Gończy słowacki to bardzo energiczny pies o silnym charakterze. Jego instynkt łowiecki dominuje jego myśli i codzienność. Właśnie z tego względu rasa ta potrzebuje odpowiedzialnego właściciela. Hodowana jest przede wszystkim przez myśliwych i nie jest to typowy pies do towarzystwa. Wymaga odpowiedniego szkolenia i długich spacerów.
Jaki charakter ma pies gończy słowacki? Jaka jest jego cena? Czy jest to pies dla ciebie? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania.
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 40 do 45 cm, psy od 45 do 50 cm; masa ciała: od 15 do 20 kg |
⭐ Szata | sierść: średnio długa, gęsta, przylegająca, podszerstek całoroczny, bardziej obfity zimą; maść: czarna z podpalaniem od brązowego do mahoniowego |
❤️ Długość życia | 12–13 lat |
? Charakter | temperamentny, silny, wytrzymały, inteligentny |
Pies gończy słowacki – jak wygląda?
Istnieje też inna nazwa, pod którą znany jest gończy słowacki – kopov. Jest to pies średniej wielkości, jego wysokość waha się między 40 a 50 cm, a waga między 15 a 20 kg. Ma bardzo krótką, gładką sierść. Jedynym poprawnym umaszczeniem jest czarne podpalane. Gończy słowacki to umięśniony pies myśliwski o mocnej sylwetce wpisującej się w prostokąt. Ma długie, wiszące uszy.
Gończy słowacki – charakter psa tej rasy
Charakter pupila to jeden z dominujących elementów wpływających na decyzję o zakupie psa i stworzeniu dla niego domu. Od razu trzeba wspomnieć o tym, że u tej rasy występuje bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Jaki jest charakter gończego słowackiego? To wytrzymały, silny i inteligentny pies. Ma świetny węch. W związku z tymi cechami jest idealnym kompanem dla myśliwych. Ma świetną orientację w terenie i możesz być pewny, że nie zgubi się nawet w gęstym, nieznanym sobie lesie.
Gończy słowacki a wychowanie
Przy odpowiedniej, regularnej pracy w terenie gończy słowacki jest w domu spokojny i towarzyski. Bardzo przywiązuje się do właściciela, z kolei do obcych jest nieufny. Uwielbia zabawę, ale potrzebuje też przewodnika, który zadba o odpowiednie szkolenie i wychowanie. Zdecydowanie jest to obszar, którego nie można zaniedbywać. Warto także podkreślić, że pies taki jak gończy słowacki nie jest łatwy w wychowywaniu.
Gończy słowacki – choroby i zdrowie
Czy w przypadku tej rasy masz się o co martwić, jeśli chodzi o zdrowie? Gończy słowacki – kopov – cieszy się dobrym zdrowiem, jest wytrzymały, odporny i silny. Żyje około 12-13 lat. Rzadko cierpi na choroby genetyczne.
Jak pielęgnować psa gończego słowackiego?
Gończy słowacki to rasa, która nie wymaga szczególnie trudnej i czasochłonnej pielęgnacji. Trzeba wykonywać przy nim czynności takie jak przy innych psach. Musisz zadbać o regularne wyczesywanie, czyszczenie uszu, zębów, obcinanie pazurów i kąpiele, które zalecane są jedynie wówczas, gdy występuje taka konieczność.
W przypadku gończych słowackich, które uczestniczą w polowaniach, szczególnie ważne jest wykonywanie regularnych szczepień przeciwko różnym chorobom. Psy myśliwskie są bardziej narażone na takie schorzenia jak na przykład wścieklizna, która częściej występuje u dzikich zwierząt. Równie istotna jest profilaktyka przeciw pchłom i kleszczom.
Gończy słowacki kopov – hodowla
Gończy słowacki to rasa, która zazwyczaj hodowana jest przez myśliwych. Co więcej, w większości przypadków niechętnie sprzedają oni szczeniaki osobom spoza tego grona. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się właśnie na tę rasę, musisz odpowiednio ją wyszkolić i zapewnić dużą dawkę ruchu w ciągu dnia. Jeśli szukasz psa do towarzystwa – nie jest to dobry wybór. Może okazać się, że silny instynkt gończego słowackiego jest dla ciebie wadą, zwłaszcza gdy rozwija się w złym kierunku.
Gończy słowacki – cena szczeniaka
Ile będziesz musiał zapłacić za szczeniaka, jeśli chcesz, aby pies tej właśnie rasy stał się twoim przyjacielem? Jeśli chodzi o cenę gończego słowackiego, zaczyna się ona od około 3000 zł i jest bardzo zróżnicowana. Pamiętaj, aby nie oszczędzać na zakupie i nie wybierać bardzo tanich hodowli. Niska stawka może świadczyć o tym, że jest to pseudohodowla, a pies nie będzie rasowy. W rezultacie może cierpieć na schorzenia genetyczne albo po prostu być niezgodny z wzorcem.
Historia rasy gończy słowacki
Chcesz poznać historię gończego słowackiego? Dokładne początki tej rasy i jej pochodzenie nie są znane. Została ona oficjalnie zatwierdzona dopiero w 1963 roku. Słowackie psy gończe były kiedyś wykorzystywane nie tylko do polowania, ale także do stróżowania.
Dla kogo sprawdzi się gończy słowacki kopov?
Opinie na temat gończego słowackiego są podzielone – zależnie od tego, czego kto oczekuje. Z pewnością nie jest to pies dla każdego. Posiadanie psa jakiejkolwiek rasy jest ogromną odpowiedzialnością i trzeba o tym pamiętać. Pies to nie zabawka – musisz o niego dbać i właściwie go wychować, aby był szczęśliwy i nie sprawiał trudności.
Dla hodowców gończych słowackich, którzy są głównie myśliwymi, najważniejsze jest zachowanie cech odpowiedzialnych za skuteczność tej rasy podczas polowań. Właśnie z tego względu nie są oni zbyt chętni, aby sprzedawać psy osobom, które po prostu pragną przygarnąć pupila do swojego domu.
Psy gończe słowackie mają bardzo mocno rozwinięty instynkt łowiecki i dlatego potrzebują właściciela, który będzie w stanie odpowiednio je wychować. Musi być on stanowczy, opanowany, cierpliwy i powinien wiedzieć, jak ułożyć tak trudnego psa. Nie da się ukryć, że ta rasa nie jest zbyt popularna w Polsce.
Pies gończy słowacki to rasa myśliwska o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. Z racji tego, że jej przedstawiciele są bardzo inteligentni, odważni i uparci, potrzebują odpowiedniego szkolenia i tresury. Na co dzień są to psy dosyć spokojne w domu, ale potrzebują dużo ruchu na świeżym powietrzu.
Jeśli zdecydujesz się właśnie na tę rasę, musisz wykazać się dużą odpowiedzialnością. To nie są psy dla każdego. Jeśli nie jesteś myśliwym, możesz mieć problem z zakupem szczeniaka. Pamiętaj, że pies to nie zabawka; wybieraj odpowiedzialnie towarzysza, którego przyprowadzisz do swojego domu.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 244 /19.08.1996/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/244.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 16.04.1963.