Gończy styryjski

Jak znaleźć idealnego, czworonożnego przyjaciela? Przede wszystkim wybieraj spośród osobników o charakterze i temperamencie podobnym do twojego. Jeśli wolisz spędzać czas, biegając po lesie, niż oglądając seriale na kanapie, całkiem możliwe, że gończy styryjski to doskonały pies dla ciebie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o nim więcej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 45 do 51 cm, psy od 47 do 53 cm;
masa ciała: od 15 do 18 kg
Szatasierść: szorstka, twarda, na głowie krótsza, tworząca wąsy
maść: czerwona i płowa; dopuszczalna biała plamka na piersi
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterpełen pasji łowieckiej, uważny, zdeterminowany, wytrzymały

Pies gończy styryjski – historia hodowli

To rasa, która powstała poprzez skrzyżowanie gończego hanowerskiego z gończym istryjskim. Dokonał tego hodowca Carl Petinger w 1880 roku. Celem Austriaka było uzyskanie średniej wielkości psa szorstkowłosego o silnym instynkcie łowieckim, który będzie mógł tropić i ścigać zwierzynę nawet w terenach górskich oraz w ciężkich warunkach pogodowych. Dziś wciąż bywa towarzyszem polowań na jelenie i wilki, ale rasa nie jest zbyt popularna nawet w ojczystej Austrii.

Budowa ciała, sierść i umaszczenie

Gończy styryjski to średnich rozmiarów pies, który osiąga nawet 53 centymetry wysokości w kłębie. Ma silnie umięśnione ciało o mocnym i solidnym kośćcu, dzięki któremu może swobodnie biegać przez wiele godzin, nawet w górskim terenie. Czaszka lekko wypukła, z wyczuwalnym guzem potylicznym, a uszy mięsiste, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych końcach – jest to cechą charakterystyczną dla wszystkich gończych.

Ogon jest średniej długości, gęsto porośnięty szorstką sierścią, lekko wygięty, zwykle noszony nisko, ale prostuje się w czasie pracy. Według opisu rasy najbardziej pożądanym umaszczeniem jest płowe, aczkolwiek dopuszcza się niewielkie, białe znaczenia.

Informacje o rasie – charakter i temperament

Gończy styryjski ma silny charakter, ponieważ należy do grupy psów myśliwskich. Jednak po odpowiedniej socjalizacji i tresurze szczenię wyrośnie na zwierzaka zrównoważonego, inteligentnego i lojalnego. Rasowe osobniki zwykle są posłuszne, ale ze względu na silny instynkt łowiecki oraz dobry węch zdarza im się wyruszyć w gonitwę za zwierzętami mniejszymi od siebie. Chociaż sprawiają wrażenie raczej mało uczuciowych i są nieufne wobec obcych, to bardzo przywiązują się zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt domowych.

Jest niezwykle wytrzymały i energiczny, w związku z czym potrzebuje zapewnienia odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Doskonale odnajdzie się w sportach, takich jak agility, canicross, mantrailing czy flyball. Co prawda zaznacza obecność obcych, szczekając, ale nie sprawdzi się w roli stróża czy obrońcy, ponieważ na ogół jest to rasa psów niewykazująca skłonności do agresji.

Zdrowie i pielęgnacja. Czym żywić, by pies zachował dobrą kondycję?

Nie zaleca się strzyżenia gończych styryjskich, ale wskazane jest regularne czesanie – zwłaszcza w okresie linienia. Oczywiście niezbędne jest regularne stosowanie preparatów przeciwkleszczowych oraz kontrola długości pazurów i czystości uszu. Poza tym warto codziennie myć zęby przy pomocy dedykowanych past i szczoteczek. Dzięki temu prostemu zabiegowi pielęgnacyjnemu oszczędzisz pieniądze wydawane na usuwanie kamienia nazębnego w narkozie oraz uchronisz swojego pupila przed niepotrzebnym stresem.

Czym żywić psa, by długo cieszył się dobrym zdrowiem? Najlepiej postawić na karmy wysokiej jakości, czyli pozbawione zbóż, chemicznych konserwantów oraz produktów odzwierzęcych nieznanego pochodzenia. Coraz większą popularnością cieszą się diety typu BARF, jednak jest to sposób żywienia, który wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by był dobrze zbilansowany. Jeśli trenujesz z psem rano, pamiętaj, żeby karmić go najlepiej wieczorem. Odczekanie kilku godzin po posiłku ograniczy ryzyko wystąpienia groźnego dla zdrowia i życia skrętu żołądka.

Gończy styryjski – czy to pies dla ciebie?

Gończy styryjski może być psem domowym, jeśli zadbasz o zapewnienie mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej oraz umysłowej. Dobrze socjalizowane szczenię bez problemu przyzwyczai się do innych psów czy dzieci i będzie doskonałym przyjacielem dla wszystkich członków rodziny. Jeśli chcesz, by twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata, pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym i stosowaniu pełnowartościowej diety.

Bibliografia

FCI-Standard N° 62, 18.06.1996/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/062g06-en.pdf, TRANSLATION: C. Seidler. Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 10.10.1995.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz