Istnieją rasy, które z uwagi na wygląd od razu rzucają się w oczy – taki jest też niebieski spaniel pikardyjski. Ten pies, zwany epagneul bleu de picardie, nie jest barwną odmianą standardowego spaniela pikardyjskiego. Czym się wyróżnia? Co sprawia, że przyciąga spojrzenia? Sprawdź!
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: psy od 57 do 60 cm, suki nieco mniejsze; masa ciała: ok. 20 kg |
Szata | sierść: cienka, lekko falowana, z portkami i kitą; maść: plamiste ciemnopopielate w odcieniu niebieskim z czarnymi łatami |
Długość życia | ok. 13 lat |
Charakter | spokojny, zgodny, z dużą potrzebą ruchu, wesoły |
Niebieski spaniel pikardyjski – wygląd
Psy tej rasy są stosunkowo niskie jak na spaniele, ale doskonale sprawdzają się w pracy, do której zostały stworzone. Niebieski spaniel pikardyjski ma średniej głębokości klatkę piersiową z lekko opadającym zadem. Szyja jest dobrze osadzona, z niewielkim podgardlem. Na niej znajduje się owalna, szeroka czaszka z wyraźnym, ale nie nazbyt głębokim stopem. Uszy są charakterystyczne – raczej grube, pokryte jedwabistym, falistym włosem, osadzone powyżej linii oczu. Z kolei ogon ma średnią długość i nie powinien być zadarty do góry.
Rozmiar psa
Niebieski spaniel pikardyjski mierzy mniej więcej od 57 do 60 cm wzrostu. Standard ten dotyczy samców, bo suczki są nieco niższe i lżejsze. Średnio waga psa tej rasy wynosi ok. 20 kg.
Umaszczenie niebieskich spanieli pikardyjskich
Zwierzęta te są niezwykle efektowne. Mają dość cienki włos, który jest dłuższy i bujniejszy na ogonie i nogach. Tam można znaleźć frędzle. Okrywa może być lekko falowana. Dopuszczalne jest tylko jedno umaszczenie. Niebieski spaniel pikardyjski powinien mieć okrywę w kolorze ciemnopopielatym aż do niebieskawego. Na jego sierści pojawiają się liczne łaty i plamy, przede wszystkim w kolorze czarnym.
Niebieski spaniel pikardyjski – charakter i potrzeby
Jak przystało na przedstawiciela tej grupy psów, niebieski spaniel pikardyjski jest posłuszny opiekunowi, a przy tym inteligentny. Wyróżnia go pewna doza niezależności, typowa dla psów myśliwskich. Bez większego problemu toleruje dzieci, przede wszystkim dlatego, że uwielbia zabawę. To dość spokojny pies, o ile właściciel zadba o to, aby dostawał dawkę ruchu i regularnych ćwiczeń.
Niebieski spaniel pikardyjski z zasady dogaduje się z innymi psami, ale może gonić koty. Bywa nieufny w stosunku do obcych, choć nadal pozostaje łagodny i przyjazny – nie ma w nim dozy agresji. To dobry pies domowy i rodzinny, pod warunkiem że będzie wykorzystywany do pracy. Dobrze poprowadzone szkolenie tego aktywnego psa sprawia, że pozostaje on cichy i zgodny z domownikami.
Niebieski spaniel pikardyjski – zdrowie, żywienie i pielęgnacja
Niebieski spaniel pikardyjski to pies raczej długowieczny – żyje nawet do 13 lat. Nie jest obciążony chorobami genetycznymi, ale może mieć problemy ze zdrowiem uszu. Wynika to z ich kształtu i położenia. Co więcej, pies może mieć skłonność do nadwagi. Z tego powodu musisz szczególnie zadbać o to, aby karma miała odpowiednią kaloryczność, zgodną z potrzebami czworonoga.
Pielęgnacja opiera się głównie na czesaniu długiej sierści i wyciąganiu z porośniętych frędzlami łap pozostałości po spacerze. Warto przeprowadzać regularną kontrolę stanu uszu i oczu.
Niebieski spaniel pikardyjski – cena szczeniaka
Szczenię niebieskiego spaniela pikardyjskiego z hodowli zarejestrowanej w ZKwP kosztuje ok. 3500 zł. Stawki za konkretne szczenięta mogą się nieco różnić, zależnie od tego, czy szukasz psa wystawowego i do hodowli, czy raczej tylko do pracy, bez planów rozmnażania. Ostatecznie to hodowca decyduje o dopasowaniu szczeniaka do domu oraz jego cenie.
Niebieski spaniel pikardyjski – historia rasy
Niebieski spaniel pikardyjski, wbrew obiegowej opinii, nie jest odmianą barwną spaniela pikardyjskiego. Podobnie jednak jak on, wywodzi się z Francji, a konkretniej z okolicy doliny Somme, położonej w regionie zwanym Pikardią. Francuską rasę wyodrębniono spośród innych psów myśliwskich pod koniec XIX wieku albo na początku XX wieku, zależnie od źródeł. Została wyhodowana przede wszystkim do polowań na bekasy i kaczki; taka tendencja utrzymuje się do dziś. Niebieski spaniel pikardyjski to efekt skrzyżowania spaniela pikardyjskiego i setera angielskiego.
Niebieski spaniel pikardyjski wyróżnia się przyjaznym temperamentem, ale potrzebuje regularnych ćwiczeń. Obecnie rasa nie jest często spotykana. Jej przedstawiciele to psy obdarzone dobrym węchem. O ile zadbasz o prawidłową stymulację umysłową i aktywny tryb życia, zyskasz wiernego, czworonożnego przyjaciela.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 106, https://www.zkwp.pl/wzorce/106.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987.