Greyster

Stworzenie psa, który będzie jednocześnie wytrzymały, silny i bardzo szybki, było marzeniem wielu hodowców. Pochodzący z Norwegii greyster bardzo dobrze wpisuje się w ten model. Powstał z połączenia niemieckiego wyżła krótkowłosego z greyhoundem. Ma nie tylko wspaniały wygląd, ale także cechy urodzonego sportowca. Co jeszcze, poza wyjątkowym pochodzeniem, wyróżnia go spośród innych ras? 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 55 do 70 cm;
masa ciała: od 30 do 40 kg
Szatasierść: zależna od psów użytych do uzyskania greystera;
maść: najczęściej czarna, łaciata, brązowa, czekoladowa, dereszowata
❤️ Długość życia10–11 lat
? Charakterżywiołowy, o dużej potrzebie ruchu, łowny, niezależny, inteligentny

Greyster – opis rasy

Greyster z wyglądu najbardziej przypomina krótkowłosego wyżła niemieckiego. Jest wysoki, mocno umięśniony i ma typowo atletyczną sylwetkę. Wysokość w kłębie waha się od 55 do 70 centymetrów, w zależności od płci i cech osobniczych. Prawidłowa waga mieści się w przedziale od 30 do 40 kilogramów. 

Dokładny wygląd tych psów jest trudny do określenia, ponieważ nie został opracowany jeden oficjalny wzorzec. Poszczególne osobniki będą różniły się od siebie w zależności od krzyżówki. Jedną z bardzo charakterystycznych cech greysterów są jednak wyjątkowo grube opuszki łap, które mają amortyzować psa podczas biegu. 

Pies ten występuje w kilku popularnych umaszczeniach, takich jak:

  • dereszowate;
  • czarne;
  • łaciate;
  • czekoladowe;
  • brązowe. 

Greyster – jaki charakter ma ten pies?

greystery w biegu

Greyster jest psem stworzonym do pracy i sportu. Nie znosi stagnacji i potrzebuje ciągłych aktywności – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. 

Zazwyczaj aż ⅔ krwi u przedstawicieli tej rasy pochodzi od wyżła niemieckiego. Można więc śmiało założyć, że są to psy niezwykle inteligentne, które uwielbiają współpracę ze swoim opiekunem. Jednocześnie, zachowują pewną dozę niezależności, tak typową dla psów myśliwskich. 

Nie można nie wspomnieć także o ich – typowej dla chartów – ogromnej potrzebie pogoni za zwierzyną. Greyster będzie ścigał wszystko, co się rusza. Z tego powodu wymaga odpowiedniego pilnowania i bardzo konsekwentnego szkolenia. 

Nigdy nie można jednak zaufać mu w 100%. To efekt instynktu myśliwskiego, który rządzi greysterem. Pies, który nie biega w wyścigach, nie ciągnie zaprzęgu i nie pracuje, musi być trzymany na smyczy lub długiej lince. Jeśli na co dzień przebywa w ogrodzie, teren powinien być doskonale zabezpieczony. 

Greyster – jakie jest zdrowie tej rasy? 

Jako typowy pies biegający sprintem, greyster cierpi przede wszystkim na problemy z układem ruchu. Przy nieprawidłowym treningu mogą pojawić się również kontuzje.

Opiekun greystera musi być świadomy tego, że aktywność psa trzeba dostosować do jego wieku. Nie wolno rozpoczynać zbyt intensywnych treningów z czworonogiem, który nie zakończył procesu wzrostu. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko pojawienia dysplazji stawów biodrowych i łokciowych.

Greyster, który odziedziczył po wyżle długie zwisające uszy, może mieć tendencję do różnego rodzaju infekcji. Trzeba bardzo dokładnie sprawdzać, w jakim stanie są uszy, i w razie potrzeby usuwać nadmiar gromadzącej się w nich wydzieliny. 

