Gończy włoski

Gończy włoski prezentuje się zupełnie inaczej w każdej z odmian, jednak niezależnie od wyglądu jego charakter pozostaje bez zmian. To bardzo posłuszna i aktywna rasa, wykorzystywana często do polowań. Mimo swojego nastawienia na realizację zadań pies ten uwielbia spędzać czas w towarzystwie ukochanych osób!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 48 do 56 cm, psy od 52 do 58 cm;
masa ciała: od 18 do 28 kg
Szatasierść: krótka i gładka lub szorstka;
maść: odcienie płowego; czarna podpalana
❤️ Długość życiaok. 13 lat
? Charakterszybki, energiczny, wytrzymały, odporny, mądry, spokojny, przyjazny

Gończy włoski – opis rasy

Gończy włoski to średniej wielkości pies myśliwski. Ma muskularną postawę, a dorosłe osobniki osiągają do 23 kg wagi. Maksymalna wysokość w kłębie wynosi 59 cm w przypadku samców oraz 56 cm, jeśli chodzi o suczki. Charakteryzują go podłużny pyszczek oraz długie, płaskie uszy zwisające wzdłuż pyska. Gończy włoski raczej nie nadaje się do stróżowania, za to jest świetnym towarzyszem polowań. To wszystko przez dużą potrzebę aktywności oraz świetny instynkt łowiecki.

Gończy włoski – krótka historia

Gończy włoski pochodzi najprawdopodobniej od psów gończych starożytnego Egiptu. Największą popularnością cieszył się w renesansie. Można go dostrzec na wielu dziełach powstałych w tej epoce. W tamtym czasie psy tej rasy pomagały płoszyć dziką zwierzynę, szczególnie we Włoszech. Obecnie gończy włoski jest wykorzystywany głównie do płoszenia zająców.

Potrzeby gończego włoskiego

Jak każdy gończy ma dużą potrzebę ruchu. To największe wyzwanie, jakiemu musi sprostać właściciel czworonoga. Pies nie lubi zostawać sam w domu na wiele godzin, nie odnajduje się w ciasnych przestrzeniach. Rozpiera go energia, a kiedy nie ma możliwości wybiegania się na świeżym powietrzu może zacząć sprawiać problemy, np. niszczyć meble czy buty. 

Gończe włoskie są silne, szybkie i wytrzymałe, dlatego potrzebują min. 2 godzin aktywności codziennie. Poza zabawami ruchowymi warto szukać rozrywek, które angażują zmysł węchu. Gdy zapewni się mu odpowiednie warunki, gończy włoski zwykle jest cichy i opanowany.

Gończy włoski – wymagania

Gończy włoski nie ma specjalnych wymagań zarówno jeśli chodzi o dietę, jak i pielęgnację. Jedyne, czego naprawdę potrzebuje, to swoboda i przestrzeń. Mimo że jest raczej ugodowym psiakiem, przyda się znajomość niektórych komend, szczególnie podczas spacerów.

Pielęgnacja gończego włoskiego

Odmiana krótkowłosa posiada krótką, gęstą, gładką i błyszczącą sierść. Odmiana szorstkowłosa charakteryzuje się za to krótką, gęstą i twardą maścią. Niezależnie od rodzaju sierści, gończe włoskie nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wystarczy je czesać raz w tygodniu, by pozbyć się ewentualnych zabrudzeń czy kołtunów.

Żywienie gończego włoskiego

Gończy włoski jest bardzo aktywnym psem, dlatego potrzebuje karmy bogatej w białko, witaminy i minerały. W przypadku tej rasy zwykle nie pojawiają się alergie pokarmowe, jednak czworonogi mają skłonności do problemów żołądkowych i wzdęć. Najskuteczniejszym sposobem, by poradzić sobie z uporczywymi dolegliwościami, jest podawanie jedzenia często, lecz w małych ilościach.

Bibliografia

FCI-Standard N° 337, 17.12.2015/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/337g06-en.pdf, TRANSLATION: Mrs Peggy Davis. Revised by Renée Sporre-Willes. Official language (EN), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 13.11.2015.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz