Terriery to często psy o szorstkim, przyjemnym w dotyku włosiu, jednak nie jest to regułą. Irish soft coated wheaten terrier udowadnia, że te zwierzęta mogą być też niezwykle przyjemne w dotyku. Jak wielu przedstawiciel tej grupy, dawniej był wykorzystywany m.in. do polowań na gryzonie. Towarzyszył także człowiekowi w trakcie znacznie niebezpieczniejszych polowań na borsuki. Dowiedz się, jaki terrier pszeniczny jest na co dzień i czy będzie dla ciebie odpowiednim kompanem. Musisz pamiętać, że jego szata będzie wymagała znacznie większego nakładu pracy niż w przypadku ras o krótkiej i przylegającej do ciała sierści.
? Rozmiar | wysokość w kłębie: psy od 46 do 48 cm, suki nieco mniejsze; masa ciała: psy od 18 do 20,5 kg, suki nieco lżejsze |
⭐ Szata | sierść: miękka, jedwabista, jednolita, bez podszycia, może być strzyżona lub nie; maść: pszeniczna w różnych odcieniach |
❤️ Długość życia | 12–14 lat |
? Charakter | żywy, nieustraszony, serdeczny, wierny, inteligentny, miły |
Wheaten terrier gładkowłosy – wzorzec rasy
Irish soft coated wheaten terrier to pies o zwartej, silnej budowie. Uwagę od razu przyciąga jego sierść w pszenicznym umaszczeniu. Jest jednolita i nie posiada podszerstka.Powinna być skrócona na tułowiu i na przedpiersi. W trakcie groomingu zostawia się ją nieco dłuższą w okolicach psiego pyska. Głowa tego psa powinna być mocna, ale nie toporna. Długa i pasująca do ciała, umaszczeniem musi pasować do tułowia. Terier pszeniczny powinien mieć szyję średniej długości, ale bez luźnego podgardla, które jest znaczącą wadą w przypadku wystaw psów rasowych. Ich ogon jest niezbyt gruby i zawsze radosny, ale nie powinien być zakręcony nad grzbiet. Przednie kończyny muszą być idealnie proste, a tylne powinny posiadać odpowiednio rozbudowaną muskulaturę. Pies tej rasy mierzy 46–48 cm i waży ok. 18–20,5 kg.
Terrier pszeniczny – charakter
Jak wiele terrierów, również wheaten terrier to prawdziwie nieustraszony pies. Jest gotów wejść wszędzie, nie bojąc się nowych wyzwań. Jest to jednocześnie pies bardzo żywy, radosny i serdeczny, przez co zdobywa serca wielu osób. Choć młode osobniki tryskają energią, z wiekiem stają się coraz bardziej stateczne, dzięki czemu jest to pies dość łatwy do ułożenia. Zachowuje wierność wobec właściciela, ale potrzebuje regularnego kontaktu z człowiekiem. Z tego powodu raczej nie nadaje się na psa do trzymania w kojcu. Z uwagi na swój instynkt terytorialny może także pełnić rolę stróża. Bywa jednak nadmiernie hałaśliwy, nad czym jego właściciel powinien od samego początku pracować, chyba że nie przeszkadza mu szczekający pies.
Irlandzki terier pszeniczny – zdrowie
Zazwyczaj psy tej rasy dożywają 12–14 lat i raczej rzadko chorują. Rasa jest jednak obciążona kilkoma chorobami, które pojawiają się wśród tych zwierząt częściej niż inne. Szczególnym zagrożeniem dla teriera pszenicznego jest Protein Losing Nephropathy. To choroba nerek, która polega na tym, że psi organizm usuwa z organizmu, także białka osocza krwi, które są mu potrzebne do funkcjonowania. Niektóre psy chorują także na Protein Losing Entheropathy, w przypadku której zwierzę nie trawi niezbędnych mu do życia białek i wydala je. U szczeniąt może pojawić się także dysplazja nerkowa, która zawsze prowadzi do szybszej śmierci zwierzęcia. Można ją wykryć za pomocą USG.
Jak należy pielęgnować sierść irish soft coated wheaten terriera?
Miękki, jedwabisty i lekko falowany włos irish coated wheaten terriera wymaga regularnej pielęgnacji. Będzie się to więc często wiązało z wizytami u groomera i dodatkowym wydatkiem. Jako właściciel powinieneś regularnie czesać swojego psa (min. 2 razy w tygodniu). Zwierzę najczęściej kołtuni się na brzuchu oraz w pachwinach nóg, dlatego musisz zwracać na to szczególną uwagę. Kąp psa tylko wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba, a raz na 2–3 miesiące zabierz go do psiego fryzjera. Nie zapomnij o częstym podcinaniu pazurów oraz myciu psich zębów.
Gdzie znajdziesz hodowlę psów tej rasy?
Ciekawy wygląd tych psów zapewnił im miłośników także w Polsce, dlatego bez większego problemu znajdziesz hodowców tej rasy, mimo że nie jest ona nazbyt popularna. Możesz poszukać specjalistów, odwiedzając lokalną wystawę psów lub kontaktując się ze swoim oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce. Warto także poszukać opinii w sieci, m.in. na grupach i forach internetowych. Uważaj jednak na organizacje, które nie weryfikują odpowiednio częstotliwości rozmnażania psów oraz krycia wsobnego czy badań genetycznych. Nie brakuje ich w Polsce, a w ten sposób ryzykujesz kupnem chorego zwierzęcia.
Ile kosztuje irish soft coated wheaten terrier?
Psa tej rasy kupisz od 2500 zł w górę. Musisz wziąć pod uwagę, że w 2020 roku ceny zwierząt rasowych znacznie wzrosły. Z tego powodu nie nastawiaj się na zakup po okazyjnej cenie. Jeśli uważasz, że wspomniana kwota przekracza twoje możliwości, możesz adoptować zwierzę ze schroniska lub fundacji.
Skąd wzięły się te miękkowłose terriery?
To prawdopodobnie najstarsza z czterech występujących w Irlandii ras terrierów. Już 200 lat temu ówcześni twórcy literatury wspominali o miękkowłosym psie w podobnym typie. Mimo tego, że to naprawdę stara rasa, została oficjalnie uznana przez Irlandzki Kennel Club dopiero w 1937 roku.
Irish soft coated wheaten – dla kogo będzie odpowiedni?
Tego typu terier będzie idealnym psem dla rodziny, która lubi aktywnie spędzać czas. Ponieważ ma dość silny charakter, tego wymaga od swojego opiekuna. Odpowiednio prowadzony, sprawdzi się również jako towarzysz zabaw dzieci. Nie powinien przebywać przez cały rok na dworze i wymaga regularnego kontaktu z człowiekiem, dlatego najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem lub dużym mieszkaniu, w którym cały czas ktoś przebywa. Jeśli opuszczasz dom na więcej niż 3–4 godzinny dziennie, powinieneś zdecydować się na przedstawiciela innej rasy.
Irish soft coated wheaten terrier – zdjęcia
Co dyskwalifikuje go z wystawy?
Wystawowy pies tej rasy nie może posiadać żółtych oczu. Nie powinien także przejawiać choćby najmniejszych oznak agresji. Jego sierść nie może być wełnista i matowa, a umaszczenie białe ani brązowe. Wszystkie te cechy będą dyskwalifikowały twojego pupila jeszcze przed rozpoczęciem wystawy.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 40, /25.04.2001/F/GB, /04.07.2001/D, https://www.zkwp.pl/wzorce/40.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 27.01.2001.