Greyster – pielęgnacja i żywienie

Greyster jest psem pracującym, a nie wystawowym. Pielęgnacja jego sierści nie będzie zajmowała ci dużo czasu. Konieczne jest szczotkowanie, które usunie martwy włos i poprawi kondycję skóry. Wystarczy jednak robić to raz w tygodniu.

Jak dobrze żywić greystera?

Wszystkie psy pracujące fizycznie potrzebują dobrej jakości pożywienia, którego kaloryczność dobrana jest do aktywności i stylu życia. Jeżeli zdecydujesz się na zakup greystera, musisz mieć świadomość, że jego żywienie nie jest tanie. 

Najlepiej sprawdzi się dobrze skomponowana dieta BARF. Polega ona na podawaniu surowego mięsa zgodnie z biologicznym zapotrzebowaniem psa. Dodatki stanowią podroby, warzywa i owoce, a także jajka i dobrane suplementy. Karma komercyjna powinna z kolei być wysokomięsna, pozbawiona zbóż i możliwie jak najmniej przetworzona. 

Greyster – hodowla

Greyster nie jest rasą zarejestrowaną w FCI ani w żadnej innej federacji kynologicznej. Oficjalnej kontroli nad rozrodem tych psów po prostu nie ma. Dlatego, szukając hodowli, musisz kierować się opiniami właścicieli i zaufaniem do sprzedawców. Nie ma też informacji o działających w Polsce hodowlach greystera. Szczeniaka kupisz wyłącznie za granicą.

Greyster – cena

Ile kosztuje greyster? Cena jest trudna do określenia z uwagi na brak jednolitego wzorca rasy. Są to psy pracujące, które wycenia się indywidualnie, pod względem cech użytkowych.. Zakładając koszt transportu do Polski, musisz liczyć się z wydatkiem od 3000 do nawet 10000 złotych.

Greyster – historia rasy

Greyster to rasa wyhodowana w Skandynawii, w latach 80. XX wieku. W norweskiej hodowli przyszły na świat pierwsze mieszanki greyhounda i wyżła niemieckiego. Hodowczynią rasy była znana zawodniczka zaprzęgowa, Lena Boysen Hillestad. Pierwsze psy powstałe z tego połączenia spełniały się właśnie w zaprzęgach. 

Do tej pory rasa nie została zarejestrowana przez żadną federację kynologiczną. Jednocześnie, jest bardzo ceniona na całym świecie przez osoby, które szukają niezwykle odpornych i silnych psów sportowych. Rzeczywiście, w wielu dziedzinach greystery osiągają niebywałe sukcesy, które nie byłyby dostępne dla innych ras. 

Greyster – dla kogo jest ten pies?

Ta specyficzna i bardzo rzadka rasa to propozycja przede wszystkim dla osób, które szukają odpornych psów sportowych i pracujących. Lena Boysen Hillestad chciała stworzyć psy, których głównymi cechami będą odporność i pracowitość. Oprócz dwóch podstawowych ras, z czasem do linii greysterów dolewano także krew husky i innych psów północnych. 

Greyster nie bez powodu jest niepopularny. Rasy hybrydowe nie zostały jeszcze do końca zbadane pod kątem potencjalnych wad genetycznych. Nie ma także żadnej kontroli nad ich rozrodem. Można więc śmiało założyć, że to rasa niszowa, kierowana jest do bardzo wąskiej grupy osób. 

Greyster to typowe zwierzę pracujące. Miłośnicy rasy wspominają jednak o jego wyjątkowo sympatycznym usposobieniu. Nie decyduj się jednak na zakup szczeniaka, który będzie tylko psem towarzyszącym.

Greyster – ciekawostki

Nazwa rasy pochodzi z połączenia greyhounda ze słowem vorsthser, które jest norweskim określeniem wyżła niemieckiego.

Jak nietrudno się domyślić, najwięcej uznanych hodowli, z których pochodzą najlepsze psy tej rasy, znajduje się w Skandynawii. Niektóre działają jednak również w Niemczech, Czechach oraz Rosji.

Źródło zdjęcia: Harold Meerveld via Flickr, CC BY 2.0

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz