękka i puchata. Dodatkowo częste kąpiele mogą przyczynić się do powstania alergii skórnych u twojego zwierzaka. 

Pielęgnacja norwich terriera obejmuje również zabieg zwany trymowaniem. Polega on na usuwaniu ręcznie albo za pomocą odpowiednich narzędzi martwego włosa okrywowego. Ta czynność poprawia wygląd psa, a także jakość jego okrywy.

Norwich terrier – hodowla i wychowanie

Jak wychować norwich terriera? Na pierwszym miejscu jest odpowiednia socjalizacja psa już od pierwszych tygodni życia. Koniecznie przyzwyczaj go do obcowania z innymi zwierzętami, obcymi ludźmi i dziećmi. Działając w ten sposób, możesz mieć pewność, że twój pupil wyrośnie na towarzyskiego i odważnego zwierzaka, który nie będzie bał się różnych sytuacji zdarzających się podczas spacerów.

Można powiedzieć, że norwich terrier to pies, który ma swoje zdanie i czasami bywa nieposłuszny. Właśnie z tego względu, jako właściciel, musisz wykazać się stanowczością i konsekwencją. Różnorodny trening to z pewnością coś, czego potrzebują psy tej rasy.

Norwich terrier – cena szczeniaka

Interesuje cię norwich terrier? Cena za szczeniaka jest uzależniona od różnych czynników, a na większość z nich nie masz żadnego wpływu. Można jednak powiedzieć, że cena norwich terriera zaczyna się od 3000 zł w górę. Rasa ta nie jest popularna, więc miejsc, w których kupisz szczenię, jest niewiele.

Wybierając hodowlę, pamiętaj, aby stawiać na sprawdzone i legalne miejsca. Nie warto szukać najtańszej oferty. Wybierając szczeniaki z rodowodem z dobrej hodowli, możesz być spokojny o to, że pies nie będzie obciążony ciężkimi wadami genetycznymi. 

Norwich terrier – krótka historia rasy

Znasz już opis rasy – norwich terrier jest jednak popularny już od kilkudziesięciu lat. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już ponad 100 lat temu. Mówi się, że jego przodkami są terrier irlandzki, border terrier, a także cairn terrier. W 1932 roku rasa norwich terrier została uznana przez Kennel Club. Jednak niektórzy jej przedstawiciele mieli stojące, szpiczaste uszy, a inni – położone blisko głowy. W 1965 roku wyodrębniono więc nową odmianę, w której znalazły się tylko psy z położonymi uszami – czyli norfolk terriery.

Norwich terriery to psy, które mają silnie wykształcony instynkt łowiecki. Zostały stworzone po to, aby polować na gryzonie w Wielkiej Brytanii; były także pomocnikami przy polowaniach na lisy. Jednak z upływem czasu stały się one wiernymi przyjaciółmi do towarzystwa. 

Kto powinien zostać właścicielem norwich terriera?

Dla jakich osób norwich terrier może stać się cudownym przyjacielem na resztę życia? Zdecydowanie jest to pies dla osób aktywnych, które lubią dużo spacerować lub biegać. To pies, który wymaga uwagi i trzeba mieć dla niego czas. Dodatkowo właściciel powinien być stanowczy, konsekwentny i pewny siebie. Norwich terrier świetnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi. 

Ciekawostki związane z rasą norwich terrier

Norwich terrier jest często mylony z norfolk terrierem. Do 1964 roku były one nawet uznawane za jedną rasę. Różniły się jedynie tym, że pierwszy z nich ma uszy stojące, z kolei drugi – oklapnięte.

Interesujący może być fakt, że w XIX wieku rasa ta zyskała duże zainteresowanie wśród studentów Cambridge i nawet stała się maskotką uczelni. Te świetne psy miały za zadanie polować na szczury wokół uczelni i w akademikach. Ludzie je po prostu uwielbiali. 

Norwich terrier to z pewnością bardzo inteligentny pies, który może wnieść do twojego świata wiele radości i miłości. Jest niewielki, jednak ma bardzo silny charakter i bywa uparty. Właśnie dlatego od właściciela oczekuje się konsekwencji i zdecydowania. 

Decyzja o zakupie psa lub przygarnięciu go ze schroniska powinna być niezwykle przemyślana i oparta o dokładną analizę plusów i minusów. Nie należy decydować się na psa, gdy po prostu nie ma się dla niego czasu. Jeśli na co dzień jesteś zapracowany i masz dużo obowiązków, zdecydowanie powinieneś odłożyć na później decyzję o przygarnięciu pupila.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 72 /10.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/72.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz